bugün

uzayan tırnağın etine teğet kesmek, olarak da tabir edilebilir.
derin bir acı verir.
zevkle karışık bir acı verir.
önce bir acı ardından hissizleştirir parmağı.
derin kesilen tırnağın ucuna bir miktar salça sürülünce asla acı hissedilmediği bir gerçektir.
*
O tırnak birde öyle çıkmaya başlarsa dipten dipten. Aldın mı başına belayı!
çok pis bir acı verir. Elimin ayarına .. dedirten durumdur. O an fazla birşey hissetmezsin ama yürümeye başladıkça öndeki deriye basınç uygular ve küfür ettirir.
Eldeki tırnağın fazla kesilmeside acı verir. Hele birde kazayla çarparsanız çok fenadır. Dikkatli kesiniz.
tırnak yediğim dönemler başıma çok gelen, insanın gözünden yaş getiren acıya sebeptir. bir ara tırnaklarım hep kanardı bu yüzden. şükür bu huyumu bıraktım. artık tırnaklarım düzgün ve güzel sözlük.

(bkz: Hadi yine iyisin)
acitir.
serçe parmağı sert bir yere çarpmak kadar acı vermeyecek durumdur.
(bkz: hayata dair iç burkan detaylar)
canlı canlı mezara girmektir.
Tırnakların uzanmasi için dua edildiği zaman.
keserken ağrımasa bile parmağınız bir iki gün sonra şişer sertleşir ve ağrır. bende şu an olduğu gibi.
parmak ağızda gezmenize sebep olur...
kağıda falan dokunamazsınız..
(bkz: evlat acısı)

saygılar.
babanın vazgeçilmezlerindendir.
hiçbir şeyi düzgün tutamamanıza neden olur. görüntüsü de hoş değildir.
sonra bir hafta yara bandıyla gezersiniz. yani ben öyle yapıyorum.
dudağı yolmaya benzer acı vericidir.
Kötü olandır. Hiç kesmeyip uzatmak ise daha iğrençtir. Ortada takılmak her zaman iyidir.
Ayak tırnağında gerçekleştirilse küfürlerin, lanetlerin dolu dolu edileceği eylem. Net.
tarifsiz bir acı verir. ay..
Biraz zaman sonra zonklar ve gece yatırmaz. O kadar çok acı veriyor ki sanki parmağı kesmişler gibi. Birde sivri olan yeri ete batarsa ayvayı yediğinizin resmidir. Zulüm gibi.