bugün

(bkz: öbürsü gün)
ankaranın bu günlerde remake yapmaya çalıştığı film.
Roland Emmerich filmleri görselleri açısından izlenebilir oluyorlar. Ancak öyle basit hataları barındırıyor ki filmlerini komik duruma düşürüyor bu adam. Sokakta arkadaşları ''Hehe ulan Emmerich dondan kaçan adamlar mı olur la ahah'' diye dalga geçebilirler, buna alınmamalı yönetmen. Ama hakkı da yeniyor ayrıca. Oscar tarafından. Sadece reklam için yapılan ve propaganda ögeleri olan bir yarışma. Zerre takmam, ama yediremiyorum. Yahu en azından şu filme görsel efekt ödülü verilir. Eğer kıyamet haberlerinde bu filmden alıntılar varsa o iş olmuştur arkadaş (Görsel açıdan). Kesinlikle olağanüstü bir görsellik barındırdığına inanıyorum bu filmin.

Sci-fi türünde ya da aksiyon izlerken mantık aranmamalı deriz her zaman ki doğrudur. Zaten bunlar mantık dışı şeyleri barındırırlar. Ancak filmde olanlar mantık hatası değil. Tamamen absürdlük ve komiklik.. Şimdi bunları sıralayalım da ondan sonra birileri 'mantık arama yahu' demesin.

--spoiler--

• Kütüphane'de kalıyorlar. Birşeyler yakmak istiyorlar. Masalar, sandalyeler ve daha birçok eşya varken onlar kitap yakıyorlar. Kitap geyikleri dönüyor.. Maksat kütüphanede olduklarını belirtmek. Kütüphanede kitap yakılır ulan! gibisinden. Striptiz kulübünde kalsalardı kadınları yakarlardı bunlar..
• Don olayı. Bu olay o kadar komik don yavaş yavaş ilerliyor ve insanlar bundan kaçıyorlar. Çünkü donan yerler -150 derece seyrediyor, arkadaşların bulundukları yer ise -5 seyrediyor. Üstelik donun yüzüne kapıyı kapatıyorlar. Donun oraya girmesine izin yok efendim.
• Gökdelenlerin yarısı kadar olan dalgalar bütünü Manhattan'nın ortasına gemi gelmesine izin vermişler. O gemi dalgalardan sağ sağlim kurtulmuş ve şehrin ortasına harika şekilde kuruluyor. Neden yapılıyor? Çünkü Sam'in kız arkadaşı ölecek, orada ilaç var. Adamlar penisilin için koca gemiyi böyle bir saçmalıkla getirmeye utanmıyorlar. Üstelik kurtlarla savaşıyorlar. O kadar soğukta onlara nasıl birşey olmadı?
• Filmin en sonundayız. Bakıyoruz da gökdelenlerin üzerine helikopterler iniyor.. Kurtulan baya insan var. Onlar orada nasıl kalabildiler?
• Sadece Amerika var filmde. Tüm Kuzey Yarımküre bu iklime maruz kalıyor. Ancak onlar sadece Amerika'ya odaklanmışlar. Oysa diğer şehirlerden de birşeyler alınabilirdi.

--spoiler--

Komikleri en yukarıdan aşağı doğru derecendirdim ve öyle sıraladım. Roland büyük düşünen bir adam değil. Doğa ve felaket filmlerini seviyor ama bunları saçmalıklar çerçevesinde mahvediyor.

Bunların dışında oyunculuk, görsel efekt, konu ve senaryo olarak idare eder bir film. 4 puanı klişelerden ve konuda ki mantık hataları ve komikliklerden kırdım. Durum vahim.
efektleriyle beni büyüleyen ancak devamlılığı olmaması nedeniyle hayal kırıklığı yaratan filmdir. Ama yine de izlenebilirlik açısından puanım 10/6 'dır.
beyaz tv'de an itibariyle oynayan film. evet.
Bugünki istanbul hava durumundan yaklaşık yarım saat önce andığım ve akabinde olayların olduğu film.

Enerjisi korkutmaktadır.
donan new-york tan koşarak kaçma.
(bkz: cem yılmaz)
Ortalama bir felaket filmi ama görsel efektleri ve kadrosu ile hakkını veriyor. Bilmeyen birine buzul çağını hızlandırılmış olarak anlatmaya çalışsak herhalde en iyi yardımcımız bu film olurdu.