bugün

danimarkalı yönetmen (bkz: andres thomas jensen) in 2003 yapımı bir filmidir. iki kasabın garip hikayesi üzerine kurulu bir filmdir. aslında biraz klasik bir konusu vardır. filmlerde sürekli karşımıza çıkan, geçmişte yaşanılan kimi olumsuz olayların, çok uzun bir zaman geçse bile bir türlü bastırılamayan duygusu ve tüm hayatınızı etkileyecek seçimler yapmanıza neden olmaları; seçtiğiniz meslek bile kimi zaman, bu geçmişte yaşanılan olaylarla ilişkilendirebilir, der sanki film. yani biraz freudcu bir filmdir diyebiliriz aslında. zaten öncesinde bir kaç freud okumuşsanız, filmi izlerken freud'u anmamanız imkansız gibi birşeydir.

izleyin bence. böylece, o garip, miğde bulandırıcı duyguları yaratan şeylerin temelinde yatan olayların ne olduğunu biraz öğrenebilir ve alışveriş yaptığınız kasaba duygu karmaşası içinde bakarsınız böylece.
orjinal ismi De Grønne Slagtere olan film.yorumum ise;

Sıradışı bir avrupa sineması örneği De Grønne Slagtere.izlemeden önce aslında beklentilerim vardı diyebilirim tam olmasa da hemen hemen beklentilerimi karşıladı aslında ben daha absürt ve çılgınca sahneler bekliyordum fakat film konusuna rağmen biraz sade kalmış sanki.Filmin süresinin kısa olması filmi izlenebilir kılmış çünkü filmde pek fazla olay yok fakat izlerken pek sıkıldığımı da söyleyemem çünkü film izleyenin ilgisini çekiyor ve acaba sonunda ne olacak derken zaten filmin sonu da oldukça iyi ve aslında biraz da sinir bozucu diyebilirim.Kuzey Avrupa sinemasında -benim izlediklerim arasında- genellikle dram ve durağan filmler var fakat bu film için onu söyleyemem çünkü absürt ve insanı rahatsız eden bir yapım.Bana kalırsa bu konuyla daha iyi bir iş çıkabilirmiş bu haliyle biraz sade ve çılgın bir film olmaktan biraz uzak kalmış fakat filmin sonu gerçekten iyi olmuş.Filmdeki oyunculuklar gayet başarılı.Son olarak ben filmi hemen hemen beğendim diyebilirim daha iyi olabilirmiş sanki ama bu haliyle de vasatı aşan bir film,sıradışı ve absürt film sevenler için tavsiye ederim.

6/10