bu başlık neyi anlatıyor olabilir?

a) yanlış açılmış bi başlık. anlatım bozukluğu filan var.

b) adamları tanıdık, bizimkiler demeye getiriyor.

c) bizim adamları tanıdık gibi bişey olabilir mi?

d) bizim tanıdık sözlükçü var, ona sorarız ya..

evet, doğru şık d. ne iş olursa olsun, o işi yapan/anlayan bi tanıdığı olan ve konuyu ilk önce onlara danışmamızı isteyen adamdır bu.

öyle kuru kuruya tanımlamakla olmaz bu adamı. örneklerle pekiştirmek, taçlandırmak da gerekir:

- abi bizim mutfakta fayans kırılmış ya. bi usta çağırıp göstereyim diyorum.
+ olum bizim tanıdık fayans ustası var. yaptırırız ona. boşa ne para verecen adamlara! ararım ben akşam geliriz beraber, yaparız.

görüldüğü üzere, bu adamın en birincil özelliği tasarrufa inanmış olması ve eşinin dostunun haybeye para harcamasını zinhar istememesi. lakin aşağıdaki örnekte de açıkça alınacağı gibi, pis bi koku da yükselir bu adamın cümlelerinden:

- bizim oğlanı everiyoruz da, davetiye bastıracam. matbaalar sitesine gidiyorum.
+ yav bizim tanıdık matbaacı var. yaptırırız ona. çok şahane davetiye örnekleri var kenan abi'de. valla bu yaştan sonra ikinci defa evlenesim geldi haa. öyle süper davetiyeler yani..

nerde pis koku, ne işkillendin adamdan iki dakkada, diye soracak olursan: 'lan kenan abi'ye götüreyim ben bu keki de, müşteri götürdüm diye bi buçuk iskender ısmarlatırım' gibi bi his bıraktı bende bu örnek.

bu adamlardan biri de benim dayım oluyor uzaktan. ev tutacak olursun, emlakçı tanıdığı vardır. dersaneye gidecek olursun, tadınık dersane vardır. tren bileti alacak olursun, istasyonda tanıdık müdür vardır. televizyon alacak olursun, bilmem kim abi'si vestel bayisidir filan. hayatı tanıdık üzerine kuruludur. yardımseverdir. ve kendisine danışılmadan yapılan her şeye bozulur.

neyse bilader. şimdi bu kadar şeyi yazdık çizdik konu hakkında. örneklerle pekiştirmeye çalıştık. esas meseleye gelecek olursak, boya-badana ve ev taşıma işiniz olursa özelden bi kontağa geçerseniz, benim tanıdık bi abi var. he, işiniz görülsün yani maksat...