bugün

uzatılan eller kimin ceplerinde acaba diye sorasım geldi.
el-cezire'nin geçtiğimiz günlerde verdiği bir habere göre durum aynen şöyle: yerel kültüre göre eğer bir insan öleceğini hissediyorsa yola çıkarmış, durduğu yerde ölmek zayıflık olarak düşünülürmüş, o yüzden 'ölüm yoluna' çıkılırmış.şu an somali ve etiyopya'da binlerce insan ölüm yolculuğu için mısır'a doğru yol alıyor.insanlığın gözünden bir türlü dökülmeyen her bir damla yaş için bir kuruş iliştirin cebinizden,azınızı değil çoğunuzu verin insanlığınızdan.
'allah kabul etsin' dediğim yardım.
hala gönderilen yardımlar ulaşmış değil hatta bugün ilk yardımlar yola çıkmış acele etmeleri lazım , hala tören peşindeler uçaklar yola çıkmadan hava alanında tören düzenlenmiş,tamam tören mi ne yapıyorsanız yapın da işi yavaşlatmayın ipneler...
thehungersite.com

tek kuruş ödemeden de yardım edebilirsiniz.
Mesajlar alıyorum, ancak şunu belirtmek isterim ki; bu kampanya benim değil. Evet ben yazdım ancak dikkatinizi başlığa çekerim, Uludağ sözlük afrika'ya el uzatıyor yani ben veya bir başkası değil. O el uludağ sözlük yazarlarının eli. Şahsi gayretlerle başlattık ama moonlight sonata kendisine teşekkür etmeliyiz, ilgilendi ve gerektiğini düşündüğü şeyi hemen yaptı. Umarım başka bir yerde afet olmaz, sorunlar yaşanmaz ama olacaktır. Bu yüzden sözlük olarak uzatacağımız bir el daima olacaktır.
gereksiz br kampanyadır.
birilerinin dünyanın bir ucunda milyon dolarlık arabalara binerken düşünmesi gerektiği ve tabiki umrunda olmadığı durumdur. karnımız doyduktan sonra meyve yerken bile düşünülmesi gerekilen durumdur. desteklenmektedir ve daha da desteklenmelidir.
katıldığımız kampanyadır; 5 TL sigara parası bile değilken...
nasıl uzatıcanız hacılar?

nasıl uzatacaksınız o eli?

kızılay vasıtasıyla mı? herhangi bir cemaat kanalıyla mı? banka hesabına para yatırarak mı?

eee? tatmin olacak mısınız bu durumda?

şahsen ben tatmin olmam.

"e madem tatmin olmazsın önerin nedir yapraam?" diye soranlar yazının bundan sonraki kısmını okuyabilirsiniz.

şimdi efendim bu platformda üç aşağı beş yukarı 7-8000 aktif kişi var, hadi yarısı eli ekmek tutmayan ergen diyelim, 3-4000 kişi...

herkes en az 20'şer lira verse 80-100.000 tl para toplarız.

şahsım adına ben yardım malzemelerinin taşınacağı tırı temin etme vazifesini üstleniyor ve taahhüt ediyorum.

ayrıca somali'ye kadar yardım kamyonu ile gitmeyi, bunu belgelemeyi, yardımları gerçek manada ihtiyaç sahiplerine dağıtmayı da taahhüt ediyorum.

bunun gerçekleşmesi için ivedilikle bir komisyon kurabiliriz.
7-8 kişi benimle birlikte gelir, yolda yemeleri, içmeleri de benden üstelik.

tırın önüne kocaman "uludağ sözlük afrika'ya el uzatıyor" yazarız, dünya alem de yardım nasıl yapılırmış görür.

var mısınız?

yüreğiniz yetiyor mu?

şayet herkes bu önerime destek verirse yazıda belirttiğim taahhütlere ilaveten 2500 tl'lik erzak ve ilaç alımı ile de bu kampanyaya katılacağımı taahhüt ediyorum...

şimdi söz sende moderasyon...
bir mesaj kadar size yakın kampanyadır.
(bkz: az veren candan)
Hiç bir zaman katılmadığım nefret ettiğim kampanyalardandır.
kendi sağına soluna bakmadan taa uzaktakini yardım etmekten hoşlanan ahmakların katılacağı, zartı zurtu çalıp çırpıp bakın efenim ben yardım ediyorum edasıyla gezinen tek hücreli canlılar...
--spoiler--
yokya yok bizim ülkemizdeki insanlardan adam olmaz, ülkenin yüzde 27 açlık sınırı altında yaşıyor onlara yardım etmez, gider yurt dışı yardımı yapar, bize insanlığı değil yalakalık yapmayı öğretiyorlar.
ayranımız yok içmeye tahtırevanla gideriz geçmeye.
--spoiler--
afrika ramazana girildiğinden itibaren mi açlık çekiyor anlamış değilim. kesinlikle desteklemiyorum.desteklemeyen arkadaşlara katılıyorum.
insan olan buna duyarsız kalmaz, kalamaz.
yetim kalan çocuklardan birinin bakım masraflarını üstlenmekle katılacağım.

belki günün birinde kara çocuk ile göz göze gelir ve sarılırım doyasıya.

http://www.ihh.org.tr/yetim/

param yok diyen öğrenciler bile bir günlük sigara parasıyla yardım etsin, yardım edecek olan kişi elini öptürse öperim yeter ki duyarsız kalmayalım.
merhametini kaybeden insanlığını kaybeder. ister bizzat götürün, ister kampanyaya katılın. adam olun.
diyanete 6, kızılaya 1 adet gönderdiğim yardım mesajı...

"oraya ulaşacağı ne malum" diyen yavşaklara duyuru; eğer para vermek istemiyorsan erkek gibi söyle. eğer gerçekten şüphen varsa git kurumlarla görüş. eğer ben bu görüşü sırf ibnelik olsun diye savunuyorum diyorsan, sus da başka insanların yardımına mani olma.

oradaki çocuklara sizin egonuz değil, ekmek lazım...
başbakanlık da toplanan para; 3 milyon 750 bin 536 lira
diyanet işleri başkanlığında; 15 milyon 922 bin 588 lira

cuma namazında toplananlardan dolayı diyanet daha yüksek miktarlara ulaşmış muhtemelen. kızılay ı ve diğer dernekleri bilmiyorum. kızılay 50 tonluk yardımı göndermişti. en faal kuruluş kızılay belkide.
(bkz: afrika ya el verip kolunu kaptırmak)
küçücük bebeklerin açlıktan ölmemesini sağlayabilecek kampanyadır.
parayı güvenilir kurumlara nasıl devredecekler onu çok merak ediyorum.

Lan afrika ülkelerine bakıyoruz,
gerilla dolu lan her tarafta,
bizim verdiğimiz parayı gasp edip, silah ticareti yapacaklar, yeni mermiler, yeni ölümler.

(bkz: hotel rwanda)

(bkz: lord of war)
bu sözlükte yazılanlar kaybolup gider. kimsenin hafızasında yer almayacağı gibi hayatını da şekillendirmez.
ama bu el uzatış bir vicdanın ayağa kalkışıdır.
ölüme ramak kalmış bir yavruya su uzatmaktır, bir lokma ekmek uzatmaktır.
bu bir hayat kurtarmaktır.
bu insanların hayatına anlam kazandırmaktır.
bu sözlükte yazabileceğiniz her şeyden daha anlamlıdır.
bu bu işe katkısı olanların kalbine iyi geleceği gibi bir kalbe hayat katar.
bu bu işe katkısı olanların hayatta en anlamlı olabilecek ender durumlardan biridir.
türkiye halkbankası nda başbakanlık bunun için özel bi hesap açtırmıştır..

0408 - 05000014 buradan da yardımda bulunabilirsiniz..
sadece kızılay ve unicef e güvendiğim ve sözü geçen diğer tüm yardım aracısı olan mercilerin deniz feneri ni anımsattığı kampanyadır.

sonuna kadar destek olunası kampanyadır ayrıca. hatta oradan evlat edinmekde geçer içten içe bu gönülden, ama neylersinki bir angelina jolie değiliz malesef ...
duyarlılık gösterilmesi gereken kampanyadır. zira küçücük, masum çocuklar hayatını yitirmektedirler. her yemek boğazımızdan geçtiğinde hatırlamamız gerekmektedir.
güncel Önemli Başlıklar