bugün

(bkz: allah baba)
sinema tarihinin tartışılmaz en iyi mafya filmleri.
milyon kere izlense de bıkılmayacak bir destandır.
kelimelerin kifayetsiz kaldığı filmdir.
üçlemenin 6 bölüme ayrılıp fox tv'de verilmeye başlandığı filmdir. dün ilk filmin ilk bölümü verildi. her hafta salı akşamı verilecekmiş. bilmem kaçıncı kez izleyeceğim, reklama, sansüre ve filmlerin ortada kesilmiş olmasına rağmen muhtemelen kendimi alıkoyamayacağım izlemekten. bu da demek oluyor ki bu filmi isteseniz de kolay kolay katledemezsiniz artık.
süper bir film,tek kelimeyle bir efsanedir.baba filmlerinin en başarılısıdır.soundtracki de ayrı bir efsanedir.
--spoiler--

filmin hemen başlarında kendisinden yardım istemeye gelen ve yardım etmesi için baba'ya para öneren kişiye karşı baba'nın şu lafları mükemmeldir :

"bonasera, bonasera... bana bu kadar saygısızca davranman için sana ne yapmış olabilirim? eğer bana dostça gelseydin kızını mahveden o serseriler coktan acı çekmeye başlamış olurlardı ve eğer senin gibi dürüst bir adam tesadüfen olsa bile düşman kazansa, onlar da benim düşmanım olurdu. o zaman senden korkarlardı."

--spoiler--
joe bonanno'nun oğlu bill bonanno'ya yaptığı düğünün, filmdeki düğün sahnesine ilham olduğu söylenir.
memleketimin en az iki nesil insanı bu filmin en önemli sahnelerinden birini hiç bilemedi ne yazık ki.

filmi sinemada seyredenler şanslıydı ama benim küçüklüğümde bu filmin trt'de gösterildiği ve özel tv'ların da olmadığı o yıllarda trt'nin keyfince her filmi sansürlediği zamanlarda (öyle sadece cinsellik falan değil ha, hafif şiddetvari buldukları her sahneyi keserlerdi, nasıl olsa mecburdu ya millet trt'ye) tv'dan seyretmiş herkes birazdan bahsedeceğim sahne için hayal güçlerini kullanmak zorunda kalmışlardı.

hani o film prodüktörü corleone'nin vaftiz oğlunu filminde oynatmayı kabul etmez ve sabah uyandığında yatağında en sevdiği atının kafasını görür ya, işte übermensch trt yetkilileri bu sahnenin fazla şiddet içerdiğini düşünüp, sadece biz seyirciyi koruma içgüdüsü ile atın kafasının göründüğü anı kesivermişlerdi. bu sayede de seyircinin filmde gördüğü, prodüktörün yatakta uyandığı, ıslaklık hissettiği, battaniyeyi kaldırıp kan gördüğü.. ve.. şak evin dışardan görüntüsü ve adamın çığlığı..

filmi seyreden herkes adamın uyurken bacaklarının kesilmiş olduğunda hemfikirdi. hee demek uyurken hissetmemiş bacaklarının kesildiğini gibisinden yorumlar yapılıyordu. ya da belki bayıltmışlardır öyle kesmişlerdir, evet evet öyle yapmışlardır. adamın kan kaybından ölmemiş olması gibisinden soru işaretleri oluşursa, "yahu film işte" cümlesiyle savuşturdular sanırım.

yıllar sonra divx'ini seyrederken yatakta atın kafasının göründüğü sahneyi görünce yıllarca bu geyikle büyümüş zihnim bi türlü sahneyi kabullenemedi ve filmin director's cut versiyonunda bacak yerine at kesildi herhalde diye yorum yapmıştım. çok sonra farkına vardım bizim trt'lilerin bok yeme.. ay pardon.. üstün icraatlarının eseri olduğunu.

lan acaba diyorum.. o eski nesillerde hiç, "bacağı değil kesilen olm ehehehe" diye yorum yapan çıkmış mıdır..
1 ve 2 gerçekten mükemmel ve kusursuz olan film. fakat 3 için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. zira al pacino da the godfather 3 bir hataydı demiştir bir röportajında.
corleone ailesinin hayatını konu alan, sinema tarihinin en iyi mafya filmi; filmleri. üçlemeye ait ince elenip sık dokunmuş sine-kritik için:
http://www.sinemaestro.co...w&id=74&Itemid=40
seriyi bir günde karar verip 10 saatlik yiyeceğini içeceğini yanına alıp filmi izleyen kişiler için fena buhrandır..zira film boyunca herşey pek hoştur..taa ki the godfather 3 de michael ın onca varlıktan sonra tek başına fakir bir yaşlılık geçirerek öldüğü sahneye kadar..

kamera arkadan görüntü alır..michael in elinden bir elma düşer..zack 'noluyo mınakoyum' der..sonra michael in kafası ve ardından komple kendisi düşer..zack dipte kalan bi yudumluk kolayı içer..ardıncan 'hepimiizz ölüceeeeez' şeklinde bir figan ile 2 gününü her an ölecekmiş gibi yaşar..iki günün sonrasında o malum sahne tekrar izlenir..'ehehe nejat uygur a benziyo lan' denir..bi nebze olsun hayata dönülür..

http://img212.imageshack.....php?image=pdvd003es0.png *
vaftiz baba anlamına gelir.
izleyene ders ustune ders veren, 'dusmanlarindan nefret etme bu yargilarini etkiler', 'dusmanlarin daima arkanda biraktiklarinla guclenir, gibi aforizmalariyla asmis olan super bi film. bikmadan, usanmadan izlenesi...
(bkz: don corleone) *
ben bu başlığa nasıl yazamamışım.

dvd kolleksiyonumun başlangıcı olan box set. sıradan bir mafya filmi asla değildir. günümüz entrika ve aksiyon dolu filmleriniden aldığınız hazzı alamazsınız asla. hatta bunu beklerseniz sıkar sizi -amaaan abartıldığı kadar da yokmuş kurtlar vadisi bundan daha iyi- der bir yeniyetme. hafifçe gülümsersiniz.takarsınız birinci dvd'yi.lalalala lalala lala la.

edit: bu arada zamanında 99 ytl ye satılan box set 59 küsür olmuş. olsun. yaklaşık iki yıldır benim koleksiyonumda bulunuyor. bunun hazzı kaç 40 ytl eder.
çok ağır hareket eden bir yapıt. aksiyon filmi tutkunu hiperaktif bünyeler için sinir bozucu olabilir.
tek kelimeyle mükemmel bir film.don vito carleone'nin ve oğlu sunny'nin ölümleri beni çok üzmüştür.
1.sinin mükemmel olduğu, 2.sinin daha kötü, 3.sünün ise vasat olduğu film serisi. ama gelmiş geçmiş en iyi filmdir.
1. bölümdeki kafası kesik at sahnesinin birçok insanın kafasına çıkmamak üzere kazınacak bir etki bıraktığı dehşetengiz film. tahminimce bizim kurtlar vadisi ekibi bu filmden çok şey öğrenmiştir, öğrenmelidir.
michael'ın italya'daki sahnelerine keşke salvatore giuliano da eklenseymiş filmi.
al pacino camdan dışarı bakıyor cam pacino`yu yansıtırken birden robert de niro beliriyor. bindirmeyle geçiş zaman mükemmel. işte öyle bir film.

ayrıca dünya genelinde en çok posteri satılan film.
(bkz: başyapıt)
(bkz: efsane)
müthiş bir film... harika bir üçleme...

ayrıca ikinci nesil bir yazarın rumuzu...

dün gece discorium'daymış... neresi bilmiyorum, zannımca ortam adamı.

(bkz: hava 1500)
guns n' roses'ın müziğini coverladığı mükemmel film.
sinema yapıyorum diyenlerin arada bir egoyu bir kenara bırakıp oturup seyrederek ders almaları gereken müthiş bir film! 3'ü de birbirinden değerli. bir araya gelen oyuncular müthiş. hikaye ve senaryo müthiş. eee sonuç müthiş...