bugün

avrupa ve amerikanin bizden yillar once uretip ogrendigi bilgileri ogrenip muhendis oldugunu sanip bu unvani yasamaktir.oysaki muhendis demek algoritmik zekaya sahip yeni yaraticiliklar ortaya koyan kisi manasindadir oysaki biz sadece gevurun bulduklarini ogreniriz.neyse.
kareli gömlek giyip güneş gözlüğü takmaktır.
gerisi gelir zaten.
memur kelimesiyle eş anlamlılık taşır.
adından dolayı prestijlidir.
matemetiği cidden sevmiyorsa ancak amelelerin yapacağı bir eylemdir. sanki bana tiger tankı yapacak amk. zall tekstik mühendisi olmuş burna bak adamdaki. salca denen tip de mühendis sorsan kimse sevmez kendisini. işte mühendizlerin kaderi budur.
işsiz kalmayı bu mesleğin bir parçası saymayı öğrenmektir.
Gayet kolaydır. Bir şey icat etme bir işe yarama oh mis. Evet.
4 yıl boyunca matematik ve fen bilimi okumaktır. zordur.
Mal olsan bile saygı görmektir.
yeni icatlar yapmaktır.

(bkz: şıp şıp matik)
Türkiyedeki mühendisten ziyade Türkiye'nin ve türk üniversitelerinin eğitim politikası kaynaklı sonuçlardır buradaki her şey.

Fakat gözden kaçınılmamalıdır ki, Türkiyedeki iyi bir mühendis zaten uzun süre Türkiye'de kalmayacaktır. Bu kadar basittir, bu yüzden icat eden mühendis göremezsiniz Türkiye'de, çoktan gitmişlerdir.
Yapılabilecek en salak iştir. Bogazici elektrik elektronik mezununa lehim yaptiran sirket gorulmustur.Bolum mezunlari (bogazici odtu yildiz ) genelde web yazilimina kayar (web securuty den bahseduyorum ki mantiklisi budur.) bunun disinda da olmayan uretimin gomulu yazilimi yapilir. Elektrik muh. Hala Autocad den ibaret sanan vardir. Makina muh. Dogalgaz acma isi yapar. Digerleri de uc asagi bes yukaridir. Yurtdisina giden genelde kurtarir. O da yuzdeye vurursan komedi. Zaten TMMOB Allahliktir. Memlekette de yerin dibininde dibindedir. Sonrada gider lise mezunu bile olmayan bir fabrika sahibinden is dilenirsin. Sozde teknokentler kurulur. Haliyle... Liste uzar gider. Kollektif bir yapi olmadigi icinde is hayatin birilerinin iki dudagindadir. Uzak durun. Bi de sistemde kpss de derece yapmak icin kasan tayfa da var. Oraya girmiyorum hos onlarda hakli ya neyse. organize de torna lastik dukkani ac rot balans yap daha makul