bugün

Senin yaptığın bir eseri başkası ben yaptım diye millete sergilemesi. Başıma geldi bu durum. Nefret ederim.
Cehalet.
Ota boka fikri olup, beyni olmayan insanlar.
Samimiyetsiz tipler ve yerinde duramayan cok ve bos konusan erkekler.
Bir baltaya sap olamamış egosu yüksek insanlar...
Onun bunun desteğiyle ya da kayırmasıyla bir yere gelip ukalalık yapan insanlar...
Gayet rahat yalan söyleyen insanlar...
Hakkı olmadığı halde hak iddia eden insanlar...
saf yerine koyulmak
bütün enerjimi bosaltıyo.
değerlerinize saygısız olup sürekli eleştiren insanlar.
bunlar genelde milli dini düşüncelerinizle iniltili oluyor.

mesela çoğunluğu müslüman olan bir toplumda
atheist deist yada musevi olmak...
musevi olsaydım su uludağ sözlükte musevilerle ilgili yazılıp cizilenler yüzünden islam düşmanı olmasam da olurdum
neyse ki atheist ve deistler onlar kadar topa tutulmuyor
yada atatürk osmanlı padişahları falan herkesin tarih de sevdiği bir şahıs var insanlar bunlara bok atmaya çalışarak birbirlerini kışkırtıyor
o sırada bu kışkırtma çabalarına şahit olan insanlar da bir şekilde olaya dahil olup taraf tutmak gibi bir gaflete düşüyor biraz tutucu bir ailede baskı altında yetismisse osmanlıya biraz rahat bir aile de yetisitirilmisse atatürk'ü savunup osmanlı padişahlarının yermeye çalışıyor (asıl elin gavurun istediği bu ayrıştırılmış uzaklaşmış birbirlerine düşürülebilir kitleler olusturmak)
halbuki ki aynı ülkenin insanlarının milli değerleri
birini atıp digerini tutma gibi bir lüksün yok.
ikisi de senin milli değerlerin elin batısı asyası kadar olamıyoruz bu konuda türkiye deki millet kadar kendi değerlerini eleştiren yeren bir salak güruhu başka bir ülkede göremezsin.

benimsemeyi sahiplenmeyi değerlerimize sahip çıkmayı saygı duymayı anlayışlı olmayı şu anki genç nesile aileleri aşılayamıyor veriyor eline tableti alıyor cebine telefonu arkadaşlarından geri kalmasın diye yapıyor masrafı ama bu nesilin dışı donanımlı içi boş kalıyor. saygı duymayı bilmeden toplumun değerlerine karşı saygısız nesil yetiştirmeyi beceriyorlar anca.

sen ister dindar ol ister laik ol ister komünist ol ne olursan ol çocuğun önceliğin olsun sen o çocuğu toplumun değerlerine karşı kışkırtarak yetistirirsen topluma adapte olabilir mi? o toplum tarafından. benimsenir mi ve çocuğun
ve her geçen gün daha mutsuz olmaz mı?

örnek vereyim konu atheist bir ailenin çocuğu
o aile onu müslümanlıga karsi doldurmussa sözlükte olduğu gibi her ateistlere karşı hakaret edildiğinde bu çocuk dahada kutuplasmayacak mı toplumun çoğunluğu müslüman antipati duymayacak mı? mutsuz olmayacak mı?

ve ya tutucu bir ailede yetişen bir çocuk ailesi onu diğer inançlara yada inancsizliklara karşı da saygılı yetistirmezse çocuğun yanında dinsizler şöyle gavurlar böyle diye kışkırta kışkırta yetistirirse o çocuk iyi kötü olduğuna bakmadan ateist diye musevi diye sövüp saymayacak mı saygı mı gösterecek e o inanisina ve milli değerlerine saygı duyulmayan sövülüp sayılan kişi dahada uzaklasmayacak mı toplumdan oda ailesi ona saygı terbiyesini vermiş olsa da dusmanlasmayacak mı?
yani burda özellikle de büyük çoğunluğu müslüman olan kesime çocuklarını yetiştirirken diğer insanların neye inandığı yada inanmadığına saygı duyması elestirmemesi gerektiğini yoksa onunda dini değerlerinin eleştirilebileceğini kendisini üzebilecek duruma geleceğini öğretmesi gerekir.
aynı şekilde atatürkçüler de bazı osmanlı padişahlarının harem zamanlarını irdeler saygısızlık ederken aynı saygısızlık hakkını da senin değerlerine o osmanlı padişahını sevmiş olanlara tanımıyor musun?

yani bu irdelemenin eleştirmenin yermenin varabileceği bir nokta da yok üstelik
ne kadar elestirirsen eleştir kuran değişmeyecek ne kadar elestirirsen eleştir tarihte değişmeyecek o osmanlı padişahı gay olmuş atatürk hocaları aşmış savunmak yada yerme ihtiyacı duymamamız gereken şeyler bunlar çünkü değiştirilemez ve hepside bizim değerlerimiz ne yani her hangi bir osmanlı padişahını kötü diye tarih kitaplarından çekip çıkarıp atabilecek misin yok edebilecek misin hayır saygı duymayı ve değerlerimize iyisiyle kotusuyle sahip çıkmayı beceremiyoruz bize en büyük zararı yine biz içimizden veriyoruz toplum yozlasiyor kutuplasiyor taraf olmaya zorlanıyor.
hem laik hem dindar hem komünist hem dindar olabilirsin burda çocuk yetiştirirken ailelere büyük sorumluluk düşüyor dağılmış kutuplasmış iç savaşa sürüklenmiş bir türkiye görmek istemiyorsanız saygı duymayı ve her satiriyla tarihi kişileri padişahını atatürkünü yazarını sahiplenmeyi
etrafındakileri inancına yada görüşüne bakmadan sahip çıkıp sevmeyi ögreteceksiniz
evlilikte nasıl sevgiden önce saygı birlik bir toplum olmaktan da aynısı geçiyor.
bazı şeyler elestirilmeli ama empati ile insanlar da benimsediği şeyler hakkında öz eleştiri yapmalı kırmadan kırdırmadan kırılmadan
bu dünya da mükemmel olan hiç bir yönetim şekli yada kişi yok .
yada bu kadar çok dikkat edemem uğraşamam düşünemem diyorsanız
umursamayı gülüp geçmeyi öğreneceksiniz hırsa öfkeye kine kapılmadan saygısız insanların saygı beklemeyede hakkı yoktur.

dip not : insanların anlayışsızlığı saygısızlığı beni bitiriyor..
Bazen yalnızlık bazen de insanlar. ikisinin ortasını tutturamadım.
el kol şakası yapanlar.

bmw merco porsce jip kullanan türbanlılar.
Plajda çekirdek çitleyip kabuklarını kuma atan saykolar. Kafasını kuma gömüp boğmak geliyor içimden .

Edit: toplu taşıma araçlarında eline hapşırıp, tutamakları tutan zihniyet .
hepi topu iki buçuk kelimeyi evirip çevirip sözde destansı destansı konuştuğunu zannenen fakat bir kamyon dolusu laf saçmalayan zavallıların varlığı.
Yüzsüzlük , şımarıklık.
Yapma dersin yapar sonra yaptırım uygularsın ağlar.
-toplu taşımada kapı ağzında duranlar, sabahın köründe kokarca gibi kokmayı başaranlar düğün-asker uğurlaması konvoyları, siyasal islamcılar, bilmem ne vakfından-derneğinden geliyoruz diye sadaka kutusu bırakmak isteyenler,insanların içinde eşini yerin dibine sokan hakaret eden dallamalar, hava ısındı hayvanlar.içer.diye dükkanın önüne koyduğum suyu iti eniği başımıza sarma diye döken yönetici gavat (seni skicem olm) kadınlara saldıracak gibi bakanlar, suriyeliler,dilenciler park ederken arabamı çizip duran komşumun eşi ( yav derya abla arabada geri görüş kamerası var park sensörü var kurban olam az dikkat) ana bacı küfür eden 7-8 yaşlarında çocuklar eve giderken tekelden içki aldıysam 7/24 balkonda oturan yöneticinin cık cıkları eşliğinde sabır çekerek eve girmek( sen önce merdiven silerek evine ekmek götüren gariban kadının parasını ver totoş).
Ağzından "şapur şupur" ses çıkararak yemek yiyenler ya da sakız çiğneyenler.
beklemek.
biri tarafından uyandırılmak.
birinin yanımda kendi müzik listesinden sesli bir şekilde şarkı açıp dinlemesi.
El şakası.
kütüphanede sesli konuşulması.
https://m.youtube.com/watch?v=ewjHweZ6uIg

ilber Ortaylı cevabı vermiş. Evet.
Sakız çiğneme sesi.
Kendi hasta ruhlarını meşru kılmak adına, "trollüm ben" diyen bir takım uludağ sözlük yazarlarına tahammül edemiyorum.
Agiz sapirdatilmasi. Kim olursa olsun uyaririm. Veya uyarilmiycak gibiyse kalkip giderim.
normalde muhattap bile olmayacağınız seviyedeki insanlarla iş veya akrabalık bağları sebebiyle bir arada olmak...
insanlar.

allaha Şükür bugün de hayat çok zor yaa felsefisinden yola çıkarak entry girdim.
Israr
Israr
Israr
Is...
Uyurken çalan telefon.
Teşekkürler.