bugün

hocanın sınav sorularını hazırlamayı unuttuktan sonra, hadi a'lı b'li yapıyoruz deyip kağıtları dağıttıktan sonra iki gruba da aynı soruları soran zeki hocanın sınavında çekilen kopyadır.
üniversitedeyim. arkadaşlardan beş hececileri istedim. tüm aldığım kopya sonucu beş değil 28 tane hececi şair aldığımı gördüm. sonuç ; (bkz: dumur)
etek ucunun içe kıvrılan kısmının tek katına iğneyle tutturulan kopya kağıdı. kusursuz.
kapaklı hesap makinesinin altına kopya yazmak.
oooooo evet evet. teknik çizim dersinin finali. hoca 40 puanlık teori sormuş. 60 puanlık çizim sormuş. ama ne çizim. hayatımda hiç görmediğim bir sanayi parçasının 3 görünümü çizilecek. çizim teknik ama yine de resim kaabiliyeti şart. hemen yanımdaki arkadaşım teknik lise mezunu. kara kalemi muhteşem (iron maiden'in kartpostallarından birinin üzerindeki eddie'nin kafatasını delip beynini diğer taraftan çıkarmış mekanik el resmini bire bir çizdirmiştim, sevgili turan, kulakların çınlasın, afiyettesindir inşallah). sınavın bitmesinde 20 dakka filan var. turan! diye fısıldadım. olum al benimkini de çiz yoksa geçemicem. bi karambolde değiştik kağıtları. çizdi verdi. ben de teorinin hepsini yaptıydım zaten. uff...
hakimler ve savcılar sınavındaki kopyadır.
uzunca bir kağıt alınır. Eni yaklaşık 3- 4 cm olacak şekilde kesilir. Akordiyon gibi defalarca katlanır. O uzun kağıttan yaklaşıkk 50- 60 kat çıkması lazım. işte bu kağıt katlandıktan sonra son 30 kat boş bırakılacak, çünkü oradaki yazılar okuyamazsınız. O size bağlantı sağlayacak kısım çünkü. Evet arkadaşlar, mümkünse sıkı bir iç çamaşırı giyilir ve ya oraya sabitlenir bu kağıt, sınav esnasında pantolonun kemeri biraz serbestçe bırakılır. Sınav başladıktan sonra... Bir dakika ıy pis demeyin amk.
Elimiz oraya gider, ihtiyaç oldukça çekip çekip bakarız, tam yakalancağınızı hissettiğiniz anda kağıdı bırakın, o geri döner.
her sınavda arkadaşla konuları paylaşıp yarısını o yarısını ben çalışırdım. sındavda hep beklemek zorunda kalırdık ikimizde. çalışmadığım yerleri çözsün de geçireyim diye.
portatif olmayan kopyalar.

"sen, kalk ordan" cümlesini duyduğunuzda çoktan efsane olmuştur bile.