bugün

zeki, çevik ve ahlaklısıdır.
bilim ve spor alanlarındaki muhteşem başarılarımız. Medyada her gün boy boy yayınlanan insaniyet öykülerimiz bunun ispatıdır.
yoksulluk pratik zekayı harekete geçirebilir, yaratıcılığı da tetikleyebilir, ama bu, mevcut sistemin içselleştirilmesine neden olur. zekayı kullanmak sistemi yönlendirmek, tasarlamak, değiştirmekle mi ilgilidir? Yoksa ona pratik şekilde dahil olmakla mı?
ayrıca zekanın türleri içinde birinin gelişmiş olması,Tüm ırk buna sahip olsa bile (ki bir ırktan bahsedildiği de şüphelidir) , onu dünyanın en iyi zekası haline getirmez. Dünyanın en zeki insanlarıdır diyebilmek için ise , geniş bir araştırma yapmak gerekir,oldukça geniş ; dünyadaki tüm ulusların zekalarının analizi gibi mesela.

Bu önermeyi elde etme isteğinin, duygusallıkla mı zekayla mı ilgisi vardır o da ayrı bir tartışma konusudur.
Tüm yazarlar bunu tekrar etse aynı anda, ortalamayı yükseltir miyiz? Olmazsa daha geniş kapsamlı bir deneme yapmayı öneriyorum!
keşke zekamızı düzgün işlerde kullanabilsek dedirten önermedir. bizim zekamız üçkağıtçılığa çalışır olmuş.
isveçli bilim adamlarını unutan bir önermedir.
ben hiç türk bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bir şey duymadım.

aman ne önemi var artık dindar insanlarız.
diyelim ki böyle o aklı kullanamadığımız aşikar, ondan daha da aptal konuma düşüyoruz.
milattan önce onuncu milenyum atasözü.
dünyanın en zeki insanlarıyız fakat başkaları tarafından dünya telaşına sokulmuş, gerekli imkanlar verilmemiş ve zekanın düşmesiyle zekiliğimizi kaybediyoruz.
hangi alanda olduğumuza bağlıdır.
aristo der ki; insan düşünen bir hayvandır.

yani aristo mantığına göre biz türkler en zeki hayvanlarmı oluyormuşuz ozaman şaban da düşünen bir inek oluyor.
Doğru bir söylemdir, tecavüze, şiddete, tacize, hırsızlığa, adaletsizliğe, ve bunun gibi daha çok konularda bizim üstümüze yoktur, ayrıca en çokda erotizim de çalışır.
Katılmadığım yargı. Neden mi ?;
Türklerin yaptığı kaç icat var?
Türklerin keşfettiği kaç element var?
Matematik fizik edebiyat alanlarında ne kadar başarılıyız?
Bu kadar eksik varken bizi yani Türkleri zeki diye göstermek sacmaliktir.
doğru olan tanıdır. şu an tıpta kullanılan aletlerin temelleri türk alimleri tarafından icat edilmiştir
genellemedir. her ırkın içinden zeki ve aptal insanlar çıkar.
(bkz: zeki ama tembel)

zeki değil de kurnaz ve sinsi denilebilir.
hm tamam.