bugün

bu kuruma göre;
binek otomobil sayısı, son 3 yılda %13.08 oranında artarak 7 milyon 318 bin adede ulaştı.
üç ayda bir şirketlerden istihdam anketi isteyen, yetmedi senede bir epey detaylı çevresel faaliyet anketi isteyen, yolladığı anketin peşinden koşan, devletin anket kurumu. bezdirirler adamı, sanki başka işiniz yokmuş gibi bir de son teslim koyarlar o anketlere. yalnız çok düzgün çalışanları olduğunu düşünüyorum yada bana düzgün olanları denk geldi orasını bilemem.
şirketlere sürekli anketler gönderen ve cevap verilmemesi halinde para cezası kesen kurum.
yok aylık üretim anketi, yok üç aylık istihdam anketi, yok efendim üfe anketi falan.
tamam bunlara göre rapor hazırlıyorsun da bunaltma be kardeşim. bu kadar form ve anket mi olur? hele bir yıllık iş istatistikleri formu var ki düşman başına.
hoş, şirketler bu anketleri benim yaptığım gibi sallama yapıyorlarsa, bu kurumun açıkladığı sayılara pek itibar etmemek lazım.

ayrıca attığı mail'lerde doğayı koruyalım, mail'i yazdırmayalım der ama formlarını kağıt ortamında verir. mail olarak göndereceğini söylediğinde, görevli :"ama benim bu böyle teslim edip, tekrar doldurulmuş halini almam söylendi" deyip zorla bırakır.
türkiyede en çok "erkek için g string" satılan ilin konya olduğunuda yazıyor mu diye merak ettiğim kurum. birde bursaya laf söylersiniz.
Şu sıralar 2011 yılı nüfus ve konut araştırması adı altında türkiye genelinde rastgele seçilen 2.4 milyon kişiyle , yüzyüze görüşerek hanehalkı araştırması yapan kurum.

Hanede yaşayanların , iş durumu, eğitim durumu, doğum ve ölüm gibi bilgiler alınıyor. Bu araştırma bu sene ilk defa yapılıyor.

Tüik bu araştırma için 48 bin geçici personel aldı , bu araştırma aralık ayının ortasında sona erecek. Ayrıca araştırmadaki asıl amaçta kurumsal yerlerle yapılan anketler.
2011 nüfus ve konut araştırmasında görevli olduğum kurumdur efenim. işsizlikten sınavlardan bunalan bünyeme iyi de gelmiştir hani. 2011 nüfus ve konut araştırması 3 ekim 'de başladı ve kasım ayının sonunda bitirilmesi planlanıyor. bu araştırma türkiye genelinde yapılıyor. rastgele seçilen 2.4 milyon hane ile tüik anketörleri vasıtası ile görüşülüyor.

araştırmanın içeriğine gelirsek ;

toplam 41 sorudan oluşan bir soru formu gidilecek hanelere soruluyor. bu soru formunda kişisel bilgiler , iş durumu eğitim durumu, evin yapım tarihi, oda sayısı , ısıtma sistemi, ölümlülük ve doğum gibi sorular mevcut. soruları cevaplamak kanunen zorunlu , anayasa mahkemesinin kararıyla da bu onaylandı cevap vermeyen hanelere para cezası verilecek.(tabii bu her yönüyle tartışılması gereken bir konu).

çalışma netbook ya da soru formlarıyla yapılıyor netbookların yetmediği bölgeler kağıtla çıkıyor. tabii ki netbooklarla daha kısa sürede bitiyor iş.

haneler bu araştırmada allahtan fazla bir sorun çıkarmadı ( ya da bana çıkaran rastgelmedi) . eve ilk olarak geldiğinizde evlere gönderilmiş olması gereken bilgilendirme mektubunun ulaşmamış olduğunu öğrendiğinizde işiniz biraz zorlaşıyor, zaten tüik'i de çoğu hane tanımıyor arada ufak sorunlar oluyor. tüik'in bu araştırmadaki en büyük sorunu da bana göre yeterli bilgilendirmeyi yapmamış olması, keşke medyada falan daha önceden tanıtımlarını falan yapsalardı.

ayrıca başbakanlığa bağlıyken artık kalkınma bakanlığı'na bağlanmıştır.

daha ayrıntılı bilgi için ;

http://www.tuik.gov.tr/ar...veprojeler/NKA/nufus.html
o 2.4 milyon haneden biride bizimkisiydi ama geç saatte gelen görevli bilgilendirme mektubuna rağmen şaşırtmıştır.
Enflasyon sepetine flüt, MP3 Çalar, bulaşık bezi, pinpon gibi hayatımızın olmazsa olmazları olup fiyat artışlarıyla belimizi büken kalemleri dahil eden, iktidarın borazanı olmuş devlet kurumu.
ülkedeki ekonomik durumu, açıkladığı çarpıtılmış rakamlarla sürekli güllük gülistanlık göstermekle görevli kamu kurumu.
eski adı devlet istatistik enstitüsü olan kurum.
Kısaltması TÜiK'tir. Endexler falan yapar.
akp iktidarından sonra adının hakkını veren kurum
(bkz: tik)
Daha düne kadar istatistik mezunlarının çalışabileceği tek kurum zannettiğim yer. Yeni yeni öğreniyorum ki istatistik mezunları birçok alakasız kurumda eğitimleriyle alakasız görevlerde yer alabiliyormuş.
2012 mart ayında süt içme oranının yüzde 10,5 arttığını açıklayan kurum.
e tabii içirdin içirdin çocuklara artar tabii.
Kendisi fıkralara konu olan kurumdur.Şöyleki:
Alman istatistikçi gelir 1 kg limondan 250 gr limon suyu çıkarttığını söyler,Fransız gelir 500 gr, israilli 750 gr, Amerikalı ise 1 kg limondan 1 litre limon suyu çıkardığını söyler.Son olarak bir ekip daha gelir ancak bunlar 1 kg limondan 1,5 litre limon suyu çıkarmışlardır.Salonda meraklı bekleyiş kim bunlar diye sorgulama başlar.Ekip gömleğinin önünü açar ve T-shirtte Tüik yazıyordur.
görsel
görsel
görsel
ahtapotun kollarından biri olmasından dolayı sunduğu verilere büyük ihtimal kendi de inanmayan, tutarsız, yazık la kimin çocuğuysa denecek kadar sefil kurum.
yalan yanlış istatistikler yayınlayan en tanınmış kurumlardan birisi. akp yalakaları gütmektedirler bu kurumu.
Çıkarttığı istatiksel verilere pek inanmadığım kurum.
defne samyeli'nin evine görevli gönderip 1 ay boyunca orada beraber olmasını ve her şeyi kayıt altına almasını talep etmiş kurum. nedeni de tüketici fiyat endeksini belirlemekmiş.
defne de haklı olarak özel hayatının ihlal edileceği gerekçesi ile görevliyi eve almamış ve üzerine de 929 tl ceza yemiş.

nasıl bir araştırma işidir bu böyle anlamak mümkün değil! sen hakka dayanarak eve girip 1 ay benimle kalıp kayıt altına alırsın hayatımı?! bir de emri vaki tadında! üstüne bir de ceza kesiliyor itiraz edene!

http://www.radikal.com.tr...istatistik_cezasi-1162046
türkiye'de işsizlik oranı en yüksek olan bölgenin yüzde 21,3 ile mardin, batman, şırnak ve siirt olduğunu açıklamıştır.
işsizliğin düşük olduğu bölgeler ise yüzde 4,4 ile manisa, afyonkarahisar, kütahya, uşak mış.
istatistik kurumu olmaktan çıkmış, fişleme hizmeti veren kurum;

http://goo.gl/E8PMQj

"hangi dine mensupsunuz?

kendinizi hangi mezhebe ait hissediyorsunuz?

aşağıdaki namazları ne sıklıkla kılarsınız?

vakit namazlarını camide veya mescitte kılar mısınız?

dışarı çıkarken başınızı örter misiniz?

birinden borç almaktansa az faizli kredi çekmeyi tercih eder misiniz?

az olmak kaydıyla yalan söylemek günah mıdır?

sarhoş olmayacak kadar içki içmek günah mıdır?

alevi misiniz, sunni misiniz?

sizce köpek giren eve melek girer mi?

alevilik, bektaşilik, kadirilik gibi oluşumlardan birine mensup musunuz?

dini kimden öğrenirsiniz?

aileniz ne kadar dindardır? hangi dine mensuptur?

oruç, hac, zekat, fitre, kurban kesme gibi ibadetlerle ilgili durumunuz nedir?

ne sıklıkla dua edersiniz?

ibadetlerinizin kazasını yapar mısınız?

oy verirken adayın dindar olup olmadığını önemser misiniz?

miras paylaşımında erkeklere iki kat pay mı verirsiniz?

laiklik islamı özgürce yaşamanın teminat mıdır?

ne zaman dua edersiniz?

loto oynar mısınız?

misafirlikte kadınlar ve erkekler aynı mı oturursunuz?

allah'ın varlığına inanıyor musunuz?"
aralık 2'sinde bir anketör gönderen, anketör göndereceği beyanını aralık 25'inde ulaştıran kurum. gel de güven bu kuruma.

ha bir de bu kurumun sorularına cevap vermemek suçmuş.