bugün

kasları , kemiklere bağlayan bağlardır. gerilme yeteneği sahiplerdir.
cama karşı dayanıksız bağlar-mış-. eksikliğinde, nüfusuna kayıtlı olduğu organı, bünyeden soyutlama özelliğine sahip. hele en çok kullandığınız sol(çoğunuza göre sağ) elinizin tendonu ise uzun süre görüntüye alışamıyorsunuz. el bağımsızlığını ilan edip yerçekiminin sömürgesine giriyor.

2 tanesinin dikilmesi 3,5 saat sürebiliyor. anestezi genellikle lokal oluyor.

diken doktorun eski piç bir arkadaşınız olması, ameliyat sırasında doyumsuz muhabbetler doğursa da boktan bir durum hocam.

deep : bu ne?

piç doktor : bistüri. şimdi bu 4 santimlik kesiyi yaklaşık 15 cm yapıp için girmeye yarayacak.

d: oha. niye 15 cm giriyoruz içime?

pd: ahaha bu güvenli giriş. hem korunuyorum olm merak etme.

d: hocam ciddiyim skicem ama. madem dikecen niye kesiyosun.

pd: lan olm tendon, sinir bırakmamışın it. onların ucunu bulup birbirine bağlayacağız.

d: şaka yapıyorum de. n'olur.

pd: kafanı çevir diğer tarafa.

d: amına koyim senin.

15 dk sonra....

d: ne lan o beyaz ipler. o kadar kalın iple mi dikiliyor?

pd: ahahah tendon onlar. fiyonk atcaz şimdi.

d: bayılabilir miyim ben müsait bir yerde?

not: göt kadar entryi 30 dakikadır yazıyorum sağ elle yoruldum. müsait bir zamanımda devam etmek dileği ile.

edit : iyiliksever edit. eğer tendonunuz kesildiyse, akdeniz civarında iseniz, doktorunuzun ismi fatih, soyismi "in" ile başlıyorsa, topuklarınızı götünüze vura vura kaçın. (ehahaha, göt ol ibne)
tendon beşiktaş çarşısında çarşının tayfaları tarafından şanssız bi beşiktaşlının falçata darbesi ile kesilen yeridir.
kasların dışını saran facianın, kasın sonlanma bölümünde toplanrak oluşturduğu sağlam yapıdır. kasların kemiklere tutunmasını sağlar.
yaklasik bir sene acisini cektigim a$il tendonu sakatligini, allah hic kimseye gostermesin dedigim vucudumuzdaki hayati oneme sahip baglar.
çok güçlü bir yapı olup 6 cm* olan bir tendon 4 ile 8 ton ağırlığındaki bir yükü taşıyabilir.
Kasları kemiklere bağlayan bağ dokular.
(bkz: aşil tendonu)
yapısında kan damarları az olduğu için sakatlanması durumunda zor iyileşir.
eğer atın tendonu sakatlanırsa genelde kafasına kurşun sıkmak suretiyle öldürülür, çünkü bir daha işe yaramaz o at.
http://img208.imageshack....208/8307/anasayfa3261.jpg
karizmatik bir söyleme sahip olan kelime.
~ yirtilmasi ile hayatimin orta yerinde icine eden ve canimi yakan
~ isimi tehlikeye sokan
~ dizimi yerinde tutamayan bag...
kasla kemik arasında bağ olan yapı.
ayağın altındaki flexor grubu yani ayak parmaklarını hareket ettiren tendonların kesilmesi veya kopması halinde tedavi epey uzun sürmekte.. amına koyduğumun bardağına basmak futbol hayatımı bitirse de şuan sağlıklı bir şekilde olmak bünyeme mutluluk veriyor.
tendona tendom diyenleri domdom kurşunuyla vurmak farzdır.
zedelenmesi bile eli ayağı bir ay kapsam dışına alabiliyor. en kritik zamanı gelde sargıyla geçir. nasihatim elinizi ayağınızı fazla esnetmeyin.
eklemlerin açılıp kapanmasını sağlayan bağ.