bugün

Türk olan her bireyin benimsemesi gereken ideoloji.
Türk olan her bireyin benimsemesi gereken ideoloji.
"ulusların kendi kaderini tayin hakkı" 'nı savunmayan görüş. kalıp cümleler ve mübalağalı yaklaşan düşünce, bir çeşit ütopya.

tek ırk-tek yönetim şeklinde herkesin kendisine muhtaç olmasını isteyen görüş. kendilerinin eylemine "direniş" diyip, sol eylemine "ülkeyi bölmek istiyorlar." diyen görüş.

almanya'ya giderken "ben türküm, onların marşını okumam!" deyip sosyo-kültürel ve çeşitli ırkların yaşadığı ülkede yapılmasını destekleyen görüş.

6. filo hakkında, secdeye duranları eleştiren ama aktivistlere "anarşist" diyen insanları barındıran görüş.

tek ırk-tek yönetim tarzlarında para ve yönetim için tarafı olmayanların ağızlarına yuva yapan görüş. insanı önce vezir, sonra rezil eder.
Çok uzun yaZmak gibi bir yan etkisi var.
Okumuyoz.
bu aralar ırkçılık sanılan görüştür.
iTC'nin 23 Ocak 1913'de yaptığı kanlı darbeden sonra Bayezid Cami-i Şerif'de Mehmed Âkif, Kavmiyet kavramı üzerine yaptığı hutbede:

"Müslümanlık, inananlar arasında kavmiyet, cinsiyet için birleşim getirmiştir. Irk, renk, lisân, çevre, iklim itibariyle aynı ortamda bulunduran islâmdır.

"Osmanlı bu bağ ile uzun yıllar yaşamıştır. islâmda kavmiyet davası yoktur. Irk üstünlüğü davası güdmek, Müslümanlık bağlarının, islâm bağlarının kopması demektir.

Ey cemâat-i müslimin, siz ne Türk, ne Arap, ne Lâz, ne Kürdsünüz, ne Çerkezsiniz! Siz islâm devletinin üyesisiniz. "

sözlük tanımı : taassub-u kavmî, menfî milliyetçilik, kavmiyetçilik.
arapperestleri kudurtur.
ziya gökalp'i akla getirir. Türkçülük akımından gazi mareşal mustafa kemal atatürk'ün de etkilendiği söylenir ve inkılaplardan da bu etkileri zaten alırız. Türkçülük, bana biraz nasyonel sosyalizmi çağrıştırır, bence kötü değildir, nazi ideası nasıl almanya'yı uçurduysa, kalkındırdıysa, türkçülük etkileri de anavatan için doğru ve hayırlı olmuştur.

Türk ulusu yücedir, Tanrı Türk'ü korusun.!
Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır ancak biz tarih sahnesine binlerce sene önce türk milleti olarak çıktık.
Çok şükür Özümüzü koruyoruz, koruyacağız.
Mevcut halka fazla gelir. kimi çıkar halkların kardeşliğinden dem vurur, diğeri Ümmet der.