bugün

güzel fikir aslında.

50 kız 50 erkek olsak, herkes kişi başı 50 bin lira verse ukrayna'dan çok verimli bir arazi satın alıp yarı kapalı bir komün oluşturabiliriz.

ukrayna'da dönüm başına arazi satış fiyatı bin dolar desek, doları da 6'dan hesap edersek 5 milyon lira= 833 bin dolar falan yapıyor. yani ortalama 800 dönüm bir arazi satın alırsak, kişi başına 8 dönüm(8000 m2) arazi düşer.

herkes arazisine kendi evini yaptıktan sonra meyve/sebze, tahıl, hububat yetiştirir ve iç piyasada takas yoluyla alışveriş yaparız. mesela ben x kişisine 10 elma/patates veririm, o da bana 10 tane portakal/soğan verir. bir başkası y kişisine 10 kg buğday verir, y kişisi de ona 10 kg mercimek verir. bu şekilde ürettiğimiz ürünleri takas yoluyla tüketirken artanı da dış piyasaya satar, elde ettiğimiz gelirle de üretme imkanımız olmayan(çay, kahve, muz, kakao, mango vs) ürünleri dışarıdan temin ederiz.

gel gelelim ki hayalden öte gitmeyecek bir şey bu. hoş gerçi böyle bir şeye kalkışsak hiçbir devlet buna müsade etmez. kendi ülkemiz de dahil. çünkü kendi kendimize yetebilmemiz için vergi vermememiz gerekiyor. ayrıca hem içten, hem de dıştan büyük güvenlik sorunu olur. içteki güvenlik sorununu hammurabi kanunları gibi katı kuralların olduğu bir yasa oluşturarak çözebiliriz, ama dıştan gelecek tehlikeler baya sıkıntılı. her evde ak-47 ile belli bir miktar mermi ve el bombaları olursa en azından ufak çaplı terör saldırılarına karşı kendimizi savunabiliriz.

amaaan ne anlatıyorum ben ya. sözlüğün genel profiline bakınca buradan ne köy olur ne kasaba.
(bkz: ütopya)
Sonrada kızları The Handmaid's Tale deki gibi kullanırsınız dimi. Yemezler.
Beni de muhtar seçin lan nolur!

görsel