bugün

herkesi kendi gibi sanan zihniyet beyanıdır.
peki ne için gidiliyor libya'ya? müslüman kardeşlerimizi zulümden kurtarmak için mi? eğer hafter'i yenilgiye uğratırsak karşılığında libya'dan hiçbir şey istemeyecek miyiz? bu işi allah rızası için yaptık mı diyeceğiz? doğu akdeniz'de ki doğalgaz sahası işleri falan hep yalan o zaman. kimse kimseyi kandırmasın. kimse barış, sevgi, kardeşlik, müslümanlık, din edebiyatı yapmasın. günümüz dünyasında bütün ilişkiler çıkarlara dayalıdır. ülkeler arasında sevgi yoktur, karşılıklı çıkarlar vardır. dünyadaki bütün mücadele paylaşım mücadelesidir.

edit: bazı arkadaşlara cevap verme ihtiyacı hissettim. şunu söyleyeyim; siz eğer varolmanın koşulu olarak emperyal olmak gerektiğini savunuyorsanız, buyrun siz de emperyaller gibi paylaşım savaşının içine girin. ha yok biz bunları petrol ve doğalgaz için değil, mavi vatan için yapıyoruz diyorsanız, o zaman binlerce kilometre uzaklıktaki libya'ya asker göndereceğinize, ilk önce burnunuzun dibindeki meseleleri halledin. 2004'ten beri sesinizi çıkarmadığınız, yunanistan tarafından işgal edilmiş adalarımızı geri alın. boğazların ve karadenizin egemenliğini türkiye'den alıp amerika'ya verecek olan kanal istanbul projesinden vazgeçin. eğer gerçekten söz konusu mavi vatan ise bu söylediklerim libya meselesinden çok çok daha önemli.
abd den ithal gdo lu turunçgil.
arkadaş ben bunu anlamıyorum. bir ülkenin stratejisi kendi menfaati üzerine kuruludur. elbette ki libya'da bulunmamız ülke menfaati gereği. rusya babasının hayrına mı geldi suriye'ye. amerika binlerce kilometre öteden boşuna mı geldi dünyanın bu ucuna. kovsalar da gitmem diyor.

bizim doğu akdenizdeki varlığımız ve mavi vatan'ın müdafası için; libya'daki mevcut resmi hükümet'in devam etmesi gerekiyor. bu bizim ülkemizin çıkarına olan ve olması gereken bir durum. mevcut hükümet varlığını kendi başına devam ettiremiyorsa, bunu bizim desteğimizle yapması gerekiyorsa bundan doğal ne olabilir?

sonuçta mevcut hükümeti destekleyerek elde edeceğimiz çıkar birkaç varil petrolden çok daha değerli. velev ki petrol için oradayız. sonuç?
Yine bir mal beyanı,olm siz bu ülkeyi ne zannediyorsunuz,kimsesizlerin kimsesizi yardım meleği falan mı ? bizde kendi çapımızda kapitalist olmaya çalışıyoruz çünkü mecburuz ama sorun şu ki malum zihniyet sayesinde beceremiyoruz, zaten becerebilseydik bugün Suriye’de bu durumda olmaz 3 milyon suriyeli bize girmezdi,umarım Libya’da da aynısını yaşamaz bu ülke.
evet petrol için var mı diyeceğiniz? türkiye kendi kıta sahanlığını muhafaza ve müdafaa için orada. bundan dolayı portakal denilen şahsın kendi ülkesine emperyal gözle bakıp eleştirmesi tıynetini ortaya koyuyor. zoruna gitmiş belliki türkiye'nin kendi menfaatini savunması.