yakın ve uzak geçmişi anlık göz önüne getiren, isimler üzerinde yaşanılan durumlara ve pozisyonlara göre 'silinmeli mi, silinmemeli mi' gibi kısa bir refaranduma gidilmesi gereken, telefon rehberinde yapılan eylemdir.
bir isimin birden fazla hattı varsa ve hatlarından birini aradığınızda son derece yavşak bir ses "bu hat kullanıma kapanmıştır" ya da "...'ye kayıtlı böyle bir numara bulunmamaktadır" derse, işte o isim silinmeyi haketmiştir.
insanın icinde bir rahatlama oluo bunu yapınca,ustunden yuk kalkmıs gibi..
Insan Telefon Defterini Temize Çekerken Bazi Isimleri Eski Defterinde Birakir

Onlar artik birdaha asla aranmayacaktir. Garip bir hüznü barindiran bu silik isimlere bakilir bakilir. Kimi okuldan sinif arkadasinizdir, kimi çok çabuk unutuverdiginiz bir sevgili, kimi bir cafede aylarca herseyi ama herseyi paylastiginiz birisi; yada istifa ettiginiz bir yerden bir arkadasiniz! Soyadlari sorulmamis birsürü hatirlanmayan isimde vardir defterde; ve süphesiz üstünde isim olmayan telefon numaralari korkunç bir operasyonla onlarca hayat, onlarca güzellik bir çirpida ortadan kaldirilir.

INSAN TELEFON DEFTERINI TEMIZE ÇEKERKEN BAZI ISIMLER ÜZERINDE DURUR.

Onca zaman sonra birkez arasaniz, sesini duysaniz... Ona edilebilecek bir çift sözünüz yoktur! Birlikte gittiginiz filmler, meyhaneler, evler birbirinizi yillar sonra özlemenizi saglayacak sevgiyi asilamamistir size. Yalnizca bir isImdir simdi o. Temize çekerken atlarsiniz hemen. Derhal çevirirsiniz sayfayi telasla, alalacele. Oh, isim geçmiste kalmistir.

INSAN TELEFON DEFTERINI TEMIZE ÇEKERKEN HAYATINIDA SORGULAR!

Hangisi ihanet etmistir, hangisi yalvarmistir kendisini birakmamaniz için; hangisinin birsüre sonra arkanizdan konustugunu duymussunuzdur; hangisi sizi en güzel öpmüstür; hangisi rüyalariniza girmistir, hangisinin ayak parmaklari ilginizi çekmistir, hangisine hediye alirken zorlanmissinizdir,
hangisiyle en hararetli tartismalara girip kavga etmissinizdir, hangisi için sabahlara kadar içip içip aglamissinizdir?!...

Dogrular, yanlislar, hatalar, tutkular!

Birlikte EDIP CANSEVER okudugunuz o insanlar, solmuslardir.

INSAN TELEFON DEFTERINI TEMIZE ÇEKERKEN YALNIZLIGINIDA KANITLAR.

Bütün bu insanlar simdi nerede, ne yapmaktadirlar? Saat elbette dört'tür! Paradoks, labirent, koni, tüm bilimsel ifadeler ve mentalite tersine dönmüstür. Ters dönmüsüzdür. Bu tekbasinalik ve bu isim katliami
aslinda size ters gelir... Çalan telefona bakarsiniz.Acaba? Acaba telefon defterini temize çeken bir arkadasinizin son anda kurtarma çabasi midir?

Bir iki kirik sözcük, yarim yamalak bir bulusma, belki...

Bilemezsiniz...

LÜTFEN, AMA LÜTFEN TELEFON DEFTERLERINIZI KAYBETMEYINIZ...

(bkz: küçük Iskender)
(bkz: ağzınla kuş tutsan bile silerim)
+ ne yapiyorsun?
- cep telefonundaki bütün ölmüs olan kisilerin isimlerini siliyorum.
+ nasil yani? arkadaslarin toplu katliama mi kurban gitti yada senin icin artik öldüler mi?
- hayir. kendime yenisini alana kadar babaannemin cep telefonunu kullaniyorum ve kendisi kayitli numaralari hic bir zaman yenilemez.
bir dönem arama kayıtlarınızın her daim ilk sıralarında yer alan kısa yoldan arama tuşuna basıp cok cok 1-2 aşağı ok ile ismine ulaşıp kolayca arayabildiğiniz yakınlarınız, hayat şartları ve imkanlar değiştikçe 9. 10. sıralarda yer almaya ve git gide arama kayıtlarında bulunmamaya başlarlar sonra bir gün soyadını bile unutursunuz nice sonra telefon numarasını da silersiniz, zaten durmasının bir anlamı yoktur...Atı alan üsküdarı geçmiştir, bambaşka şehirlerde, bambaşka hayatlar süren insanlar olmuştur bir zamanlarki en yakınlarınız...
bazen o kadar zordur ki telefon rehberinden birini silmek. hele bu ölmüş babanız ise eliniz varmaz o numaraya dokunmaya, içiniz sızlar, yüreginiz dağlanır. velhasıl sizi çok üzer bu durumlarda rehberden birini eksiltmek...
13 senelik dost ise silinen zordur. her şeyini paylaşmışsındır bir gün saçma bir nedenden bitmiştir dostluğunuz.

hiç özlemedim seni.
özlemek dostluktandır.
dostluğundan öte bulmalıyım seni.. *
hatırlamadığın, çok kızdığın, ismini görünce delilendiğin, kişinin isimleri silinir. bayram da onlar seni ararlar , ha hu dersin,

abi benim telefon kayboldu da bu yeni sim kart dersin ötekide tamam abim der. diyeceğim budur.
geçmişimi irdeleyebildiğim, olanaklrdan biri olarak görüyorum olayı. dün de yaklaşık bir saat bu işle uğraştım, o şöyle, bu böyle oldu ya da olmuştur diyerek; rehberi ikiyüz kişiden doksan kişiye düşürdüm. eskiyi ve şimdiyi aynı anda yaşatıyor. olmuyor artık.
yeni bir arkadaşın telefon nosunu kaydetmeniz gerektiği zaman hafızanın dolu olduğu uyarısını aldığımızda yaptığımız eylem. silinecek kurbanlarımızın profili genelde ismini gördüğümüzde "kimdi la bu" dediğimiz kişilerdir.
çok uzun zamandan beri telefonunda kayıtlı, bir kez dahi görüşmediğin ve kim olduğunu hatırlayamadığın isim ve numaraların silinmesi olayı..
silinme olayından sonra karşı tarafa malum olan "dur len,biri beni sildi galiba" düşüncesini yer eden eylem.. akabinde seni araması..
bir daha arama ihtimalini gözönünde bulundurup, bu durumun pek memnun etmeyeceği kanısına vardığında yapılacak hareket.
eski sevgili, kavga ettiğin arkadaş en popüler ismi silinen kişiler olabilir.
Yeni ayrıldığım kız arkadaşımsa tam bir işkence olur..Ben bile ayrılmış olsam..Böyle zamanlarda telefondaki mesajları da beraberinde silmesi için kuzenime veririm telefonu..Bi göz işareti..O anlar..
çok kolaydır, bir kaç tuşla hallolur. ama hafızadan silmek imkansızdır bazen, eski sevgiliye aitse o isim.
kafam iyiyken ihtiyaç duyduğum fakat hiç bir anlam veremediğim saçma şeydir.
eski manitaları, beğendiğin fakat seni iplemeyen hatunları veya telefon numarası kayıtlı olan fakat ifrit olduğun tipleri seçiyorum genelde.sonrası bilindik zaten bilinmeyen numarayla karsılasınca ya bu hattın bende yok yada telefondaki numaralar gitti yalanını sölersin. *
bahar temizliği yapmakla eşdeğerdir. nasıl bahar geldiğinde evler dip köşe temizleniyorsa telefonun da tozlu, paslı yerlerinin zamanı geldiğinde çamaşır suyu etkisi yaratacak şekilde isim silme işlemiyle temizlenmesidir.
hayatına yeni bir başlangıç yapma isteğidir.sonuç her mesaj atana 'çıkaramadım' yazmaktır.o numaralar bir bir kaydedilir.
sildiğiniz isimler sizi ararsa tanımazsanız ''tel.im çalınmıştı benim o yüzden numaran yok bende'' deyip kıvırabileceğiniz durum.
kapadokya dan havalanmış balonunuzdan ankara bozkırında fazlalıkları atmak.
sildiğiniz isim sizi aradığında telefonum çalındı, sim kartım bozuldu şeklinde açıklamaları art arda dizmediğinizde karşınızdakinin sizden şüphelenmediği durumdur.
(bkz: yalan söylerken çok konuşmak)
zordur bazen tek tek silmek yerine toplu silmek istersiniz telefon güvenlik kodu ister.
kimi zaman insanı rahatlatan, huzur veren bazı kişileri unutmaya yarayabilen yöntemdir.
sildikten sonra kendime lanet yağdırdığım olay.