bugün

x: oğlum ahmet tek yumurta ikiziyle evleniyosun, ya sarhoş falan olursun da baldıza kayarsan? *
y: yeak oğlum ya ben benimkini tanıyorum memesinin ucunda beni var.
x: aman abi dikkat gözünü seveyim.
günler günleri aylar ayları kovalar ve buldugu ilk yerde.. , neyse;

x:aşkım bu akşam kardeşini de çağır canım baldızı mı da çağır bi çilingir sofrası yapalım.
tyi1*: tamam aşkoooom.

tyi2: ayyy ayy enişteeem beni masalara mı çağırmış.
falan derken herkes bi ton sarhoş olmuştur.

x: hadi gız yatağa gidelim bildigin tüm kapıları açcam zana.
tyi: oy oy ay elleme hele.
soyunlur ayılınır bayılınır;
tyi:napıyosun yaaa?
x: test.
tyi: ne testi?
x:tyi testi. getir memeni getir.
tyi: al aşkom.
x: lan!? hani ben? ben nerde?
tyi: ne beni aşkom yaa?
x:bana enişte de.
*
boynuna kolye takılması en mantıklı yoldur hiç yüzüne bakmadan ayırt edebilirsiniz.
belli bir zaman geçirildikten sonra doğal olarak ayırmak mümkün oluyor.. ilk bakışta birebir aynı olan tipler bir süreden sonra bakışlarından tutunda gülerken ki ağız kıvrımından, yürüyüşlerinden olaylara verdikleri tepkilerden vs. rahat bir şekilde çözülebilmektedir..
gözlerindeki ifadeden ayırmak mümkündür.
yumurtanın bir tarafı ipana ile diğer tarafı ise arap sabunu ile fırçalanır .. daha sonra ileriki zamanlarda ikizlerin hayattaki duruşlarına göre bu yaptığımız deney sayesinde tek yumurta ikizleri ayırt edilebilinir ..*
Aradaki 3 farkı bulunuz gibi bir bulmaca aslında tek yumurta ikizlerini ayırmak.
Ama tek yumurtadan oldukları için biri yumurtanın sivri tarafını diğeride yuvarlak tarafını almak zorunda.Bakın kafalarına sivri olan ana rahminde üstte duran yuvarlak tarafı ise altta duran ikizdir.
benleri bile aynıdır.parmak izlerine bakmak gerekir.
biri sözlük yazarı yapılır. ayırt etmek için size başka birşey kalmaz, zira yazar olan her an kendini belli edecektir.
birtanesine cizik atmak kolayca ayırt edilmesini sağlayan yollardan biridir. *
şaşı bakmakbu tek yumurta ikizlerini ayırt etme adına, onlara hitap ederken sizi kurtaracak bir başka yoldur. onlara seslenirken ya da söyleyeceğinizi söylerken şaşı bakınız.
zor iştir. hele bir de ufaklarsa ve ebeveynleri tarafından ısrarla aynı şeyler giydiriliyorsa daha da zor olan iştir.
bu ikiz kişiler pek yakın arkadaş değilse sadece soy ismi ile hitap edilir ve ne şiş yanar ne kebap.
sözü gecen ikizleri yakından tanımayanların cok zorluk cektigi yakından tanıyanların ise gayet kolay bir sekilde ** hallettikleri iştir
mutlaka hayatımızın bir döneminde ikiz insanlarla karşılaşmış,hangisi ali,hangisi veli karıştırmış ve hep şu meşhur cümleyi kurmuşuzdur:"ya sizi annenizde karıştırıyor mu birbirine?"
saçları aynı kesim,aynı renktir.kıyafetleri aynı tarz,aynı renktir,gözleri,kulakları hep aynıdır.bazen birinin diğerinden bir farkı olur,mesela yüzdeki bir ben gibi.ama ali'de mi veli'de mi ben var hep karıştırırız.onlar bu durumdan hiç şikayetçi değillerdir.sanki tüm dünyayla dalga geçiyor ve eğleniyorlardır.sizin sinir krizleri geçirmenizi umursamazlar bile.
bu gibi durumlarda pratik zekalı olup,bazı alternatifler türetmelidir insan.
-ikisine de kendi isimlerinin yazılı olduğu bir rozet hazırlanabilir ve onlardan sürekli bu rozeti takmaları istenebilir.
-her konuşmalarında isimlerini söyleyerek konuşmaya başlamaları rica edilebilir.
-ikisi de çok zıt giyinebilir.mesela ali her zaman klasik,veli her zaman hiphop giyinebilir ve böylece klasik giyinenin ali,hiphop giyinenin veli olduğu anlaşılabilir.
-saçlarını farklı renklere boyatabilirler.
-estetik olabilirler.
-birbirlerinden ayrı şehir hatta ayrı ülkelerde yaşayabilirler.
ne olursa olsun aslında bir yerde onların insafına kalmıştır durum.