bugün

Yarısına Gani müjde'nin senaryo yazması. Hal böyle olunca hepsi birbirinin aynısı oluyor.
(bkz: türk dizilerinin eksik noktaları) doğrusu budur efenim.
akıl ve mantık.
yokmu o senaristler ve yönetmenler...
zaman bakımından fazlası bile vardır. şu dizileri 40 dakika yapmasalar gereksiz bakışmalar, sözler sona erer.
Arkadas surda yazmaya baslasam sayfa yetmez. Fakat bana gore bunun en buyuk sorumlusu dizi saatlerinin uzunlugu ve bir sezon 80 kusur bolum surmesi. Simdi amerikan dizisi gibi olsa 45 dakika da bitecek. O yil hepi topu 23 bolum yayinlayacak. Gercekten adamlar bilmiyorlar 2 saat boyunca ne yazmalari gerektigini. Boyle bos bos bakismalarla, surata zoomlarla vakit doldurmaya calisiyorlar. Gereksiz konusmalar, entrikalar girla gidiyor. Oncelikle sektorun degismesi gerek. 2 saat dizi mi olur lan? Ben 2 saatte 45er dakikadan 4 bolum izlerim hesap et. Sirf saatlerin uzunlugundan ve senaryolarin belirli bir sure sonra tikandigindan tek turk dizisi izlemiyorum. Gercekten kim dayanir o kadar saat izlemeye? Ben dayanamam. E senaristte ne kadar cirpinsa bosa. Vakit doldurmak icin mecburen sacmalayacak. turkiye'de ki gibi uzun dizi saatleri baska hangi ulkede var bilmiyorum. Haberlerde okudum bu meryem uzerli midir nedir almanya'ya kacmis diziler cok uzun artik dayanamiyorum diye. Hakli kadin. Yerden goge kadar hakli. Herkes bu kadin kadar cesur olsa da sesini yukseltse keske. 1 kisinin isyani ile duzelecek bir durum degil ki bu. Sektor boyle abi deyip basini egersen, daha cok cekersin sen.
Yani turk dizilerinin eksik yani cok evet ama bence ozgun senarist olsa bile 2 saat dizi cekilecegi icin, senaryosunun icine edilmis olacak. Adamin cok guzel senaryosu olsa bile bu piyasada ben olsam senaryo filan yazmam.
güncel Önemli Başlıklar