bugün

yıllar önce böyle gezmek için türbeye camiye gitmiştik arkadaşlarla. herkes üslubuna uygun giyinmiş ve başları kapalı dua etmekteydi. kimisi çapıt bağlamakta kimileri namaz kılıp dua ediyordu. namaz kılmayıp dua etmeyen bir sürü insanda vardı tabi ki. misal bizler. amacımız ''ne yapılıyor olm burada'' gibi birşey değildi. sadece kafamız esti ve gezmek için gitmiştik. sorucam bunu hoca efendiye umarım günahı yoktur!

herneyse imanını yapan yapmayan kalabalıktı bir gündü galiba. nedenini bilmiyorum. sonra uzun boylu sarışın iki tane biri erkek biri bayan turistler geldi. uzaktan bakınca gayet iyi anlaşılıyordu türist oldukları. yalnız yaklaştıkça türkçe konuştuklarını duydum. tabi ki çatpattı. o anda namazını bozan mı dersiniz çapıtını düşüren mi? herkes imanı bırakmış bu çifte bakıyorlardı. onlarda başta aldırmıyor gibi dursalarda o bakışlar sonucunda rahatsız oldular, bayağı belliydi. ya da ben öyle hissettim. sonra gittim yanlarına, neden gittiğimi bilmiyorum ama gittim. nerelisiniz, nerden geldiniz gibi sorular sormaya başladım. başta korktular gibi, öyle geldi bana ama sonra anladılar sorulardan ve amacımın rahatsızlık verici olmadığını, sorularıma cevap veriyorlardı. meğerse müslüman olmak için ibadethaneleri geziyorlarmış, o gün cami ve yakınındaki türbelerden başlamışlar gezmeye. müslümanlar ne yapıyor diye.

o sırada bizim ahali hala ibadetlerine dönmemiş şekilde bayanın giyinişine ve bu şekilde rahat durmasını garipsemişler ki tip tip bakıyorlardı. evet bayanda mini etek vardı. ve garipsedi ''buralara böyle girilmiyor mu'' gibi bir soru soracaktı ki o sırada kendini bilmez bir adam ''şeytan bunlar'' gibi bağırmaya ve bizim üstümüze doğru gelmeye başladı. etraftakilerde gaza gelmiştiki onlarda üstümüze doğru koşmaya başladılar. ben de mecburen kaçmak zorunda kaldım. arkadaşlarımın arkadan geldiğini gördüm ve olağanca gücümle kaçtım, izimi kaybettirip arkadaşı aradım, buradayım hadi gelin dedim.

o turistlere ne oldu ne olmadı bilmiyorum. ama büyük ihtimal müslüman olmamışlardır. öyle düşünüyorum. bizim hoşgörü dinimiz, bizim süper ibadet eden kardeşlerimizin ne kadar hoşgörülü olduğunu birkez daha anlamıştım.

nedeni ve sebebi sorgulamadan taş ve sopalar daha makbule geçiyor bizde.

kimin ibadet edeceğini kitaplar değil biz karar veriyoruz bizim dinimizde.

gönderilen din her ne kadar tek dinse herkes kendi yaşıyor müslümanlığını bizim dinimizde.

doğru eğer tekse, birse herkesin doğrusu farklıdır bizim dinimizde.

ramazan aylarında çıkıp ''cinsellik orucu bozuyor mu'' sorusu devam eder bizim dinimizde ve edecekte..

bunun gibi yeni yeni dini öğrenmeye çalışan küçük çocuğa ''şortla camiye girilmez lan velet'' deyip bi tokat patlatanı mı dersin, kuran okumadan risaleyi bitirmiş gençlerin din konusunda ahkam kesmeleri mi?

yani anlayacağınız dini yeni öğrenmek için gelen ama mini etek giydi diye taşlanan bayan, şu ülkemde o osuruk beyinli insanların sözde din elden gidiyor, taşlayın davranışlarından sonra kimse bana gelip dindar insandan zarar gelmez gibi bir cümle kurmasın.

nedir ne değildir diye öğrenmek için gittiği türbede taşla sopayla kovalanan bayandır.
(bkz: türbe kıyafet yönetmeliği)
gerçekten yabancıysa, amacı islam'ı tanımaksa hoş görülmesi gereken bayandır. fakat islam'ı o kadar araştırıp da türbeye mini etekle giriyorsa ayıp değil mi bu yaptığın denilesi bayandır.
muhtemelen müslüman olmayan kişidir.
tahminen 'size ne ulan milletin giydiğinden' denilesi, ne yapsak ta dini bi şekilde büküp kıvırıp ortaya malzeme etsek düşüncesiyle bu başlığı sıçıp eklenen entryleri büyük bir ciddiyetle takip ederken birden bu entry ile afallayan yazara konu olmuş bayan.
yıllar önce yine ben sultanahmet'teyken kendisi fransız olan eniştemin kız kardeşi sultanahmet'i görmeye gelmişti. tabii turistlerin genelinde olduğu gibi altında bir şort vardı. eğer ateist değilseniz, tüm dinlerde, mabedlere veya kutsal mekanlara girişte örtünmek gerekliliği vardır. ha, tabii onun için bu gereklilik yoktu. onun amacı sadece turistik bir ziyaretti ve kendisi de ateistti. fakat işte o an beni dumur eden bir olay oldu ve çantasından eteğini çıkarıp giydi. dahası başına da bir eşarp geçirdi. ben neden böyle bir hareket yaptığını sorduğumda burasının kutsal bir mabed olduğunu, o halde girerese bunun bir saygısızlık olacağını söyledi bana. o anda işte ramazanda sizin karşınızda yemek yeyip " bu benim özgürlüğüm, eğer istemiyorsan başka tarafa bak" diyen müslüman türk arkadaşlarım gözümün önüne geldi. bir de kendi dini olmadığı halde, hatta bir dine mensup olmadığı halde bir türbeye girerken bu saygıyı gösteren insan gözümün önüne geldi. hatta hatta ramazanda müslümanların yanında yemek yemeyen bu insan gözümün önüne geldi. hani mahalle baskısı diyorlar ya, fransa'da herhalde böyle bir mahalle baskısı olmaz takdir edersiniz ki. fakat o fransa'da ramazan ayında müslümanların yanında yemek yemiyordu işte. bu benim alışık olmadığım birşeydi. daha sonra düşündümde hangisi ile yaşamak isterdim? saygısız bir müslüman türk ile mi, yoksa ateist fakat saygılı bir fransız ile mi? vallahi seçme şansım olsa onunla, onlarla yaşamak isterdim.

konumuza geri dönecek olursak, iki satır okumuş, hasbel kader mürekkep yalamış her insan oğlu bilir bunu. türbelere veya mabedlere girişte her kutsal dinde olduğu gibi müslümanlarda da örtünme vardır. ha, eğer turistse de ve örtünmüyorsa ona da kimse birşey demez. en azından ben ogün kendisine istanbul'u gezdirirken her yerde mini etekli ve şortlu turistler vardı ve hiç kimse kendilerine karışmıyordu. bu başlığında aslında yapmak istediği açıkta....neyse....!

dediğim gibi, her dinde olduğu gibi müslümanlarda da türbe vb gibi yerlerde örtünme vardır. ama örtünmeyeni de kimse yemez. zira orası kamusal alan değil. değil mi canım kardeşim?
türbe vb şeylerin dinimizde yeri olmaması nedeniyle dinen bir sakınca görmneyen bayandır.
konkene giderken yol üstü diye bir uğramış olan bayandır.
dinini çok iyi bilenler tarafından müslümanlıkta türbe ziyareti olmadığı gibi saçma sapan birşey yumurtlamışların hoş gördüğü bayandır. gerçi ben de hoş görüyorumda...olay o değil. türbe ziyareti oradan bir medet umarsanız ancak batındır. fakat, oraya allah rızası için dua etmeye giderseniz bu her dinde olan hatta sevabıda bulunan bir davranıştır.

o değilde, bu bayanı herhangibir akrabasının mezar ziyaretinde de mini etekle görmek isterim ben.
(bkz: bir arkadasa bakip cikacagim)