bugün

Her gece yatağıma uzandığımda, milyarlarca erkeğin sakal ve bıyıklarının uzamakta olduğunu bilmek, rahat uyumamı sağlıyor.

[KING C. GILLETTE;Gilette tıraş bıçağı firmasının kurucusu]

Geçen Kasım ayında, babamla karşılıklı oturuyoruz.
Nazikçe sordu: 'Bıyıkların; biraz fazla uzun sanki?'

'Evet baba, ne var bunda?'

'Kısaltman gerekmez mi?'

'Niye?'

'Ne bileyim, üst dudağını örtmesi hoş değil sanki?'

'Peygamberimiz, savaş dönemlerinde bıyıkların uzatılmasını önermişti.'

'Savaşta değiliz ki?'

'Benim düşmanlarım var baba.'

'iyi de, insanlar seni bıyıklarından ötürü Alevi sanıyor.'

'Alevi sayılırım zaten. Ayrıca, Bektaşi bıyığı 'Biz sır tutarız. Dudaklarımız mühürlüdür' mesajı taşır. Bu da hoşuma gidiyor.'

'Bari o dev güneş gözlüğünü çıkar, kış geldi. Her an rock şarkısı söyleyecekmiş gibi bir halin var.'

'Peki; Bıyıkları komple kessem mi? Hatta sen de kes, değişiklik olur, ne dersin?'

'Deli misin, biz Türk'üz. Alman olsak, gene neyse.'

'Almanlar bıyıksız olabiliyor da biz niye olamıyoruz?'

'Çünkü evlat, Almanlar çok bira içiyor. Ve her yıl bıyıklarında biriken binlerce litre bira ziyan oluyor.'

'Biliyor musun baba, bıyık ayındayız.'

'Nasıl yani?'

'Avustralya'da bir bıyık bırakma kampanyası başlatıldı. ingilizce'de 'moustache' bıyık demek. 'November' da Kasım. iki kelimeyi birleştirip Movember diye bir hareket başlattılar. Her yıl Kasım'da bıyık bırakılıyor ve erkeklere özgü prostat kanseri, testis kanseri gibi hastalıklar için bağış toplanıyor. Kampanya tuttu. ABD, ingiltere, Güney Afrika başta olmak üzere, tüm Avrupa ve hatta Arjantin'de, Japonya'da bile Movember hareketinin katılımcıları var.'

'Yani şimdi Avrupa'ya gitsek, bizi kendilerinden sanacaklar?'

'Aynen öyle. Adamlar bıyık resimli tişörtler, fincanlar, kemerler filan üretiyorlar. Takma bıyık satılıyor mağazalarda. Movember videoları var internette. istersen birlikte bakabiliriz. 100 ayrı bıyık modeli gösteriliyor mesela. Sahi, en sevdiğin bıyık şekli hangisi baba?'

'Hercule Poirot bıyığı. Agatha Christie'nin roman kahramanı var ya, filmlerde David Suchet canlandırıyor. Seninki?'

'Enver Paşa bıyığı. Poirot bıyığının iki numara büyüğü.'

'1970'lerin başında okuduğum, Reşad Ekrem Koçu'nun Türk Giyim Kuşam ve Süslenme Sözlüğü kitabında, bıyık çeşitlerine dair bir bölüm vardı.'

'Eee? Nerede o kitap?!'

'Rahmetli dayına vermiştim. Her şey, sen doğmadan önce olup bitti. Artık 10 bıçaklı tıraş makineleri var. Hey gidi günler;'

'iyi de baba, biz Türkler zaten I. Dünya Savaşı sonrasında bıyıkları kesmeye başladık. Atatürk'ü düşün. Bıyıklı bir askerken, bıyıksız bir cumhurbaşkanına dönüştü.'

'Bence askerler ve polisler de bıyık bırakmalı. Bıyık, güvenlik güçlerinin güvenilir ve güçlü olduğu izlenimi verir.'

'O işler zaman alıyor. Mesela, 15. yüzyılda ingiliz ordusunda bıyık bırakmak yasaklanmış. 19. yüzyılın ortasında ise bıyık kesmeyi yasaklamışlar.'

'Ben asıl, Tarzan'ın bıyıksız ve sakalsız olmasına şaşmışımdır hep.'

'ilginç. Belki ikimiz, bıyık konusunu gündeme taşıyabiliriz baba. Ben yazı yazarım. Sen kampanya sözcüsü olursun?'

'Beni bu işin dışında tut.'

'Neden?'

'Bıyıklarım ağardı artık. Senin de sakalında, saçında aklar var. Sana baktıkça yaşlandığımı fark ediyorum.'

'Bıyık bırakma kampanyasında bana yardım etmeyecek misin?'

'Bence bu konuyu aklından çıkar. Yazı mazı da yazma.'

'Niye?'

'Kadın yazarlar daha iyi anlatır bu tür mevzuları.'

'Haklısın galiba. Peki sence kim bıyık bıraksa olay olur dersin?'

'Mazhar Fuat Özkan.'

'Bu konuştuklarımızı aynen yazacağım ben.'
'Peki peki anladık.' *