bugün

Evet diyebileceğim referandum kurtulalım şu pisliklerden.
ayrılmasına gerek yok, turgut özal dönemi ve sonrası gelen bütün herkes geldikleri yerlere dönse hiçbir sorun kalmaz.
sadece kürdistan da yapılması gereken referandum.
kendisine ait daha 1 karış toprağı bile olmayan millet.cehenneme gitsinler.
Son dönemde kürtlerde bir uyanış görüyorum. Bölünmenin kimsenin işine yaramayacağını anlamış gibiler.

işin ilginç tarafı Suriyeli kürtler de Suriye'den ayrılmak istemiyor. Devlet kurmak, özellikle böylesine yangın yeri bir coğrafyada çok zor bi iş. Kürdistan denen oluşumun ülke olabilmesi için Türkiye, iran, Irak ve Suriye'nin parçalanması gerekiyor. Buna adı geçen ülkelerin kendilerini bırakın israil, ABD, Rusya şu bu bile karşı çıkar. Rusya o kadar zar zor geri toplamaya başladığı eski BDT'nin Kürtlere bakarak yine gaza gelmesini istemez vs. Güç dengeleri bu kadar kolay değişemez, sınırlar bu kadar kolay kayamaz, bu işler Civilization tarzı bir strateji oyunu değil bir tıkla ülke kurulamaz.

Nüfus mübadeleleri, Türkiye'nin taa istanbul'una, Antalyası'na yerleşmiş Kürtlerin her şeyini bırakıp dönmeleri, diğer ülkelerdeki karşı mezheplerin veya toplulukların isyanı...bunlar çcok çok çok zor işler, çok kan dökülür, en büyük zararı da Kürtler görür. Petrol noktalarının üstünde oturuyorlar, Batı ülkeleri de dahil herkes kendine göre bir çıkar sahibi burada. Genelde devletlerin sınırları büyük savaşlardan sonra tekrar çizilir, ortaya "de facto" bir durum çıkmıştır çünkü; şimdi ortada öyle bir durum da yok.

Bakın Irak ve Suriye'deki iç savaşa Nato veya BM müdahale edemedi. Kürtlerin en büyük güven duydukları şey Türk ordusunun Kürtlere yönelik bir hareket başlatması halinde Nato'nun müdahale edip ülke sınırlarını ikiye bölmesiyle sonuçlanacağı beklentisi idi. Ama görüldü ki Batı kendi dertlerinden muzdarip; hiçbir alakalarının olmadığı topraklara asker göndermek istemiyorlar kamuoyu büyük tepki veriyor. onun yerine diplomasi uzaktan müdahale yolunu seçiyorlar. Yani Kürtler bu konuda artık yalnız.

O yüzden referandumun başarısızlıkla sonuçlanacağına inanıyorum.
kürtler ile türkleri ayırmak isteyenlerin bölünmeyi isteyenlerin türkiyeden ayrılması için referandumu olsun bu daha iyi sonuç verir.
AKP izlediği politikalar ve teröre verdiği tavizler ile Türkiyeyi bölünmeye hazır bir ülke haline getirdi. Böyle bir referandum olsa Kürtlere verilecek(!) toprakların sınırlarını nasıl çizeceksin? Kimi buna razı edeceksin? Türk tarafında kalan Kürtler ne olacak? işte gerçek bir iç savaş o zaman çıkar.