bugün

kulüplerin borçlandırılıp , nasılsa asırlık kulüpler bir şekilde borçlar ödenir mantığı nedeni ile paraların savurulması nedeniyledir.
sistem bozukluğudur. ülkemizde yerli futbolcuları hor görüp yabancıları büyütürsek bu böyle devam edecektir.
yabancı futbolcu merakıdır. ne yazık ki bu mantıkla alt yapıya değer verilmemekte ve genç yeteneklerimiz yitip gitmektedir.
çünkü, karakter itibariyle sabırsız bir millet olduğumuzdandır. zaten bu ve birçok sorunun altında yatan en büyük nedenlerden biri de budur.
kesinlikle antranör yetersizliğidir. yeterli disiplin ve iş ahlakının olmamasından dolayıdır.
yabancı merakıdır. bu nedenle milli takımda vasatı geçememektedir. eskiden böyle miydi?
edit: ey liseli azıcık futboldan anla.
futbol fukarası beyinlerin futbolun içinde olduğu ve "günü kurtaralım yeter" mantığı ile hareket edildiği için.

tüm klüplerimizin "transfer komitesi" iş adamlarında oluşmaktadır.

transferi kim yapar? futbolu bilen insan , peki iş adamı ne yapar? iş yapar.

bir takım şampiyonluk kupasını alırken "futbolcuların ve teknik ekibin" yanında takım elbiseli , götü büyük ve taşaklı adamlar varsa orada bir sorun var demektir.

hemen hemen tüm erkekler futbol oynamıştır.mahalle aralarından kaç tane yıldız adayı sönüp gitti ve hala gitmekte.
futbola yatırım sıfırın altında , trabzonda "bir sahayı" tam "4 klüp" aynı anda kullanıyormuş...neden mi? o saatte ücretsiz olduğu için.

idamlar nasıl? 2 koş , açma germe sonra çift kale maç...ee ne öğrendim ben? pas atma , top kontrol , "akıl oyunu" vs. bir sürü inciği cinciği vardır futbolun ama bizde sadece tekme atmayı öğretiler.

galler gibi bir ülkeden "ryan giggs" gibi bir değer çıkıyor peki ya bizden ne çıktı?

bu ülkenin baştan sona futbol mantığı değişmediği sürece "benim takımın en büyük deriz" ama benim takımım yarı bütçesine sahip bir takım uefa kupasını alır...

ya aopel? 15 milyon dolara çeyrek filan oynadı.

bizden bir cacık olmaz.
millet olarak tembelliğimiz, genel sistemsizliğimiz ve hazıra alışmışlığımız. abuk subuk yabancılarla göz boyayıp günlük başarılarla paşa olabilme ihtimali varken kim bekler yıllarca altyapının meyvelerini, oradan yetişecek isimleri di mi?
fakat bilinmeli ki:
(bkz: hazıra dağ dayanmaz)
menajerlerin yabancı futbolculardan aldığı paralar.