bugün

Yönelmiştir tarihte örnekleri bolca mevcut. Osmanlı döneminde ve cumhuriyet döneminde de anarşiye yönelen gruplar olmuştur. insanın doğasında var bu.

Gerek mezhepsel durumlar gerekse siyasi ideolojik yönelimler sebebiyle çeşitli gruplar anarşist eylemler yapmıştır.

Ha örnekler neler dersen halk belli dönemlerde sarayın kapısına dayanmıştır vezir kellesi almış hatta ve dahi sultan bile öldürmüştür. Mezhepsel ve siyasi durumlar sebebiyle safevi devletine yakın olan şii türkmenler ayaklanmıştır.

Cumhuriyet döneminde de yaşandı onuda sen araştır veya hafızanı tazele.
türklerin isyan ettiği olaylar var ama anarşizm fikriyle alakalı değildir. herhalde başkaldırı demek istiyor arkadaş.
anarşizm çünkü çok farklı bir şey. türkler anarşizmi ne zaman anladı ki yönelsin? dünya bile bunu henüz anlamış değil. ütopya diyola.
Anarşizm bir fikir değil eylemdir. Bir Bireysel anarşizm ve birde kollektif anarşizm var. Tabi yöntemler ve eylemler farklılık gösterir ancak anarşizm kalıpsızdır. Bir hırsız da anarşisttir bir fikir adamı da.
Soyu ve ırkı belli olan kişi atalarından gelen devlet olma kültürü sebebiyle içgüdüsel olarak anarşizme yönelemez.
Ama doğu bölgemizin soysuz köpekleri çok rahat yönelir. Neyse iyi geceler sözlük ya da günaydın.
Yarrak yönelemez affedersin! Soy-ırk-devlet olma! iç güdü felan...

(bkz: türkiye anonim şirket gibi yönetilsin)

Soy nerede?

Irk nerede?

Devlet olma geleneği nerede?

işsizlik tavan yapmış suriyeli mülteci sorunu yükseliyor. Ordu kendi içinden ordu kusmuş. Polis bölünmüş vatandaş bölünmüş. Öğrenciler gelecek kaygısında! Birileri onca badire den sonra referandum yapmış ülkenin genetiği ile 15 yıldır oynamış!

Hangi ülke? Hangi soy? Hangi bayrak?

Edebiyatı kesin! Gidip amerikan vari askeri dizilerinizi izleyin ve tekrar gelin. Yukarıdaki başlığa girin türkiye anonim şirket gibi yönetilsin diye kim söylemiş bakın.

Madem türkiye bir şirket bir a.ş! O halde işçi olarak genel grev genel direniş!

Siktirin gidin hayal aleminize.
Özünde hümanizmi barındıran anarşizm toplumsal sözleşmeyi reddeder. Ve toplumun devlete ihtiyaç duymadığını kollektif örgütlenmelerle devletin görevlerinin yapılabileceğini savunur. Ancak güç dengesi üzerinde kurulan dünyada devletler etkin olup iktidar sahibi olmak isterler toplumlarda bunu ister. Türk toplumu da önce karnını doyurmak sonra iktidar sahibi olmak için devlete ihtiyaç duymuştur. Büyük medeniyetler kurmuş bütün toplumlarda bu böyledir.
Anarsizm degil, duzen icin duzensizlige baskaldirma vardir. Kac tane devlet kurdurmustur bu turklere.

Geziye katilanlar da oz be oz turktur. Giderek otoriterlesen dunyada gezi icin sokaga cikan insanlarin niyetini anlamak zor tabi. turkiye icin cook cok fazladir gezi ruhu. Madem milyonlarca anarsist hain var ulkede neden en ufak girisimde isyan cikmiyor. Geziye katilan yuzbinlerce insan niye sokaga dokulmuyor. Kac kere ikinci gezi girisimi yapildi neden karsilik bulmad? Cunku insanlarin derdi ulkenin basina bela olmak degildi. En fazla iktidar kadar kandirilmislardi. Ve bir ilkti. ilkler zaten hatalarla, yanlislarla dolu olur. Siz bu insanlara hain dedikce buyuk gotluk yapiyorsunuz. Turklukle, turk tarihiyle ne alakasi var ulan bunun. Camdan tence tava calarak bayrak sallayan 50lik teyzeyi sen anarsizmin neresine koyuyorsun da milletin turklugunu sorguluyorsun.
Aktrollün de türkçüsü hiç çekilmiyor.
Atatürk ün bursa nutku!

"türk genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir. bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve bir davranış duydu mu, ‘bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır.’ demeyecektir. elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.

polis gelecek, asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. genç, ‘polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi değildir.’ diye düşünecek, ama hiç bir zaman yalvarmayacaktır. mahkeme onu yargılayacaktır. yine düşünecek, ‘demek adliyeyi ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım.’ diyecek.

onu hapse atacaklar. yasal yollarla karşı çıkışlarda bulunmakla birlikte bana, başbakana ve meclise telgraflar yağdırıp, haklı ve suçsuz olduğu için salıverilmesine çalışılmasını, kayrılmasını istemeyecek. diyecek ki, ‘ben inanç ve kanaatimin gereğini yaptım. araya girişimde ve eylemimde haklıyım. eğer buraya haksız olarak gelmişsem, bu haksızlığı ortaya koyan neden ve etkenleri düzeltmek de benim görevimdir.’

işte benim anladığım türk genci ve türk gençliği!”

Kendini milliyetçi sanan keko bunu sindirsin!
türkün içinde bir anarşist damarı olmasa o kadar devleti nah kurardı.

görsel

bu entrydeki anarşist damarı sözcüğü ile kastedilmek istenen, düzene başkaldırıdır. yoksa anarşizm devlet mekanizmasını reddeder zaten.
damarında koyunluk, uysallık bulunan ne idüğü belirsizlerin, türkler'i kendiyle karıştırınca vardığı sonuç.
al atı sür oraya al atı sür buraya. baskı mı var üzerinde anarşist olasın?

ayrıyeten kent denilen şeylerde ideoloji olur.
kısmen doğrudur.

türkler genelde milliyetçi olur. he anarşist türk var mıdır? elbette vardır. mesela 1000 kişiden 10'u anarşist çıkabilir. dünya nüfusu ele alındığı zaman da anarşik sayısı çok azdır.

çünkü anarşikler terörist, gomünist, moskov uşağudur.