bugün

tacir kelimesi ile tüccar kelimesi arasındaki farktır.

anlam olarak fark bulunmasada günlük kullanımda tacirlik kötü şeyler için kullanılır.

(bkz: uyuşturucu tacirliği)

(bkz: kadın tacirleri)
anlam olarak fark vardır.

tüccar, alım satım işleriyle uğraşan, ticaretle ilgilenen kişilere denir. tacir ise, herhangi bir hizmeti insanların ayağına getiren kişilerdir.

bir örnek vermek gerekirse; türkiye'de ticaret borsasında buğday alıp satan kişi tüccar, ırak'ta buğdaya ihtiyaç olduğunu bilerek türkiye'den kilosu 1 liraya aldığı buğdayı ırak'a götürüp 10 liraya satan tacirdir.

tüccar daha durağandır, tacir ise fırsatçıdır, girişimcidir, hizmet sunar, ihtiyaç giderir. bu nedenle kötü manada da kullanıldığı olur, öyle de çağrışımı vardır hakikaten. televizyonlardaki ekonomi programlarının başında veya sonunda "tacirler.com.tr sunar/sundu." lafını duyunca "ulan bu adamlara ekonomide nasıl güvenip para yatırılır?" diye düşünmüşümdür.
tüccar : 1 e al 3 e sat.

tacir : 1 e al kriz anında 100 e sat.
ikisi de arapça kökenli kelimelerdir. Tacirin anlamı satıcıdır. Tüccar da tacir kelimesinin çoğuludur yani satıcılar demektir.

Üzgünüm arkadaşlar bütün mevzu bu.
La manyaklar biri çoğul çekim biri tekil * gerçi sizde haklısınız memleketteki gazeteler bile bu farkı bilmiyor.

Oha TDK da bile bu malın tanımı yazıyor. Şaka diyin biriniz. Nolur şaka olsun.

El ticarah -ticaret
El tacir - ticaret yapan kişi
El tüccar - tacirler.
Bana geçen senemi hatırlatan fark.
arapcadan türkçeye gecen bütün kelimelerin arapçadaki gerçek anlamıyla kullanıldığını sananları görmemizi sağlayan fark.

tacir: insan taciri, silah taciri, kimyasal madde taciri.....

tüccar: tüccar
bu kelimeler arapça kökenli olmakla birlikte türkçe'de anlam değişmesine uğradığından arapça'daki anlamıyla değerlendirilemez diye düşünüyorum.

"velet - evlat" gibi, " bak lan şu veletlerin yaptığına!" dendiğinde velete "yaramaz çocuk" gibi bir anlam yüklüyoruz, "dur veletler demeyeyim, çoğulu evlattı, onu kullanayım." diyeni görmedim. evlat kelimesi de olumlu manada kullanılır üstelik.

böyle çok örnek var; yosma, yavuz gibi falan.