bugün

serinin 4-5-6. filmlerinden yıllar sonra çekilince daha ileri teknoloji ile daha büyük beklentiler oluştursa da bırakın orjinal üçlemenin, kendi üçlemesinin bile çok gerisinde kalan ve gerçek anlamda star wars film serisinin en kötü filmi olan filmdir. bahsedildiği üzere pod yarışı sahnesi ve jar jar binks karakterine haddinden fazla yer verilmesi filmin olumsuz yanlarıyken, dart maul ile jedi ustamız qui gon jin artılarıdır. esas karakterlerimizi bu filmle tanırız ve galaktik cumhuriyet üzerinde dönen oyunların temeli de bu filmle atılır.

diğer star wars filmleriyle kıyaslandığında en kötüsü olsa da gereksiz kısımlarını sardırdığınızda ortalama bir filmdir. ilk defa izleyenler için kronolojik olmayan sırayla (4-5-6-1-2-3) şeklinde orjinal üçlemenin ardından izlenmesi gereken filmdir. malum olayı sona bırakmayı seven bir kişi olduğum için genelde bu sırayla izlerim.
daha önceleri izleme sırasını bilmediğimden şimdilerde öğrendiğim ve izlemeye yeniden başladığım serinin ilk filmi.
genellikle filmler hakkında pek araştırma yapmadan izlerim, bu yüzden bu filmin bir izleme sırası olduğundan da habersizdim ki daha önce iki kez izlediğim bu seriyi yapım tarihine göre izlemiş ve hiç bir zevk almamıştım, yazdığım yorumlarda bu yöndeydi. şimdi doğrusunu öğrendiğime göre yeniden izlemeye başladım, benimle aynı sorunu yaşayacak arkadaşlarıma yapım yıllarına göre şu sıra ile gitmelerini öneririm.

(1999 - 2002 - 2005 - 1977 - 1980 - 1983)

filme gelecek olursam, iyi bir başlangıç filmi ve başlangıç hikayesiydi; araya jar jar gibi karakterlerin koyulmuş olması da seyir keyfini iyice arttırmış, aksi halde çok ciddi bir film olurdu. az çok hikayeyi bilsem de daha önce izlediğim hiç bir şeyin aklımda kalmadığını fark ettim bu yüzden gelecek bölümler için meraklanmaya da başladım. galiba şu bir hafta sadece seriyi bitirmeye çalışacağım. doksanlı yılların sonu iki binli yılların başı gibi hem çok sevdiğim robot teknolojisinin hem de bilgisayar efektlerinin optimum kaliteyi kullanıldığı bir dönemde her ikisi de yer yer sırıtıyordu. filmde yanılmıyorsam 5 dakikalık bir görevi olan darth maul'un da hem afiş hem dvd kapağında neden en önde olduğunu anlamadım.