bugün

neye göre kime göre diye sormak istediğimdir..

yani şahsen ben türk sinemasının ilerlemediğini düşünmüyorum da ondan sormak istiyorum bu soruyu..

aksine özellikle son yirmi yılda çok çok çok ilerlediğini bile düşünüyorum.. çok sağlam örneklerim bile var. çok da sağlam yönetmenlerimiz var dünyada olmayan, bizimkilerin perspektifine sahip olmayan..

bir nuri bilge ceylan gibi hem iyi bir yönetmen, hem iyi bir sosyolog hem de iyi bir fotoğrafçı var mı dünyada, ferzan öztepek gibi hem iyi bir yönetmen, hem de iyi müzik kulağı olan var mı (bilmeyenler için albümü bile vardır), semih kaplanoğlu gibi hem bu kadar iyi bir yönetmen, hem de bu kadar iyi bir kurgu uygulayıcısı var mı (süt-yumurta-bal üçlemesi en iyi örnektir), zeki demirkubuz gibi hem bu kadar iyi bir yönetmen, hem de bu kadar nevrotik bir üsluba sahip olan bunu da izleyiciye bu kadar iyi geçiren var mı dünyada ??

ben bilmiyorum, kaldı ki ilgilenmiyorum.

ayrıca hayır ilerlemiyorsa da ilerlemesin arkadaş türk sineması, böyle kalmasının zararı ne.. gavur da yapsın arkadaş yapacağını bize ne!!

yani demem o ki ben bizim filmleri ve yönetmenleri ziyadesiyle alkışlıyorum.

sizde alkışlayın..
senaryo beceriksizliğidir.
(bkz: eğitim)

bu işin eğitimini almanyanlar ateş kesiliyor.
Maziden sıyrılamadıkları ve bunun akabinde üretkenlik yetisine sahip yazar ve senaristimizin olmadığı ve de halkımızın eskilerden ayrılamadıkları için olabilir.