bugün

kendini azeri olarak tanımlayan 1000000-2000000 arası tanımalmayan ( genelde alevilerdir ) 5000000 kadar olan bir nüfusa sahiptirler. çoğunluğu şii - alevi olup genelde kars, ığdır, erzurum, erzincan, ardahan, tunceli gibi kuzey doğu bölgelerinde yaşarlar. genelde atatürkçü olup chp veya mhp gibi partilere oy atarlar. göç sayesinde doğu da sayıları azalmış genelde istanbul a yerleşmişlerdir.
ilk entryde söylendiği gibi alevi değillerdir. Tamamı caferidir. Sadece azerbeycanda var biraz sünni azınlık ki bunlar da halk tarafından dışlanıp 'vahhabi' ve 'ışidçi' damgası yiyorlar. O yüzden söyleyemiyorlar.
inançlarının anadolu daki alevilikle hiç bir ilgisi yoktur. caferi şii dirler.
balıkesir üniversitesinde öğrenci olarak çok vardırlar. hoş gelmişler ana vatanlarının bir ucuna.
Son yıllarda özellikle eğitim ve çalışmak için gelen Azeri Türkleri bulunmaktadır. Sanıldığı gibi Azerbaycan doğalgaz kaynaklarından iyi geliri halkına yansıtmamaktadır. Gürcü ve Ermeniler gibi Türkiye'de çalışıp ülkelerine göndermektedirler. Son yıllarda inşaat sektöründe çalışan birçok Azeri görebilirsiniz. Yani öyle bir zenginliğin içinde yokluk çekmek onlar için hiç de iyi bir durum değil.
Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, sürekli bir kıyas içerisindeler. Vay efendim, Türkiye’de böyleymiş de aslında Azerbaycan’da bu daha iyiymiş vesaire. Her alanda bu saçmalığın içine düşüyorlar. Çoğu zaman da Türkiye daha iyi olduğundan(doğalgaz harici pek bir tırt yok aslında ellerinde) bu sefer de işi kıskanmaya ve çirkinleşmeye kadar götürüyorlar.

Bizzat şahit olduğum bir örneği size sunayım;
PKK haklıdır diyenini gördüm.

Yani, biz burada hayal görüyoruz. Ulan adamlar arkadan neler neler düşünüyor hakkımızda bir bilseniz.
ben onların çoğunu erzurumlu sanıyordum. gidirem alirem gelirem bilmirem diyorlar. aynı erzurum şivesi ile konuşuyorlar.
dönüm dönümdür.