bugün

çocukluk yıllarının vazgeçilmez yemeği..
nostalji olsun diye finallerden önce yemek tavsiyedir * *
aç yazarlara tavsiye edeceğim yiyecek.
her evde muhtemelen vardır, biraz olsun bastırır.
evrimleşmiş hali ekmek ve şarap
sicak süt, seker ve cok azda karabiberle hazirlanan bir yemek türü (yemek diyorum cünkü hangi sinifa girdigini bende bilmiyorum), en azindan babaannem tarafindan böyle yedirilirdi bize. neyse efendim tanimdan sonra söyle bir animi anlatayim: simdi biz o zamanlar kücügüz sehir bebesiyiz köye babaannemi ziyarete gittik. kostuk oynadik, esek gördük sevindik, tavuk gördük kovaladik, traktöre bindik, agaca daldik falan filan derken aciktik. babaannemin bu mükemmel yemegi geldi hemen bizlere yiyin kuzularim benim esliginde, yedikten sonra yorgunluk, tokluk ve sicak sütün verdigi rehavetle oracikta uykuya dalan beni tatli rüyalarimdan babaannemin cigligi uyandirdi daha ne oluyor ne bitiyor anlamadan kendimi kucaktan kucaga iceri alinirken hatirliyorum. efendim uzatmayayim neymis aciklik yerde süt kasesi birakilirmiymis ya yilan gelirseymis (yilanin süte geldigini orada ögrenmis oldum) uykuda beni yerseymis. daha soktan cikamamis beni birde yok yilandi yok yediydi diye korkuttular, o günden beridir nerde acikta süt görsem tirsarim. ha süt icerim yerim, kralini yerim hatta yilanla beraber yerim affetmem ama birazda tirsarim.
7 yaşına kadar her gece uykumdan uyanıp yediğim şey.

gece 3 te, 4 te annem esneye esneye yapardı. otururdum yer sofrasına, ekmeği şekerli süte doğrar yerdim. annem de öyle izlerdi beni. bir kerecik bile kızdığını hatırlamam. hatta gülerdi izlerken. zeytin bile yerdim yanında. mideye bak.
Süte ekmek doğranır üstüne biraz şeker ilave edilir. Afiyetle yenir.
woow.
yine aklıma şu parçayı getiren başlık türü.
https://www.youtube.com/watch?v=mQKZEj7wW70
Biz çaylı ekmekle büyüdük!