bugün

(bkz: türkiye istanbul dan ibaret değildir)
benzer durum benim için de geçerli. hayatımın başından 2008 ağustosuna kadar tatile çıktığım zamanlar dahil bir aydan fazla istanbuldan uzak kalamayan bir insan olan ben, beş ay boyunca ağrıda askerlik yapınca istanbul dışında kalanların aslında ne demek istediklerini daha rahat anladım.

en belirgin örnek ağrıda -40 derecede (yazı ile eksi kırk) boyum kadar karları sabah akşam kürerken, haberlerde

-ve kara kış geldi. çarşamba günü istanbula kar yağması bekleniyor!!

tarzı bir haberi görünce insan ister istemez "ulan ben haftalardır kar kürüyorum burada istanbula yağınca mı geldi bu kara kış" diyor. onun dışında hava durumuna bakacak olursanız bazı kanallar neredeyse istanbul için semt semt hava durumunu geçerken (bugün istanbulun yüksek yerlerine kar yağabilir, sahil kesimlerde ise yağmurlu olacak)zavallı ağrı ilinin hava durumunu hiç bir kanal vermez. yarınki hava sıcaklığını bilmek için erzurumla, kars ın hava sıcaklıklarının aritmetik ortalamasını alabilirsiniz anca. * * * *
iSTANBUL DIŞINDA YAŞAYAN iNSANLARIN BiLDiĞi BiR GERÇEKTiR LAKiN iSTANBUL' DA YAŞAYANLARIN GENELiNiN DE BiLMEDiĞi GERÇEKTiR.
istanbuldayken farkedilmeyen ama istanbul dışına çıkıldığında, haber bültenlerinde, istanbulda hava sıcaklığı 40'a vurdu, istanbullular bugün kendini ota böceğe verdi, istanbulda bugün büyük ucuzluk vardı, istanbulda açılışı yapılan x dükkanı şeklindeki haberlerini gördükçe sinir katsayılarının artmasıyla birlikte farkına varılan durumdur.

hatta durumu abartan ntv, hava bültenlerinde tüm yurttaki illere seri bi şekilde baktıktan sonra ilçe ilçe istanbul ilçelerindeki hava durumunu da vermeye başlamıştır ki kafayı duvarlara vurulası bi olaydır bu. (bkz: yok artık lebron)
hayır turkiye teorik olarak istanbuldan ibarettir tabiki.kanıtı da su anadolu sehirlerinin istanbulu taklit etmeye calısmaları ve ozentilik yapmalarıdır.bu sehirlerin basında antalya ve eskisehir gelir.