bugün

1950-70 arası dönem, sade ve meyveli gazozların ülkemizdeki en parlak dönemidir. bu aralıkta hemen tüm illerde ve sayısız isim altında gazoz üretimi yapılmakla birlikte, üretildiği il dışında da dağıtımı yapılan ilk gazoz markası 'uludağ' olmuştur ve üretimi 1940'ların ilk yıllarına kadar uzanır.

görsel
görsel

ikinci marka, izmir'de üretilen ve marmara ile ege bölgelerine dağıtımı yapılan 'cincibir' gazozudur. 1956 yılında üretimine başlanmış olan bu gazoz, içeriğindeki kinin ve zencefil aroması nedeniyle diğerlerinden oldukça farklı bir tada sahipti. pepsi ve coca cola gibi dünya devlerinin arasında ancak 90'lı yılların sonlarına kadar dayanabildi.

görsel

üçüncü sırada 1967 yılında tamek-pepsi grubuna bağlı olarak üretilen fruko bulunmaktadır. döneminin en gelişmiş dağıtım ağına sahip bu marka, ülkenin dört bir yanına ulaştırılabilmiştir.

görsel

1968 yılında üretim ve dağıtımına başlanan elvan gazozu, üretildiği il dışında da dağıtımı yapılan dördüncü gazoz markasıdır. tıpkı uludağ ve niğde gazozları gibi hoş tadı ile müptelalarını yaratabilmiş bir marka olmuştur.

görsel

bu bağlamda beşinci ve altıncı örnekler '7 gün' ve 'ankara' gazozlarıdır . ülkemizde 1969 yılında üretim ve dağıtımına başlanmış olan bu iki gazoz markasından 7 gün, 40 yıl önce yani 1929 yılında abd'de üretimine başlanan '7 up' gazozunun yerli versiyonu olarak ve tıpkı fruko gazozu gibi tamek-pepsi grubu tarafından, ankara gazozu'nun ise devsan grubu tarafından üretim-dağıtımları gerçekleştirilmiştir. halen, ankara gazozu'nun üretimi mersin ilinde ve mersin gazozu tesislerinde gerçekleştirilmekte ve bu gazoz özellikle ortadoğu ülkelerinde büyük rağbet görmektedir.

görsel
görsel
görsel
görsel

1960'ların başında üretime geçen 'niğde gazozu' sıralamada üçüncü marka olmakla birlikte, rakip olabileceği uludağ veya cincibir gazozları gibi bölgesel ya da bölgeler arası dağıtım yapılması yerine yönetimi tarafından yerel dağıtım ve satış tercih edildiğinden uzun yıllar gelişim gösterememiştir. son yıllarda bu zincirin kırıldığı ve ülkenin bir çok bölgesine dağıtım yapıldığı görülmektedir.

- devlere kafa tutarak bir halk kahramanı olma yolundadır;

görsel
görsel
uludağ gazoz. (bkz: nuri alço)