bugün

ziyaretçilerimizin yazarlar, başlıklar, entryler üzerindeki etkinliğini artırmak daha kaliteli yazıların ortaya çıkmasını sağlamak, nasıl bir okuyucu kitlesine hitap ettiğimizi anlamak, okuyana verdiğimiz kıymeti ortaya koymak için uludag sözlükte olması gereken bir olay..

bu aynı zamanda incelediğim kadarıyla uludag sözlüğün küçük eksiklerinden en büyüğü. ayrıca tüm sözlüklerde de olmayan bir şey. ekşi gibi üyelikli kayıtlı okuyucudan ziyade sözlüğü açıp bir şey için dahi olsa okumak isteyenlere de bu hak verilmeli ki aradığı şeyi sözlüğümüze kazandıran yazarın da kıymeti bilinsin. sanırım o zaman şu an şikayetçi olduğumuz başlıklardan bir çoğu açılmayacaktır.

insanların sözlük okumaları merak ve ihtiyacdan kaynaklandığına göre kimse absürd diye nitelediğimiz başlıkları açıp da absürd entrylerle vakitlerini boşa harcamak istemeyecektir. boş vakitlerinde eğlenmek için açanlar hariç tabiki. onlar için de yeterince malzeme toplandığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

bir yazar, iki katı da okur olan biri olarak yazan yazdığının kıymetinin bilinmesini okur da okuduğunun işine yaradığında yazar teşekkürü sever.

o zaman bırakalım da okur teşşekür etsin, yazar da gazla çalışsın..
(bkz: kayıtlı okur alınsın) bunu da unutmamak lazım.
şiddetle desteklediğim kampanyadır. sözlüğün gerçek anlamına yakışır bir faaliyet olacagına inanmaktayım.
yazarları daha iyi yazmaya teşvik edecek bir kampanyadır, desteklenmelidir.
hazır yazarlar kullansın geçtim ben ziyaretçileri denerek muhalif olunacak öneridir. öncelikle üyeler bir kullansın..
ziyaretçi sisteminin kolay manipüle edilmeye açık olması çerçevesinde mümkün olmayacak kampanyadır. fakat; bireylere kaydolduktan sonra oy verme hakkı tanınabilir. bu da; kayıt olup, çaylak olarak oy vermek ile zaten mümkündür.

edit: yazar alımının açık olmadığını dikkate almadan yazmışım. bu noktada, okur alımı daha mantıklı tercih olarak durmaktadır.
herkesin kendi entrysini oylamasına zemin hazırlayacak olan kampanyadır...
oy avcıları tarafından manipüle edilebilirliği olan ve bu bakımdan da gerçekleşmesi pek mümkün olmayan kampanyadır...
kampanya ya da değil gerekli mercilerin acilen duyması ve uygulamaya koyması istenen durumdur. öyle ya da böyle sözlükte oylamayı artıracak bu durum, sözlüğe olan ilgiyi de geliştirecektir.

(bkz: sözlükle ilgili istekler)
mümkün olmadığı anlaşılmayan kampanyadır. bugün ekşi'de, üye olarak oyları manipüle eden oluşumlar varken, ziyaretçi sistemine "oy" eklenmesi sağlıklı bir seçim olmayacaktır. *
(bkz: good idea)
(bkz: anlatamadım galiba)
(bkz: kampanya değildir)
uludag sözlük okurlarına oy hakkı verilsin sloganının olabilirlik tartışmasıdır..
edit: 7200 okur sayısını görmüş biri olarak olması gereken bir hadisedir diyorum..
sözlük açısından faydalı olacak öneridir. bir yazıyı beğenip beğenmediğini belirtmek için yazar olma şartı aranmasına gerek olmadığı kanaatindeyim. hatta biz yazarların bazen okumaktan çok yazmaya önem verdiği için ihtiyacı iyice hissedilmiş olan moderatörlere önemli bir tavsiyedir.
okur hesabı açılacak, ve sahte hesaplara yer vermeyerek yapılabilecek bir iş. siteyi her ziyaret eden oy kullanırsa işin boku çıkar. ayrıca diğer sözlüklerden de oylama yapanlar olacak. pek de iyimser düşüneceklerini sanmıyorum.