bugün

karaktersiz insanların yaptığı rüşvet ve yolsuzluk olaylarının türkiye'ye zarar vermesi nedeni ile bu tür olayların önüne geçebilmektir.

bu olayları gören insanların kendisini çaresiz hissetmeden sürekli gerekli kurumlara şikayetini bildirmesi ile olabilecek durumdur.
karşına çok sağlam bir ordu alabilmektir. ne yazıkki rüşvet her yerde var bazen insan sevmesede bu yola başvuruyor.(mış-muş) **
imkansızdır. bir kimsenin yetki makam sahibi olupda rant sağlamayacağı düşünülemez. ben olsam bende yaparım. sen olsan sende yaparsın. acı ama gerçek.
mümkün değildir.

adam para yemesin diye yüklü miktarda maaş verirsin, yine yer. çünkü bizim milletimizde avantadan gelen para lavantadır. her türlüsü.
herkesin düzgün bir karaktere sahip olması gereklidir ki bu da imkansızdır.
son çare olarak ilyas salman'ın malum filiminin devlet dairelerinde gün boyu izlettirilmesi gerekmektedir.''namuslu namussuz''
özellikle kamu görevlilerine düzgün maaş vermekten geçer. tenezzül etmemeleri gerekir öncelikle.
yunanistan , ispanya gibi duvara çarpmamak için yapılması gereken eylemdir.
(bkz: rüyalarda buluşuruz)
ancak zihniyetine kezzap suyu dökülünce gerçekleşebilecek bir hayaldir.
dikkat ettim de bugün sözlük yazarları pek bir hayalperest takılıyor. yok akpnin izmiri alması, yok türkiyede rüşvet ve yolsuzluğu engelleyebilmek. çok güzelsiniz bugün yhaa.
keşke olabilse denen durumdur. ama insanların bu kadar tamahkar olması bu ülkede birçok şeyi engellemektedir.
her iş dönüp dolaşıp eğitime geliyor. tenezzül edilmemesi açısından maaşların yeterli düzeye gelmesi mantıklı. ancak bu sorunu kısmen çözer,tamamen ortadan kaldırmaz.

sorunun çözümü için burda kafa yoruyordum ama yazarken kafamdaki kendi tezimi de çürüttüm. çünkü rüşvet alarak iş halledecek makama gelen kişi bu makama namusu ve şerefiyle geldiyse bir çözüm bulunabilir. bu durumda rüşvete tenezzül etmemesi sağlanmaya çalışılabilir. Ancak bu makama gelirken rüşvet, torpil , kopya vs. ile gelmişse zaten geçmiş olsun. ortada çözülmesi gereken zincirleme bir yolsuzluk var.
inşallah zamanla engellenebilecek.
Dünya'da ismi yolsuzlukla anılan bakanların olduğu ve halen hiç bir istifanın gerçekleşmediği ülke olduğu için gerçekleşmesi imkansıza yakın olan eylemdir.