bugün

türbanı serbest bırakmak isteyen akp lilere verilebilecek öneridir. madem ki bu insan hakkıdır madem ki bu özgürlüktür. ilkokul ve lise çocuğunun türban takma hakkını kim nasıl engelliyor? bütün okullarda serbest olsun anasını satayım. zaten burası da muz cumhuriyetiydi..
bunu diyen daha sonra bunu diyecek;
(bkz: ben başı açık kadından ders almam)*
ilköğretim okullarına da yansıyacağı daha önceden bilinse de, öğretmenlerin dahi bu hakkı kullanabileceği düşüncesiyle aslında gizli kapılar ardında meclisin en tenha köşelerinde aynı toplantılarda mikrofonların açık unutulduğunda söylenenler gibi önerilmiştir, düşünülmüştür kanımca. yahu özgürlük saçta başta değil diyorsunuz öğretmenlerin türban ile okula girmesini yasaklıyorsunuz. hadi oradan hadi bu nasıl bir oyundur çözülememiştir..
eğer olacaksa ben de çocuklarımı sivil kıyafet ile okula gönderirim arkadaş. madem ki kılık kiyafet serbestisinden bahsediyoruz , tek taraflı bir serbesti mi bu? nedir yani? türban takmak isteyenler taksın diğerleri aynen devam , oh ne ala memleket valla. o zaman benim yahudi vatandaşlarım da kendi inançları gereği kafalarına taktıkları ''dini'' aksesuarı taksınlar madem. eşitlikten ve özgürlükten bahsedenlerin , bazı şeyleri iyice düşünmeleri gerekiyor sanırım. ha ayrıca madem ki isteyen türban takarak gelebilir okullara ben de mayo ile gireceğim okuluma. kıyafet serbestisi var arkadaş kime ne diyecek???
(bkz: yok artık lebron james)
olmayacaktır, olmaması gerektir. hani zorla örtünmekten bahsediyoruz ya. işte tam bu kızlar zorla örtülüyorlar babalarının zoruyla. eğer bu çocuklar en bunalım, en etkiye açık dönemlerinde ergenlik çağlarında psikojik baskıyla büyürse içlerinde açılacak derin yaraları sarmaya da kimsenin gücü yetmeyecektir.

editti: ya nickimi görür görmez eksi basılıyor ya da cidden bunun olmasını isteyenler var.

büdüttü: ya ben lan neyse bi şey demiyorum.
ortaokul ve lisedeki gençleri aile baskısıyla örtünmekten kurtar önce önerisiyle karşılanması gereken istektir.
özgürlüğün bokunun çıktığına işaret olan ardından da 'ana okulunu da unutmamak gerekir' dedirten istenç. tabi kreşlere ne demeli?
Dini hassasiyeti yüksek olan insanların,bugüne kadar izlenen süreçte "ölümü görüp sıtmaya razı edilmeler"i sebebiyle pek de yanaşamadıkları ancak sonuna kadar hakettikleri bir önermedir.

Örneğin;ezanın Arapça okunması önündeki engellerin kaldırılması ile birlikte,islami hassasiyetleri olan kişiler uzunca bir süre Demokrat Parti'den islami taleplerde bulunamamışlardır,"adamlar daha ne yapsın"havası hakimdir,ezanın Arapça okunması önündeki engellerin kaldırılmasıyla tatmin olmak zorunda kalmışlardır.

bu sürecin bir benzeri de,günümüz akp hükümeti'nin bugüne kadar hiç de islam'dan yana tavır almayışı,ancak bazı islami meselelerde onlara duyulan(ve kanımca hiç de haketmedikleri)"bunlar illa ki birşeyler yaparlar"inanışı dolayısıyla bugünlerde yaşanmaktadır.

akp,6 yıla dayanan iktidarında kendisini o mevkiye getiren insanların beklentilerinden ne kadar uzak da olsa,tayyip erdoğan'ın bir "inşaallah","Ya Allah" ifadesi kullanması,ara sıra israil'e çıkışlar yapması(annapolis zirvesi'ne-bu zirveden filistin lehine hiçbir olumlu netice çıkmayacağı başından beri belli olmasına ve filistin halkının özgür iradesiyle seçtiği hamas'ın tecridi anlamına gelmesine rağmen- türk hükümetinin gösterdiği yakınlık,tayyip erdoğan'a 2004 yılında israil'de musevi cemaatler tarafından verilen cesaret ödülü)ve eşinin başörtülü olması(islam'ın tesettür ilkesini genel anlamıyla düşündüğümüzde bu tesettürün ne kadar doğruya yakın olduğu meselesi ayrı bir tartışma konusu) gibi gelişmeler yüzünden,Türk halkı her zamanki gibi batıyla uyumlu çalışan,onları hiç de rahatsız etme derdinde olmayan,küresel siyasi ve ekonomik gelişmelerin onay mekanizması gibi çalışan bir partiye zımnen oy vermektedir,sadece başörtüsü gibi meselelerin çözümüne olan inanç gibi birtakım sebeplerle.

ne yazık ki,pek de ilkesel bir akp değerlendirmesi yapılabildiği söylenemez islami çevrelerin.işte bütün bu köşeye sıkştırma oyunları,statükonun baskıları,akp'nin çaktırmadan verdiği" e daha ne yapalım,siz bunu yaptığımıza şükredin"telkinleri,o canım insanları başka şeyler istemekten men etmiştir.

Bugün islami çevre olarak adlandırılan hiçbir grup ya da hareketin "lise,ortaokul ve ilkokullarda tesettür"hakkını savunmaya hali yoktur,bu hak arama mahrumiyetinin kökeni 28 şubat'lara dayanmakla birlikte,birçok farklı sosyolojik yaklaşım da getirebilmek mümkündür.

Bu ülkede Müslümanların haklı taleplerini haklı zeminlerde ortaya koyabilmesi için,islami bir hareketin -manipülasyondan ve dejenerasyondan arınmış olması şartıyla-uç vermesi gerekir ki,böyle bir harekete müsaade edilme ihtimali yakın zamanda zor görünmektedir,ancak akp gibi "tezkere yanlısı",ama tesettüre de olumlu bakan/bakması kendi faydasına olan sistemle ve küresel odaklarla oldukça barışık hareketler neşvü nema bulabilmektedir.
olay sadece turbanla sinirli kalmayip, kara carsaf, cuppe, sarik, rahip kiyafeti, budist kiyafeti ile butun okullara giris de serbest olmalidir. ortadoks yahudiler icin de o buyuk sapkalari ve sakallari ile okula gelmek serbest olmalidir. hatta satanistler icin kedi kesmek (kurban kesmekten farki ne?) de serbest olmali. zaten guzel memleketimde tum ozgurluklerimizi kazandik, sadece turban kaldi. velev kadin siyasal simge olarak okula mayo ile geliyor, bunun onune gecebilir misiniz?
pek yakında gösterime girecek filmdir.
anaokul ve kreştekilerin neyi eksiktir onlarda da olsun. hatta ana kucağında olsun. hatta doğmadan. mazallah doğumu yaptıran doktor erkek merkektir.