bugün

Evet efendim; Hiç öyle laga luga yapmayalım, eğip bükmeyelim. Bilhassa şu online sınav vesilesi ile daha bir gün yüzüne çıkan, ancak eğitim sistemimizin ve kültürümüzün öteden beridir içine nüfuz etmiş olan kopya mefhumuna dair Pek fazla tefekkür etmeden şöyle bir enikonu düşününce Ortaya çıkan çok bariz ve net bir realitedir bu..

Bu ahlaksizlik, eğitim-öğretim sistemimize Ve kültürümüze öyle bir işlenmiştir ki olayin ahlaki boyutu sorgulanmaz ve neredeyse herkes fikir birliğine varmışcasına legalize eder hale gelmiştir. sanki masum ve normal bir şeymişçesine, “biiz de zamanında çektik, öğrenci milleti vs şeklinde ‘Şirin’ yaklaşımlar söz konusudur.

Yahu esasında hakkın olmayan bir şeyi etmeye çalışmıyor musun? Ve bunun icin, hem başkalarının emek harcayarak kazandığı bilgilerini çalarak kendi zimmetine geçirerek emek hırsızlığı yapıyorsun. Yahut sınav öncesinde bir takım malûmatları depolayarak sınav esnasında kullanmaya çalışıyorsun. Onlar zaten senin bilmen gereken, öğrenmen gereken seyler. Yani mesuliyetin..: lâkin hakeza haksız yere ve hile hurdaya başvurarak başkalarının önüne geçerek haksızlığa ve dolandırıcılığa tevessül ediyorsun.

Şunu bir ortaya koyalım; Kopya çekmenin, hırsızlıktan hiçbir Farkı yoktur ve tam anlamıyla ahlaksziliktir. Toplumda yaygınlaşan bozulma ve çürümenin, dalaverenin, ahlaksizligin daha genç dimaglarda filizlenmeye başladığının bir emsalidir, sterotipidir. Dolayısıyla böyle bir toplumda hiçbir şey gelişmez; ne bilim, ne akıl, ne etik, ne de adalet...

O yüzden su an ortaya çıkmış olan çürümeden şikayet etme hakkımız yoktur. Bunu legalize eden yahut uygulayan da bu dejenarasyonun müsebbipleri arasindadir.
yani gerçekten böyle düşünülüyorsa büyük ahlaksızım, söyliyim.
kul hakkıdır.
Orta sondayım. Ticaret dersi yazılısı vardı o gün. Hiç çalışmamışım. Yaş 14-15, Cahillik gençlik tembellik itlik serserilik ne ararsan hepsi var. Samimi en yakın Arkadaşımın aklına uydum. Dedi ki, "Oğlum, hoca hayatta görmez, kitabı açıp sıranın altına koycaz, kopya çekicez". Olur mu? Olur. Başladı sınav. Biz de tezgâhı kurduk. Başladık kopyaya. 10 soru. 1 2 3 4 5 derken 5-6 soruyu bu yöntemle yazdım. Bi ara kafamı bir kaldırdım hocayla gözgöze gelmeyelim mi? Oturduğu yerde Hafif sallanarak tebessümle bana bakıyor. Meğerse (zannımca epeydir takip etmiş) çoktan farketmiş ama bozmamış, genciz ya, gurumuzu kırmamış. Ben de renk menk artı. Tepemden aşağı kaynar sular boşandı sandım bir anda. Kalemi bıraktım, kağıdı elime aldım ayağa kalktım. arkadaş noldu dedi. Dedim yok, göz göre göre sahtekarlık olmaz. Hoca da gördü zaten. Yeter. Ne verirse versin ben çıkıyom. Verdim kağıdı çıktım. Haliyle sıfır bekliyom ama kesin. Neyse, sonuçlar açıklandı, hoca kendi gözüyle gördüğü kesinkes o kopya çekilmiş kağıda 6 vermiş. Bir daha o oldu, ders oldu bana...
Bir realitedir.
adayların rakipleriyle yarıştığı sınavlarda kopya çekmek ahlaksızlıktır, kul hakkıdır. ama adayın sadece kendinden sorumlu olduğu, okulunda girdiği rutin sınavlarda kopya çekmek de, yani biraz abarttınız sanki.
Ulan amma abarttınız be. Sanki bir tek ülkemizde kopya çekiliyor amq.
Bence de ağır şerefsizliktir.
Âdil olmayan kazanç sağlama durumu var ortada. Çalışma emek verme ter akıtma git birde herkesten yüksek puan al. Adalet mi ulan bu ?! Namissiz.
Hakettiği harf notunun altında harf notu verip çoğu zaman da dersten bırakan orospu çocuğu hocalar var iken. Kopya çekmek bu usülsüzlüğü dengelemektir. Yanlışa yanlışla karşılık vermek gerekir sometimes.
Ne yalan söyleyeyim kopya çektim .sayısal derslerde zorlandığım için en çok fen sınavlarında çektim.sozelim kuvvetli olduğu için gerek duymazdim.
Rekabet gerektirmeyen sınavlarda kimseyi etkilemiyorsa belki çekilebilir. Ama alan derslerinde kendini kandırmanın anlamı yok. işin mesleki kısmı var bilgi eksikliği hiç hoş olmaz bence.