bugün

-yıllardan beri sünnetten bi haber olarak,"göster bakalım pipini amcalara" tadında bir hayat yaşayan erkek evladının günün birinde,geleneksel ve dini anlamları olan sünnet olayıyla karşı karşıya kalma durumundaki halidir.
-başlarda çocuğun büyükleri sünnetin "erkek adamlığa giriş" için gerekli olduğunu söylerler.bu durum çocuğun içinde durmadan artan bir "ben erkek olacağım" coşkusu yaratır.
-kıyafetler alınır,çocuk kendisi için büyük bir düğün hazırlandığı,padişahlara layık bir şekilde giydirildiği,kendisine çeşit çeşit hediyeler alındığı için yapay bir rüya aleminde yaşamaktadır.
-sonra yaşlı bıyıklı bir amca gelir elinde siyah çantasıyla.çocuğun gözü önünde sünnet araç-gereçlerini sıralar,çocuk tüm bunları aklından;"o bıçakla benim pipimi mi kesecek yani şimdi?" düşünceleri geçerek ve gözlerini kocaman açarak izler.
-"erkek adam ağlamaz" felsefesini yerle bir ederek,hüngür hüngür ağlamaya başlar.
-çocuğun büyükleri onu sünnetten kaçmaması için tutarlar,doktor çocuğu sakinleştirmek için ona durmadan "acımayacak söz,hem erkek adam olacaksın" der.
-sonra işlem tamamlanır,bir palyaço "oldu da bitti maşallah" der,bazen havaya kurşunlar sıkılır,yemekler yenilir,içilir ama tüm bunlar olup biterken sünnet edilmiş çocuk artık amcalara pipisini gösteremeyeceğinden korkar ama bir yandan da erkekliğe geçiş yaptığını bildiği için mutludur.arada bir pipisi yerinde mi diye kontrol eder ve her zaman pipisini yerinde gördüğü için yüzü güler.
-1-2 gün rahat kıyafetlerle "ben sünnet oldum" tarzında dolaşır evde.sonra eski hayatına devam eder.
efenim bu çocugun ruh hali içler acısıdır. gerçekten kötüdür, çünkü aklında binbir farklı şey vardır. yıllardır ne işe yaradıgını bilmedigi küçük bamyasının bugün başı derttedir. bu durumda zavallı ufaklık kendine gelen yoğun ilgidende sıkılarak kaçmak için planlar yapar, kaçıcağı yer zaten yüzde doksan bahçedeki ağacın tepesi olacaktır, olsundur hiç olmassa zaman kazanacaktır. ama en sonunda babasının erkek adam olacaksın sözlerine dayanamayıp kendinden bir parça eksiltmek için aşağıya iner..işte böyle bir hali vardır sünnet edilecek çocugun.. endişeli ve içler acısı.**
bi de sünnet edilcek cocuğa derler pipinin yarısını pilavın üstüne koyucaz yiycez diye.ıyyy tiksincliktir.zaten cocuk yumurtanın sarısı gitti çükün yarısı tezahuratlarından bıkmıs bi daha yumurta yememe kararı almıstır böyle yaparak çocugu pilavdan da soğuturlar.