bugün

ses yönetmeni.
bilinenin aksine tonmayster olmak dünyanın en zor mesleklerinden biridir. Genellikle ses mühendisliğiyle karıştırılır. Tonmayster olabilmenin bir kaç şartı vardır,bunlardan bazılari:

- Genç hatta çocuk yaşta klasik müzik eğitimine başlamış olmak.
- En az üç enstrumanı solistlik derecesinde çalabiliyor olmak...

Müziğe son noktayı koyan kişiler oldukları için orkestra şefleri bile önünü ilikleyerek rahatsız olduğu bir şey olup olmadığını sorar. Bir klasik müzik orkestrası kaydı esnasında birden ayağa kalkıp 3. keman do' yu 2 cent pes bastın,dikkat et! diyecek kulağa sahiptir. Dünyada sadece 7 tane vardır,bunlardan bir tanesi ülkemizdedir (bkz: Pieter Snapper). Ve şu An miam'da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.
stüdyoda vokalistle ''ok baba süper oldu,burdan tekrar alalım'' gibi sözlerle diyalog kuran ses uzmanı kişisi.
orjinali için;

(bkz: tonemaister)
Radyo veya televizyonda ses sorumlusu.
kesinlikle ne olduğunu benim anlayamadığım bir meslek grubudur. kimisi der ses teknisyeni=tonmayster,kimisi der tonmayster=yüce tonmayster hazretleri (gibilerinden mıçar sıvar..). benim bildiğim,yada mantığımın bildiği ve bana aktardığı şey; tonmayster,konser ortamındaki veya kayıttaki sazların elektronik ortama istenilen şekilde aktarılmasını sağlayan teknik yönden bilgili kişi..