bugün

----alıntı----

Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, 12 Haziran 1984 tarihinde kuruldu. Dernek yönetim merkezi olarak Ankara belirlendi.

Derneğin kurucu üyeleri (alfabetik sırayla) Sökmen Baykara, Zekai Durmuş, Halim Ermiş, Rıza Ezer, Dursun Gündoğdu, Bülent Hiçyılmaz, Rafet Hüner, ilhan Kuyucu, Turgut Mantar ve Mehmet Ünlü idi.

Kurucu üyeler yaptıkları ilk toplantıda, dernek başkanlığına kurucu üye Rafet Hüner’in getirilmesine oybirliği ile karar verdi. Rafet Hüner’in ardından dernek başkanı olan Bülent Hiçyılmaz, bu görevi yedi dönem boyunca sürdürdü. Derneğin, Mayıs 1999 da yapılan 8. Olağan Genel Kurulu'nda Abdurrahman Antakyalı, Mayıs 2003 tarihinde yapılan kongrede de Ateş Tümer başkanlığıdaki yönetim kurulları göreve getirildi. 26 Nisan 2009'da gerçekleştirilen derneğin 13. Olağan Genel Kurulu'nda ise Rıza Özel başkanlığındaki yönetim genel kurula katılan üyelerin tamamının oyunu alarak yönetime geldi.

Bir asra yaklaşan basın fotografçılığı geçmişine sahip olan ülkemizde, foto muhabirlerinin örgütlü topluluklarını oluşturması görüldüğü gibi oldukca geç olmuştur. TFMD üyesi foto muhabirleri, çektikleri fotoğraflarla, siyasetinden toplumsal olaylarına, sporundan magazinine, ekonomisinden diplomasisine Türkiye Cumhuriyetinin görsel tarihini yazma sorumluluğunu yerine getirebilmenin çabası içerisindedirler. Bu görevleri sırasında kendilerine edindikleri en önemli ilke objektifliktir.

Foto muhabirleri, insanların sevinçlerinin yanısıra hüznünün, coşkusunun yanısıra düş kırıklığının da bir anlamda sessiz tanıklarıdırlar. Bu tanıklık sırasındaki tek ses; deklanşörlerden çıkan ufacık seslerdir. Yalnız bu ufacık sesler gerek ülkemizde gerekse dünyada büyük yankılar uyandırdı.

Kuruluşundan bu yana, Türkiye Foto Muhabirleri Derneğinin gerçekleştirdiği belli başlı önemli etkinlikler arasında, Türkiye'de basın fotoğrafçılığının en önemli ödüllerini "Yılın Basın Fotoğrafları" yarışması sonucunda vermesi ve bu yarışmaya katılan fotoğrafları bir kitap halinde yayınlaması, TFMD Foto Muhabiri dergisinin yayınlanması, dernek bünyesinde "Fotoğraf Makineleri Müzesi'nin açılmasını sayabiliriz.

Sürekli olarak üyeleriyle elele ve daha ileriye gidebilme çabası içerisindeki dernek, önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği etkinliklerle, Türk Basın Fotoğrafçılığına elinden gelen katkıyı yapmayı sürdürecektir.

----alıntı----