bugün

"calyx kim exper?"

ahugözlümden gelen mesaj aynen bu şekildeydi. her zaman ki gibi ofisteydim, her zaman ki gibi meşguldüm, ahugözlüm muhtemelen her sabah yaptığı gibi çikolatalı müsli'sini yiyerekten internete sabah gözatmasını yapıyordu ve sözlüğe baktığında nick'imi sol frame'de görmüştü.

işi gücü bir kenara bırakıp; sözlüğe girdim, nick'im halen sol frame'deydi, altında optumkibbye ve calyx isimli iki yazar birbirleriyle kavga ediyordu. optumkibbye'a takılmamıştı ahugözlüm, calyx dikkatini çekmişti, zira calyx denen yazar 20 kere editlediği entry'lerinde; gerçek hayatta tanırım, ama artık arkadaşlığımı bitirdim, ama özel şeyler bunlar anlatamam gibi laflar ediyordu. polemikleri takip ettim, benim eksenimde dönen atışmaları okudum, hatta ne zamandır takip etmediğim calyx'in pek çok entry'sini okudum, zaten çoğu nick altıydı.

"önemli biri değil" diye mesajını cevapladım. "hmm.. anlatırsın bir ara" diye cevap geldi.

anlatayım istedim, ahugözlüme borcumdu bu, ama calyx tek başına ele alınamazdı, uludağ sözlük, moderasyon, amazon hareketi... hepsi birbirine bağlantılıydı. kötü bir yazarım bu kadar karmaşık konuyu toparlayamam diye düşündüm, deneme deneme ilerledim.

uludağsözlük üzerine:

çok şey söylemeye gerek yok;

rapper ninja ... gitti
siyahdalya ... gitti
vaudeville for vendetta ... gitti
deatly ... gitti
nikim yok benim ... gitti

ve

calyx ... sözlüğün en iyi yazarı

klişe bir laf durumu özetliyor: "bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa, orada güneş batıyor demektir".

moderasyon üzerine:

sayıca azlar, aralarında iş yükü eşit dağıtılmamış, herşeye yetişmeye çalışıyorlar, yetmiyorlar, bir de iyi niyetle zamanında verdikleri telefon numaralarından, msn'lerinden sürekli dert dinliyorlar, yiğidi öldür hakkını yeme ama;

düşünülürse; bana bu entry'i girdiren moderasyondur, onlar görevlerini yapsalar, ben bu entry'i girmek zorunda kalmazdım, gerçi görevlerini yaptılar, polemik entry'lerini sildiler, hatta yazarı sildiler, peki polemik tek taraflı mıdır, optumkibbye'ı siliyorsunuz, ama tartışmaya "orospu çocuğu", "ananı kerhane'ye gönder" şeklinde ifadelerle katılan calyx halen yazar. çok tarafsızmışsınız gerçekten. alkışlıyorum. benim nick altımda neden hala calyx entry'si var dün ki polemikten kalma. hadi moderasyon silmedi, calyx sen neden silmiyorsun onları?

kadınların küfür etmesi üzerine:

kadını, erkeği ayırmam ben, kimse de ayırmamalı, kadın, erkek aynı bunlar, ikisi de insan, ben insanın küfür etmesini sevmem. küfür, söyleyecek sözü olmayanların sığındığı, bir sonra ki aşaması salya olan, bir uluma biçimidir. mümkün mertebe uzağımda olmasını tercih ederim. küfür üzerinden ve küfürle kadın hakları savunuculuğu yapanların, insan hakları savunuculuğuna dönmesini talep eder, sözlükte yazan kadın yazarların, kendilerine bir lider seçmek durumunda olmayacak kadar birey olduklarına inanırım, buna inanmak isterim.

calyx üzerine:

uzun tanım yapmaya gerek yok; sözlüğü arkadaşlık sitesine çevirmiş, nick altı yazmak dışında hiçbir şey yapmayan ve etrafında kurduğu garip kitle ile, liderliğe, soyunmuş garip bir yazarımsıdır, önemsizdir.

optumkibbye üzerine:

troll'dur, hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok. her ne kadar bana saldırsa da, calyx ile karşılaştırdığımda, yazılarının daha kaliteli olduğunu gördüm.

diyeceklerim bu kadardır.

exper kaçar.
-aloo?
-efendim experimental?
-şimdi ben kötü bir yazar olduğum için yazdıklarım okunmuyor sol frame'e taşır mısın?
-eyvallah hocam. ama bende kötü bir yazarım benimkiler de okunmaz.
-olsun en popüler başlığa taşırız sonra.

aslında buradaki tek ortak amacımız iyi bir şeyler paylaşabilmek.
optumkibbye'ın da dediği gibi: "hiç bir zaman taraf tutmam."
evet bende takip ettim bütün polemikleri. insanların ne kadar alçaldığına bende şahit oldum. ve yazamadım o gün. entry girmeye utandım. zaten kimse de okumazdı. sözlükte daha iyi yazarlar vardı.

ama kimseyi düşman bellemedim. belki ellerinde bir fırsat olsa ve kendilerine dışarıdan baksalar ne durumda olduklarını görebileceklerdi. ama kimse görmedi. moderasyon bile.

aslında bilesi fazla. moderasyon görmedi. yazarı sildi. ve bir de bütün entrylerini sildi. bu bir yazara yapılabilecek en büyük saygısızlıktı. bunu yazarın kendisi görmemezlikten gelmemeli. gerekli yerlerde hakkını aramalıydı. yapılan emeğe saygısızlıktı.

şimdi mi ne oluyor? ne olacak herkes yazıyor yine. ama çirkef insanlar hayatın her yerinde olduğu gibi sözlükte de var. ve belki bunu bugün sözlük ahalisi göremiyor olsa da bir gün görecek.

ve bir gün herkes 3 dakikalığına çirkef olacak.
sözlüğün ciddiye alınması üzerine

güzel bir portre çizelim şimdi. elimizdeki veriler de buna müsait. fikirlerimiz var, türkiye deyiz bolca güncel konu da var. dünya'daki gelişmeler değişimlere adapte olmaya çalışıyoruz, hormonlarımız her saatte bir farklı bir vücut yorumu getiriyor.bunlar da var..ne demiştik konularımız var. fikirlerimiz var. hatta farklı konu oluşturma ve üzerine yorum yapma hakkımız da var. yazdıklarımızın stand upcısı olma hakkımız var. kullanıyoruz da. özetle insanları yazılarıyla tanımak için elimizde güzel bir aracımız var.

sevdiğimiz yazılarını beğendiğimiz yazarlar var, günü geliyor onları daha da cesaretlendirici yazılar yazme hakkımız var. bir zaman geliyor yazısını beğenmeyebiliyoruz da; ancak hiçbiri sözlük yazarlarının küsme-kapışma-çarpışma-vuruşma-dövüşme aşamasına gelmesine neden değil.

kalemimizle, klavyemizle buradayız. paylaşım için buradayız. dünyalarımızı açıyoruz birbirimize. az bir şey mi bu?