bugün

bazı sözlük yazarlarının özen göstermediği ve bir çok yazım yanlışının yapıldığı entrylerin artık beni rahatsız etmeye başladığını söyleyebilirim. Harfler sonuç olarak birer resimdir. Önemli olan karşındakinin seni anlamasıdır. Bütün bunlara tamam. bazı yabancı sözcüklerin kullanımı, bilmediği için yanlış yazılan sözcükler bunlara da tamam.. ama "değil" yerine "deyil" "bakıyorum" yerine "bakıyom" biraz özensizce oluyor.. lütfen biraz daha özen..
bazı yazarların yoksun olduğu bilgi.
en çok de ve ki sözcüklerinin ayrı olması gerekirken birleşik yazılması, -de ve -ki eklerinin ise birleşik yazılması gerekirken ayrı yazılması ile alt üst edilen kurallar bütünü.
tek tek ele alındığında örnekler elbette çoğaltılabilir.. ayrı yazılması gereken soru ekleri, en çok yapılan yanlışlara örnek "yanlız" "yalnız" sözcükleri, ben hepsini geçtim, gözü rahatsız eden ve irkilmeye neden olanlar yapılmasın yeterli.. en azından şimdilik..
konuşma eylemindeki beceriksizliğin, yazma eylemi ile bütünleşmesi ile ortaya çıkan ve türkiye cumhuriyeti nüfusunun %70'lik kısmını kapsayan bilgisizliktir. ağzı olanın konuşması gibi, kalemi olan da yazıyor arkadaş. elden ne gelir?
Yazarlar Sözlüğe alınmadan sınavı yapılması gereken konu.

Soru ekini birleşik yazanı mı ararsın, iki kelimeyi birleştirip kesme işaretiyle ayıranı mı...
özellikle yazı faaliyetleriyle aktif olan birçok kimsenin, pek de dikkat etmediği şey. oysaki ufak bir gramer taramasıyla yazdıklarımıza gerekli özeni daha kolay gösterebiliriz.
burada internet üzerinden ulaşılabilecek temel düzeyde bir dil bilgisi anlatımı mevcut:
http://necdetersozedebiya...anlam-ve-dil-bilgisi.html
yemekten sonra hayatımıza giren hızlı servis alışkanlığının kurbanı bir durumdan söz ediyoruz. özne yüklem olmadan da anlaşabilirim, sevişebilirim diyenlerin ilgilenmediği bir alan. maymunlar cehennemine hoş geldiniz.
Özellikle 11. Nesil tarafından kuralları iplenmeyendir.
Dahi anlamındaki -de -da, soru eki olan -mı -mi -mu -mü, bağlaç olan -ki ayrı yazılır amk.