istanbulda bir satıcıda biblo ve tablo bakıyordum. biblonun yanında etiketler vardı. etiketin birinde 4 tl diğerinde 10 $ yazıyordu. büyük bir kazık vardı ortada. bu ülkemize gelen turistlere yapılan ayıplardan sadece birisi. bende bu hafta ispanyaya gideceğim aynı kazığı bekliyorum şahsen. uluslararası kazıklaşma haline gelmiş artık bu.
Taksim'de eski Maksim gazinosunun yerindeki yeni otelin oradan taksiye binen turist çift YTL-TL- üç sıfır atma hikayesinin içinden çıkamamıştır. Sultanahmet'e giderler, taksi 20 lira tutar, taksici çat pat konuşması arasında bizim çiftin kafalarının karışık olduğunu anlayıp 200 lira tuttu der ve tabi ki parayı aldıktan sonra anında toz olur.

Galiba artık oteller her turiste kalem veriyorlar bindiğiniz taksinin plakasını yazın bir köşenize diye.

Geleceğimizle oynayan kazıklardır.
rus turistleri kandırarak genelevlerde zorunlu olarak çalıştırmak.
Miniatürk'te devlet eliyle atılan kazıktır:

Yerli ziyaretçi: 5 TL
Yabancı ziyaretçi: 10 TL
taksi metre kazığıdır. resmen taksimetre de yazanın 2-3 katı fazla alır bazı taksiciler (dürüst olanlarını ayrı tutuyorum) bir keresinde eminönü'nden beyazıt'a kadar 56 tl taksi ücreti alındığını duymuştum bundan 4 yıl önce. yuh yani bu kadarına da pes artık.
kapadokya'da halı kazıklarıdır.
en kralı taksiciler tarafından atılır.