bugün

kullanım ve ziyaretçi davranışlarına dair bazı detaylardır.

örneğin;

pagerank değeri * (4) tür. bu değer ekşi sözlük için 6, itü için 5'dir. benim mütevazi bazı sitelerim dahi 4 ve 5 bu arada...

alexa rank değeri * dünya sıralaması bugün için 6053 türkiye sıralaması ise 96'dır. ekşi 1482/19, itü ise 6140/98'dir.

trustrank değeri * 10 üzerinden 4,839'dur. ekşi 6, 545 itü ise 4,838'dir (gün itibariyle)

quantcast değeri * 117.535, ekşi 623.182 itü 39458... ölçü açısından bir değer vermek gerekirse imdb.com 51'dir

bunları nasıl okuyalım? (son 3 aylık tekil ziyaretçi trafiklerini girmedim ancak ulu birinci, itü ikinci ve ekşi üçüncü sırada. ekşi işi bounce rate olayından götürüyor)

öncelikle bu 3 büyük sözlük arasında "marka" gelişimini tamamlamış tek sözlük ekşi. yani karşısına yeni bir mecra çıkarıp tamamen geçebileceğiniz bir yer değil ancak ulu ve itü marka olma konusunda daha çok gerideler. unutmayalım ki "marka" ve "bilinirlik" aynı şey değildir.

sonrasında uludağ içerik konusunda "nitelik" açısından oldukça geride. içeriğin faydalı ve/veya bilgilendiriciliği açısından google ve diğer rank sistemlerinin gözünde "forum" düzeyinde bir itibarı var. itü biraz daha iyi durumda ekşi ise "çok kullanıcılı" bir türkçe sitenin alabileceği en yüksek değere ulaşmış (gene google açısından ve trustrank&pagerank perspektifinde)

dayanıklı tüketim malları vb reklamverenler açısından gene "ekşi" tercih edilebilirliğiyle itü ve uludağ'a fark atıyor ama kontör, telefon, bisküvi, çikolata satıyorsanız reklamı ulu'ya vermek daha akıllıca olacaktır.

teknik açıdansa userfriendly denemeleriyle itü bir bakıma ilginçse de ulaşılabilirlik ve server yüklenmesi, site hızı konusunda sorunları var. (bu verileri de vermiyorum) ulu ekşiyle at başı itü'nün önünde...

daha var da çok uzun olacak. ama parayı bulunca zall bi gün benim açtığım sözlükte yazacak (bu rahatlıkla devam ederse)

bu arada başta belirtmeyi unuttum bu entaride am, göt, meme, moderatöre ilenme, sözlük kadınlarına laf sokma yoktur buraya kadar o ümitle okuyan olduysa hakkını helal etsin...
patron parayı yazarlarından daha çok sever. halbüse bizi sevmeli. biz olmasak kim reklam verir ki?

(burda kendimi değil harbiden emek vererek bilgi, kültür dolu, akıcı güzel yazarları kasdediyorum)
bazı yazarların düzenli seviştikleri çok az yazarca bilinir.

iki haftada bir düzenli, sevişiyoruz biz.
uludağ sözlük kafası olmadan 15 gün yaşayabiliyor.

(bkz: bunu biliyor muydunuz)
belgesellere konu olması gereken gerçeklerdir.
arama yaptığınız metin en az 4 karakterden oluşmalıdır.
az küfür edildiği.
tavsanin suyunun suyu, kabil, post apokaliptik ortam, werderveremem, damlaca, isyankarmatador, her seye muhalefet gibi son entrylerini şubat 2013'te giren yazarların profilinde son entry girdiği zaman'da 3 gün önce, 2 ay önce vb tarih değil de gün ay ve yıl tam olarak yazıyor.

ilk önce bir yazarda görmüştüm. sonra araştırdım. bi sürü yazar profili inceledim sırayla. birkaç örnek bu.

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel

görsel
Azinlikta olan fakat yinede mevcut metalci yazarlarin bulunmasi.
küfür etmeden, erotik yazı yazdığınızda çaylak edilirsiniz.

(bkz: seni bana getirir bu havalar)

küfür eder, hakarette bulunursanız sizden iyisi olmaz.

bu durumda sözlüklerden yazar çıkmaz.!

(bkz: yazar ile yazan arasındaki farklar)
(bkz: zall ın açılımı)

az bilinen değil, bilinmeyen gerçek.
kukla'nın nick altına yazan yazarları kız / erkek diye, kızları da sevgilisi olanlar / sevgilisi olmayanlar diye, sevgilisi olmayanları da memelerine göre ayırması.
faydalı bir bilgidir.
güncel Önemli Başlıklar