bugün

her gördüğümde sövdüren haber şekli. adam gasptan yakalanmış birini bıçaklamış ölümüne sebep olmuş. amcasının kızına tecavüz etmiş intiharına yol açmış, hırsızlık yapmış binlerce insanı dolandırmış bunu ifşalanıp rezil edilmesi gerekirken bizde televizyondan yüzü flu şekilde yayınlanıp ismini f.d diye kısaltıp falan veriyorlar. niye gizliyorsunuz kardeşim? suça maruz kalmış mağdur insanın ismini ayı gibi yazıp boy boy fotoğrafını gösteriyorsunuz ama? bu kişi dayak yemiş ağzı bunu mosmor olan bir kadın bile olabilir dibine kadar yayınlıyorsunuz. suçlu pisliklere ülkemizde gösterilen saygının boyutu tartışılmalı kesinlikle
görsel
Tepkinizi anlıyorum,yazdıklarınıza çoğu oranda imzamı da atarım.Ya o görüntüsü yayınlanan kişi suçsuz çıkarsa diye yüzü kapatılıyor.Nadiren de olsa böyle şeyler olabiliyor sonuçta.
Sadece yüzünü gizlemek mi?
Görüntüler alınmış, suç üstü yapılmış ama Ufacık çocuğa tecavüz eden, taciz eden veya katilin dolandırıcının adı s. B. Gibi baş harfleri ile veriliyor.

Dana eti denen bir gıda da domuz veya at eşek eti olduğu, su diye şişe de satılan ama içinde insan boku sidiği olduğu ortaya çıkan ve laboratuvar sonuçları ile tescillenmiş ürünün haberini buzlanma ile izleyip markanın adı gizlenmesi...

En komik ve acı olan da bu insanların markaların isimlerini satılan market veya ikametlerini paylaşan, halkı uyaran insanlara ceza veriliyor.

Tamam, biliyoruz...
Masumiyet karinesi, suçun kusurun adlî süreçte sonuçlanması vb durumları da göz önüne alarak; toplum sağlığı güvenliği açısından ve suçun ifşası, caydırıcılık ilkesi (bu ilke sadece yargı ile alâkalı değildir. Kamuoyu oluşturma, halkın haber alma özgürlüğü, bilinçlendirme bakımından) da konuya yaklaşmak gerekir ki; herkes kesin hüküm verilene kadar masumdur diye kimse saçmalamasın.

Bir eylem suç olarak tanımlanması yapılmamış olsa bile,
Delillerin ışığında orta da olan suçun ya da fiilin işlenmesiyle doğacak zararları, toplum vicdanında oluşacak infial, yargı sürecinde uzama, geç gelen adalet, yasalarda ki boşluk vb nedenlerle hakimler vicdani kanaatine göre hüküm verebilmeli bu suçluları koruma eylemine dönen bu duruma müdahale edebilmeli..

Hukuk sadece kağıt üzerinde yazan bir kanun ise, bu kanunu yapan insanlar...
Neyse, kızdım.
Kime ne anlatıyorum ki?
meme uçlarının yıldızlandığı tan gazetesi dönemi paha biçilemezdi.