bugün

Bilmeyenler için söylemek lazım; sünnilik din değil, mezheptir.

Not: gerçi bunu bilmeyen alfabeyi de bilmiyordur.
kuran'da olmayan pek çok şeyin yasak diye sunulduğu dindir.

islam dünyasının sürünmesinin temel sebeplerindendir.
Aleviler ile şiayı karıştırmayın. Türkiyedeki anadolu alevilerin hepsi ehli sünnetin içindedir. istisnalar hariç. Adam orada şia dan bahsediyor. Sünnilik dini diye bir terim yok. Buda uydurma. Sünnete tabi olanlar var. Olmayanlar var. Din tek. Belki amelde yol tarz ve usuller farklı olabilir. itikadi noktalarda aynı olduktan sonra ameldeki farklar ve detaylar ayrımcılık yapmayı gerektirmez. Din kitap sünnet icmayı ümmet ve kıyası fukaha ehli imam ehli sünnet vel cemaattır. Aleviler şunu öğrensinler önce; imamı azamın hocası 12 imamlardan imam caferi sadık hz leridir.
twitterda bir çok bio görüyorum. ehli sünnet, ehli sünnet evladı, ehli sünnet müdafaa askeri gibi tanımlar yazmışlar. düşünce ve paylaşımlarına bakınca birebir ışid kafasıyla uyuşuyor. imkan verilmemiş veya imkanı olmayan ışidliler olduğunu düşünüyorum bu arkadaşların. fırsat verilse daha ileri seviyede kötülük yapabilecekler var içlerinde. şu filmi izlemelerini tavsiye ediyorum , özellikle kadınlara. https://m.imdb.com/title/tt5712152/

başka bir tanesi ehli sünnet alimleri dediği başlarında cübbeli lakaplı sevimsizin yer aldığı bir fotoğrafı paylaşıp “bunları sevmeyenler müslüman değildir. “ yazıyor. *
onların allah’ıyla benim allahım aynı değil şükür. onların inandığı allah tek kertenkele öldürene yüz şehit sevabı veriyor , anlamını bilmediği arapça yazılar okuyanlara hem şehit sevabı hem de dünyadaki bütün isteklerini veriyor-muş.

çok şükür böyle saçma sapan bir yaratıcıya inanacak kadar gerizekalı değilim. görünen mukaddes düzeni yaratan allah bu ehli sünnetçilerin anlattığı gibi boş bir varlık olamaz.
genelde bunlarla tartışmıyorum algıları kapalı olduğu için fakat artık tahammül edemeyip konuştuğum zaman beni mürted ilan ediyorlar sağolsunlar. bu beni üzmek bir yana dursun, ne kadar isabetli bir yönde olduğumu bana gösteriyor.

gerçekten iyi niyetle inanıp insanları etiketlemeyenleri hariç tutuyorum elbette.

fakat allah bunların şerrinden bütün insanları korusun.
söylediklerim taassup sahibi bütün dini yorumlamalar için geçerlidir , al birini vur diğerlerine .
türkiye'de birçok kişinin mensup olduğu din.
Bir de buna benzeyen ve ismet özel beyin tarif ettiği; "türkiye'de en yaygın ve etkin din geçim derdi dinidir. Milletin dinle diyanetle bir derdi yok. Herkes geçim derdiyle meşgul. Globalizmin, küreselleşmenin dayattığı moda artık bu. Bundan başkası fasarya..." vardır.
Sünni fıkıh mezhepleri Hanefi, Şafiî, Maliki ve Hanbelî mezheplerinden oluşur. Bu dört mezhepten ilki olan Hanefî mezhebi Mâtûridîlik'e bağlı iken Şâfiî ve Mâlikîler Eş'ârîye bağlıdırlar. Ehl-i Sünnet'in itikadi mezhepleri olan Eş'ârî ve Mâtûridî mezhepleri arasında inançsal açıdan önemli bir farklılık yoktur. itîkât düzeyindeki farklılıklar sadece teferruattan ibârettir; ama fıkhi konularda yani uygulama ve ibadetlerde dört fıkhi mezhep arasında bazı farklılıklar görülür.

Hanbelî mezhebinden ayrılan ibn-i Teymiyye ve ibni Kayyım el Cevziyye gibi alimlerin fıkhi görüşleri günümüzde, 18. yüzyılda Arabistan'da dinsel ve siyasal bir hareket olarak ortaya çıkan Vahhâbîlik çerçevesinde yorumlanmış biçimiyle varlığını sürdürmektedir. ibn-i Teymiyye'nin görüşlerini daha aşırı yola sokan Suudi Arabistan Vahhabileri'dir. Vahhabiler'in bazı itîkâdî inançları Ehl-i Sünnet'ten farklıdır. Bu sebeple Sünniler, Vahhabileri Ehli Sünnet'ten saymazlar.

Sünni mezhepler (fıkıh okulları) dört tanedir:

Hanefi mezhebi
Şâfiî mezhebi
Maliki mezhebi
Hanbeli mezhebi
Bu dört Sünni fıkıh okulu dışında da fıkıh okulları olmasına karşın daha az sayıda izdeşe sahip olmuş ve diğer dört mezhep dışında daha az tanınmışlar ve zamanla yok olmuşlar ve izdeşleri tarafından kayıt altına alınamamışlardır.

Sünniler, her Müslümanın bu mezheplerden birini benimseyip, uygulamalarını seçtikleri bu mezhebe göre yapmaları gerektiğine inanırlar ve mezheplerin birleştirilmesi denen Telfik-i Mezahib'i uygun (caiz) görmezler.

"Sünnilik dini" diye bir şey yoktur.

Kaynak: Vikipedi.
Fikir demagojisi bu. irandaki Şianın ehli sünnete ve sahabelere nasıl küfrettiğini hakaret ettiğini bi söylesene önce. Niye yalan söyleyip çarpıtma ihtiyacı hisseder ki bir insan? Ya şianın lübnanda ırakta suriyede yemende katlettiği sünniler ne olacak? Ya peki şianın devlet destekli perde arkasında israil ve abd ile birlik olup sünnilere saldırmasını nereye koyacaksınız? islam dünyasını karıştıran iranın aslında mecusi derin devlet yapısının şia yı kullanarak müslümanlardan intikam almasını nasıl gizleyeceksiniz? Kim inanacak bu masallara? Suudlu selefilerin (aslında haricilerin) görünüşte şia düşmanlığı gibi görünen, fakat uygulamadaki suud abd iran israil ortaklığını ve neticede sünni leri katletme planlarını niçin deşifre etmiyorsunuz? Yoksa bu planlardan haberiniz mi yok? Daeş sünnileri katlediyor. Peki esedin arkasındaki iran, neden esede sahip çıkıyor? Esed sünnileri katlettiği için olmasın sakın? Ortadoğuda dökülen kan kimin kanı? Neden hep sünniler katlediliyor? Şia nın ehli sünnetle ne alıp veremediği var peki? Şia neden imam hz ömere (ra) düşman? halife iranı fethettiği için olmasın sakın? Ya petrol karteli ingiliz ajanı (babasının ingiliz olduğu ve uzun yıllar ing. Petrol şirketlerinde çalıştığı tescilli) molla humeyniye yardım eden abd ve batı neden şah rıza pehleviyi devirdi? Bunun tek sebebi petrol olamaz. irana şia yı kurduran ve onu ortadoğuda çıbanbaşı olarak 8 sene ırakla savaştıranların bir gayesi de ortadoğudaki ehli sünneti yok etmekti.
Uydurma hadislerin peşinden giden, tarikat cemaat gibi saçma sapan grupların arkasından giden kişilere sahip islam ile alakası olmayan bir dindir.
islam dininin taa kendisidir nokta. islamdan gayrı bir din değildir.
Ehli sünnet itikadını bilmeyen ve onun hakkında ileri geri konuşan kâfir olur.
Ehli sünnet itikadı Kur'an'a uygundur.
Şu linki tıklayınız..
https://www.milligazete.c...muslumanlarinin-dikkatine
mezheplere literaturde din denilmesi istisnai bir durumdur. genel kabul sunnilik mezhebi olarak anilmasi seklindedir. uyarı yapıp mezhep diyenler hatali olmadigi gibi kucucuk bir detayi bildiginiz icin dunyayi kesfetmiscesine burda sekil kasmaniz, millete giydirmeye calismaniz esas sizin malin onde gideni oldugunuzun gostergesidir. nokta.
kuranı kerim kaynağı yaratıcı olduğuna inanan ülkemiz müslümanlarının okuma oranı %92.
sünnilik mezhebinin imamı azam a dayandığı halde imamı azamı okuyan oranı kimbilir kaç.

şuan yaşar nuri öztürk ün imamı azam kitabını okumaktayım. daha önce de okumalarım olduğu için bilgim vardı ama iktidarlara karşı mücadelesi- ekmeğini ticarette kazanması - siyasilerden hediye kabul etmemesi - hz. ali-ehlibeyt konusunda hassas olması ama bazı konularda ayrışan dengeli tutumu, hadislere karşı süpheli yaklaşımı, kuranın ana dile çevrilmesini desteklemesi, işkence-zülume rağmen verilmek istenen görevleri kabul etmediği gibi eleştirilere devam etmesi, kendi bütçesinden öğrenci okutması vb. profil hayaşıyışında ve dini meseleleri yorumlamasında son derece insiyatif alan bir imam. kendinden sonra gelenler ve okumamanın etksi ile mezhep mensupları ile kendisini ayırmak gerek.
yobaz lık ve banazlik dan başka hiç birşey değil rehber kuranın kendisi gerisi boş...
Ülkemizde yaşanır bu din

Şia dini iran ve ırakta yaşanır.

Not:mezhepsiz.