bugün

çok karışık duyguları barındırmakla birlikte sınav bitince garip rahatlamış hissi gelmekte. ömür boyunca yapılması gereken 100 şeyden biri.
sıkıcıdır.
ses çıkarmadan oturmak zorundasındır.
gezsen de ses çıkarmayacaksın, konuşmayacaksın.
put gibi dururlur mu onca saat?
insanların suratlarında bir ciddiyet, bir sıkıntı...
ruhu daraltan eylem.
yazar burada üniversite statüsünü mü göstermek istemiş diye merak uyandıran önerme kalıbıdır.
öğrenci yıllarınızı unutmanız gereken iştir. zira unutmassanız kopya çekenlere göz yummanız gerekir.
intikam duygunuzdan sıyrılıp, aslolanın öğrenci olduğunu hatırladığınızda doğrusunu yapacağınız iştir.
iki tip gözetmenlik vardır, bir bölümün sınavlarında olanlar, iki ösym, aöf sınavlarında olanlar. bölümün sınavlarında, gözetmenin rolü sınavdan sınava, sınavı yapan hocadan hocaya göre değişir. gerektiğinde sert, astığım astık, kestiğim kestik, gerektiğinde ise gayet hoşgörülü olunması gerekir, tabi bu tecrübe ile kazanılır. ösym ve aöf sınavlarında ise can sıkıntısından ölürsünüz. ama parası güzeldir.
bölümde yapılan sınavlara gelince kopya çekmeye kalkan zaten kabak gibi gözüküyor, hiç merak etmeyin, ayrıca sınavdan adam atma ortalaması 1.2 olan biri olarak söylüyorum sakın benim sınavlarımda kopya çekmeye kalkmayın, zaten yakalanırsınız merak etmeyin.
özet olarak, türkiye'de akademisyenlerin belirli bir zaman süresince (yardımcı doçentlik veya öğretim görevliliğine kadar) yapılması gereken, ancak yurtdışında olmayan gereksiz aktivitedir. yurtdışında öğrenciler sınava laptop, istediği kadar kitapla gelebilir, kimsede kimseden bakıp kopya çekme zahmetinde bulunmaz, çünkü bilirlerki bu doğru değildir. ülkemizde ise üniversiteler dahil olmak üzere eğitim sistemimiz ezbere dayalı olduğu için öğrenci mecburen kopya çekmeye yöneliyor.
çok kez yaptığım. bu konuda iki tip öğretmen vardır. biri hayatta bu işi sikine sallamazken, diğeri bu işi çok ciddiye alır. ben birinci grupta yer alanlardanım. paylaşımdan yana olmak iyidir sözlük.
sınavdaki gözetmenlerden daha çok sınav gözetmeni gören adayların olduğu bir ülkede olduğumuzu var sayarsak acı bir durum.

+ Kaç senedir Gözetmensiniz?
- Dört senedir, hayırdır?
+ Ben 6 senedir giriyorum sınavlara.
- Zönk
Hepsi de birbirinden sinir bozucu olan gozetmenlerdir. Yanlis hatirlamiyorsam Ygs sinavinda bir gozetmen vardi giymis topuklulari sinav esnasinda bir de sinifi dolasiyor. Tak tuk tak tuk... Sinav sonuna kadar bikkinlik verdi...
Sınav öncesi motive etmeye çalışanları da mevcuttur, hiç alakasız sadece orada bulunmak amaçlı varlığıyla olanları da. içlerinden en hayırlıları da o gün öğrencinin dikkatini çekmeyecek şekilde davranan, mümkünse dikkat dağıtmayandır.
Gözetmenin görevi onlar için sıradan bir günde öğrencilerin başında durmaktır.
fethullahçı kadroların öncelikli hedefidir. böylece nurcu talebeler yüksek not alabilirler. böylece kopya çekmek kolaylaşır. feto için her yol mübah.