bugün

bu sebepten;

(bkz: filozofların aileden zengin oldukları gerçeği)
anneniz ve türkiyedeki anneler
" sen utanmadan kitap mi okuyorsun " o kitaba kaç para verdin " derse olacagi bu.

çok da gerek yok filozof a yunanistanin hali ortada. filozof var sanayii yok.
Pezevenk yunanlilar her seyi dusunmus, biz daha bosuna ne diye dusunelim ki düstûruyla yasadigimizdan olabilir. Lakin ben boyle dusunmuyorum; bizim cografyamizda cevapsiz sorular (felsefe adina) kalmadigindan dolayi olabilir.

(bkz: nerden girdim ki lan bu basliga)
(bkz: entry girecem diye felegim sikildi)
- islam'ın baskıcılığı
- okur yazar oranının düşüklüğü
- köylülük.
filozof çıkması için ülkenin ve kişilerin refah seviyelerinin yüksek olması gerekiyor. geçim derdi çeken adamın filozof olduğu görülmemiştir.
savaşmaktan başka birşey düşünemez çünkü akıllarımız.
zeka seviyesinin düşüklüğü.
0n saniye kuralı. *
(bkz: ibni Sina)
(bkz: Farabi)
(bkz: Ziya gölalp)
Ve daha niceleri.
arkadaş ve ortam baskısı.

+ abi, hiç düşündün mü, eğer biz...
* olm, kes la felsefe yapmayı da maça gidelim.
+ (içses) mühendislik de iyidir aslında
turklerden filozof cikiyor. "gurban oldugum yaradinim kitapta turban takiliyor demis olabilir ama aslinda oyle degildir; herkesin hayatina gimse garisamaz" diyen dayi 300 yillik felsefe tartismalarini 1 dkkya sigdirmistir. turklerde olmayan sey felsefe ekoludur. her tartisma "sen mi kurtarican dunyayi" diyerek insanin evrendeki onemsizligine baglanir, konu kitlenir.
görsel
Herkesten farklı yorumlayıp kendince haklı, ispatlı bilgiler halk tarafından hor görülmesi ve genel olarak Ateist damgaları yemesi ilk sebeplerinden bir tanesi olsa gerek.
orta çağ'dan günümüze bakarsak birçok türk feylesof görmek mümkün.

tabiî hiçbirini bilmeyip "ağbii türklerden filozof çıkmıyor yea" demek de insanın elinde olan bir durum.
Adamın aklı köşeyi cabuk dönme konusunda yalana sahtekarlığa türkleri aşağılamak için almanca da türken fiili vardır ve manası sahtekarlık anlamına gelir ülkedeki balcilari bu kelime açıklar niteliktedir, yalniz benim anlamadığım felsefe yapan yazarları görmememiz mantıksızdır.

Yunus emre,
Mevlana (dünya çapında)
cemil meriç,
Halil inancık.

Siz çoktan ülkeden umudu kesmişsiniz.
-Abi felsefe kitabi buldum cok guzel onu okuyacagim simdi.
+Felsefe mi?
-Evet bitireyim sen de okursun.
+De get lan ordan felsefeymis, gunah onlar okuma.

Boyle cevaplar aldiktan sonra kursaginda kalan heveslerin. Oysa ne demis Prof. Ozgur Demirtas

Felsefe okumayan öğrenciden,
Bilim insanı olmaz.
Bilim insanı çıkmayan ülkeden,
Adam olmaz...
Bu söz buraya cuk oturur!

görsel
Düşünmeyen, düşünemeyen bir toplum olduğumuzun kanıtıdır.
çok dine bağlı olduklarından gelişimi engelliyor. dini arka planda tutsalar gelişim elde edilebilir.
hadi mevlana türk değil e hacı bektaş veli hoca ahmet yesevi yunus emre demi türk değil ? geçmişi bırak şimdiye bak diyecek olursanız da ilber ortaylı ve caner taslaman var. kim demiş türklerden filozof çıkmaz diye ?
filozof varsa da çıkmaya cesaret edemiyordur. çünkü çıksa, toplum olarak ciddiye almayız, dalga geçeriz biz.
Düşünmemek bize hazır bilgi aşılanır biz de onu alır kullanırız üzerine düşünmek alışkanlık değil .
türkler çok iyi düşünürler ama yazmıyorlar.
havaya düşünüp boş konuşmaktır çünkü. gidin elle tutulur bişeyler üretin.
(bkz: felsefe yapma lan)
sebebi bu deyiş.