bugün

çocukluktan beridir sebebini anlayamadiğim, beni uyutan, ninni gibi gelen sestir süpürge sesi. bebeklerin çoğu bu sesten korkarmiş, ne hikmettir ki bu ses beni hep uyutur, mayiştirir. bir uyuşturucu iğne yemişim gibi olurum. isviçreli bilim adamlarinin konu hakkindaki duyarliliğini bekliyorum.
yapılan araştırmalara göre anne karnındaki seslere benzediği için insanda huzur, mayışma ve beraberinde aşırı uyku getiren bir sesmiş. bebeklerin birçoğu da bu seste ya da saç kurutma makinesinin sesinde rahatlıkla uyutulabilir. *
Yalnız değilmişim bunu görmüş oldum. Küçüklüğümde süpürgenin üstünde çok uyumuşluğum var (eski uzun süpürgeler var ya hani) Gelmişim yirmi küsürlü yaşlara hala sesini duyduğumda uykum gelir.
uyutması değil uyandırması olmalıdır.

çocukluğumun pazar sabahı kabusuydu süpürge sesiyle uyanmak..
Küçüklükten beri severek dinlediğim ve sonrasını hatırlamadığım ses.
elektrikli süpürge sesimi yoksa çalı süpürgesinin sürtünmeden çıkarttığı sesten mi bahsediyorsunuz, önce onun bilgisini alalım.
Bebeklerde sıkça karşılaşılan durumdur. Anne karnındaki seslere benzediği için uyudukları iddia edilir.
hala uyurum bu seste. saç kurutma makinesi ya da çamaşır makinesi sesinde... bayılıyorum