bugün

madem ki bu kadar eleştirel bir kitlesin, madem ki haksızlıklar karşısında direnç gösterebilecek akla sahipsin, madem ki yönetimine karışan devlet eline oyuncu isyan bayrağını çekebiliyorsun… meseleyi sadece bizim meselemiz değil, bu bir özgürlük savaşıdır, hak meselesidir, bir dik duruştur gözüyle gören, kapitalizme ve emperyalizme karşı açılan bir savaşın oyunuysa bu, senden bir tek ricam var;
çıkma televizyona!
televizyonda oynama!
tamam anlıyoruz tiyatrocular olarak çok muzdaripsiniz, bir tiyatrocu maaşıyla yaşamak gerçekten zor… tabii bilemiyorum ne kazanır bir tiyatrocu ayda ya da yılda. ama şunu bilirim ki tiyatrocu adam, mutluluğu parada arayacak kadar ruhi zedelenme yaşıyorsa, gerçek bir oyuncunun sahte gölgesinden, hayatın uçsuz bucaksız boşluğuna yansıyan basit bir figurandan öteye gidemez. sizin gölge oyunlarını gerçekleştirme çabanız, gerçeği gölgeleştirip bir ahlak-estetik ölçüsüyle süzerek ortaya koyma işinden çok uzakta kalıyor.
o kadar mı açsın ey tiyatrocu, yaptığın işin ne olduğunu idrakten uzak, bedbaht bir halde misin? hangi oyunun peşinden koştuğunu çık açıkça söyle ya da çıkma televizyona mesela. kamera karşısına çıkma demiyorum, sinema oyunculuğu yine yap, hani çıkıyorsun da ne oluyor, seni paraya mı boğuyorlar televizyonda. sanmıyorum! kendini tamamen kaybetmiş, tiyatronun yolunu bile unutmuş tiyatro kökenli oyuncular hariç. onlar zaten tercihini kullanmış ve kimlerdir bilmiyorum. eğer tiyatroculardan ben bu kategoriye girmiyorum diyen olursa şaşırmam ama bu kategoriye kimse girmez derseniz, siz bilirsiniz. mankeni, şarkıcıyı geçelim onlar parayı başka nedenle alıyorlar zaten… sen ey tiyatroya gönül vermiş adam, seni paraya mı boğuyorlar televizyonda söyler misin?
eskiden daha çok duyardık tiyatrocu yakarışlarını, kimse tiyatroya gelmiyor, tiyatro perdeleri bir bir kapanıyor, oyuncular dertli diye. son yıllarda durumun hafiflediği belli, tiyatrocu yakarışı duymuyoruz, tiyatro eğitimini alan gençlerin yarısı sanırım oyunculuk hayatına televizyondan başlamayı kabul edecek konuma gelmiş. tiyatro nasıl ayakta kalsın. hayatta kalmasına karşılık, onun kök hücreleri niteliğindeki oyuncularda hiç mi suç yok.
ben şehirdi, devletti, vakıftı, özeldi ayırt etmem, ben anlamam o işlerden, ben izleyiciyim… madem öyle, çıkma televizyona, sana ihtiyaç olunan yerde ol, yer bulamıyorsan evde oyna, sokakta oyna, ailene, arkadaşlarına her yerde oyna oyununu, hissettir oyunun ruhunu. kendi işinin ne olduğunu hatırla, hatırlat! çıkma televizyona.evrime inanıyorum diyen videolarla yap yine eylemini, nükleere hayır yine de, eğitime yine karış, siyasete kavgaya giriş, sen hep ol tiyatrocu, ama tiyatrocu ol bana, bırak televizyonu.
çok atıp tutmalı bir yazı oldu tabii, kendimi kaybetmişim bir yerden sonra… aslında söylemek istediğim şu televizyonda gördüğümüz yüzler her geçen gün çoğalıyor çoğalıyor çoğalıyor. ve televizyon uğruna tiyatro yaşamı başlamadan sonlanan televizyon kahramanları gittikçe artıyor. bizlerse semirmeyi ilke edinmiş, bir şekilde geleni pres makinelerinde dümdüz etmeyi bekleyen yaratıklar gibiyiz. olan ona oluyor. aslında şimdi düşündüm de çok gereksiz bir konuymuş. tiyatrocu ne ya. bırak adam takılsın. hayır parayı alan alıyor zaten, yoksa hepsi mi alıyo lan, televizyondan ne alıyodur acaba ortalama bi oyuncu. yıllık geliri nedir acaba, neyse elalemin parasını hesaplayacak değilim. ama düşündüm bi an. tabi oyuncu var, oyuncu var, hepsine mi para yağdırıyorlar amk. tiyatroda adam gibi çalışsa diziden alacağı para kadar kazanamaz mı acaba. ama şimdi tiyatro yok der, iş yok der başlar yine, var bunlarda bi isyankarlık. abi bence oyuncu ne yapar ne eder bulur işini, bulamıyorsa oyucu değildir bıraksın. oyun oynayamayan oyuncu mu olur.

-tiyatrocu kişinin hal ve gidişatından endişe duyulduğunu belirten söz.
acınasıdır. fakat bir gazetecinin hali gibi değildir.
(bkz: tiyatrodan tayyare)
içler acısıdır ama bir asker değil.
(bkz: tiyatrocuların genelde ateist olması)
tiyatro artik miadini doldurmustur. Butun dunyada artik sinema egemendir. Tiyatro artik kac kisiye hitap ediyor ki? Tiyatro yan gelip yatma yeri degildir?
tiyatro artik miadini doldurmustur. Butun dunyada artik sinema egemendir. Tiyatro artik kac kisiye hitap ediyor ki? Tiyatro yan gelip yatma yeri degildir?