bugün

yaşana yaşana alışılmış gerginliktir. kadın elini uzatmazsa, seri şekilde: "peki, anladım. nasılsınız?" edasıyla konuşmak mantıklıdır. her iki taraf da rahat eder böylece.
tokalaşmamak için biraz geride durmak ve karşınızdaki elini uzatmadan önce davranıp sadece selam vermek ilk tercihtir. fakat her şeye rağmen elini uzattıysa kesinlkle geri çevrilmemelidir.
öncelikle kadının elini uzatmasını beklemek daha hayırlı olabilir.
asa senin olsun emmi ğoötüne sogarsın deyip geçilmelidir.
Gözlük alırken yaşadığım durumdur. Türbanlı kızımız gözlüğümü aldıktan sonra kolay gelsin ,yardımınız için teşekkür ederim diyerek elimi uzattım elim havada kaldı kızcağızda anlık bir kızarma oldu yanaklarında kendimi çok kötü hissettim söve söve çıktım oradan.
kadının gıcık olduğu tiplere yaşattığı gerginliktir.
genelde her erkeğe olan durumdur.

bazı mezheplerin yasağıdır.
adab-ı muaşerete göre önce kadın elini uzatır. uzatmazsa tokalaşmayıverin sizde. sanki çok lazım.
görsel
birde bunun bayramda elini vermeyen amca versiyonu vardır ki boğazına basılsa yeridir.
bayramda halaya gidilmiştir ve orda olan misafirlere de 'hoşgeldiniz, iyi bayramlar' denilmelidir. gençsin öyle herkesle toklaşmayı da istemiyorsun sonuçta tanımıyorsun ama annenin halanın zoruyla gönderilirsin. salonda yaklaşık 10 kişi vardır. sensensinbendebenim çekinerek hoşgeldiniz diyerek amcanın eline uzanır, amca elini kaldırır ama elini o kopasıca sakalına götürür sakalını sıvazlar ve sensensinbendebenimin eli hala havadadır, anlayamaz sonra etrafına bakar adam sağol der sadece, annesi boşver geç otur diye kaş göz işareti yapar. gelde küfür etme kafire, gelde basma boğazına yobazın işte.
eğer siz kadından önce elinizi uzatırsanız, eliniz hava da kalabilir. o yüzden hemen "saç vardı" taklidi yapınız ya da sinek yakalama.