ön not: bu entryde, kürt veya zaza etnik kökenlerine hiçbir şekilde hakaret etmek veya küçük görmek istenmemiştir.

gilgaladligil nickli yazar, yukarıda ziya gökalp'in zaza olduğunu yazmış. malesef araştırmak ve öğrenmek bu kadar zor gözükmemeli sizlere.

ziya gökalp zaza falan değil kafatasından itibaren türk'tür kendisi. 23 Mart 1876'da çermik'te dünyaya gelmiştir. babası, aslen suriye türkmeni olan vilayet evrak memuru mehmet tevfik efendi, annesi pirinçcizade ailesinden zeliha hanım'dır. her sakallıyı dedeniz sanmayın. her diyarbakırlıyı da kürt-zaza sanmayın. araştırmadan etmeden...

şimdi asıl konumuza dönelim. türk olmayandan türkçü olur mu? eğer ki ziya gökalp gerçekten de zaza ya da kürt olsaydı benim ona karşı duyduğum saygı ve hayranlıktan zerre eksilme olmazdı. çünkü ziya gökalp'i milliyetçiliğin babası yapan kafatası veya damarlarında akan kan değildir. milliyetçiliği kurması, harika ifade etmesi ve sağlam temellere dayandırmasıdır. mustafa kemal atatürk'e ve bir başka milliyetçilik efsanesi hüseyin nihal atsız'a ilham vermiştir.

yani kürt veya zaza olsaydı da onun hakkında benim kafamda hiçbir sey değişmezdi.

bu da demek oluyor ki güzel kardeşim; olunur. pekala da olunur.
kürt olmayıpta kürtçü olanı gördüm ne alaka diye sordum ezilen taraftayım dedi adam hahahajakakakk.
türküm türkçü değilim. hiçbişeyciyim. bişeyci olan herkezin aq.
benim kürt arkadaşım mhp liydi hala çözemedim.
Türk olmayan kişilerin Türkçü olup olamayacaklarını sorgulayan sorunsaldır.

Gayet olabilir efendim.

Bugün ülkemizde 36 etnik kökenden grup yaşamaktadır. Bunların bir çoğu türklüğü, ana sütleri gibi kabul etmişlerdir. Kendi etnik kökenlerine yönelik herhangi bir bilgileri dahi sınırlı ve kısıtlıdır. Atatürk'ten, türk bayrağından başka bir şey tanımazlar. Bu ülkede lazlar çerkesler yörükler araplar, arnavutlar, süryaniler ve daha sayamadığım onlarcası bu şekilde yaşamaktadırlar.

Zaten ulu önder Atatürk'ün istediği ve yapmaya çalıştığı da buydu. Anayasanın maddelerinde bulunan türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herkes türktür cümlesinin yegane amacı budur.

Etniksel açıdan farklılıkları olsa dahi türk olan insan vatanına milletine faydalı olan, bayrağını seven, ülkesi için çalışan, savaşan, vergisini ödeyen, ülkeyi bölmek isteyenlerin karşısında dikilendir.

Türk oğlu türk olupta gidip bölücü faaliyetlere katılıyorsa yuh olsun onun türklüğüne. Laz kökenli bir türk ya da arap kökenli bir türk, ondan kırk kat daha türktür.

Bunun tarihte de örnekleri vardır. Amerikan milleti diye bir millet yoktur aslında. Avrupalıların amerikayı keşfederek kızıldereli katliamı sonrası amerikaya yerleşmesinin akabinde Abd nin kurulmasıyla sonuçlanan süreçle beraber amerika birleşik devletleri oluşmuştur.

Amerika birleşik devletlerinde yaşayan herkes(kızıldereliler hariç) ya italyandır ya ispanyoldur ya portekizdir ya ingilizdir ya almandır ya da diğer europan ırklarına mensup kişilerdir.

Ama bu insanlar tüm etnik kökenlerini geride bırakıp hepsi bir araya gelerek yeni bir millet oluşturmuş, buna da amerikan milleti adını vermişlerdir. Amerikan vatandaşıdırlar. Amerika için çalışır, amerika için savaşır ve amerika için ölürler.

Bugün italyan asıllı bir amerikan vatandaşı çıkıpta ben italyan devleti kuracağım ya da italyanca konuşacağım diyemez ve demez de zaten. italyayla amerika savaşa girerse kendi steğiyle amerikanın yanında yer alır.

Bu diğer avrupa asıllı amerikanlar içinde aynen geçerlidir.

Bugün türkiye de de arnavut asıllı türkler yarın arnavutluk türkiye savaşı cıktıgında ben arnavutlugun yanında savaşacağım, arnavut özerklik istiyoruz demezler. Türk vatandaşıdırlar, atatürkçüdürler ve kanlarının son damlasına kadar verirler. Aynı şey araplar, suryaniler ve diğer etnik unsurlar içinde geçerlidir.

Bunların tek istisnası kürtlerdir.

Kürtler tarih boyunca sorun çıkartan şirret bir topluluk olmaktan öteye gidememiş ve geri kalan 35 etnik unsurun oluşturduğu yüce asil türk milletinin gücü altında böcek gibi ezilmişlerdir.