bugün

işime çok yarayacak olan tavsiyelerdir. çay getir götürü yapma, isyankar ol gibi tavsiyeler dışında olursa pek bir güzel olur tabi.
her işe atlamayın üzerinize kalabilir.
ne denirse yap, hevesli görün, üç beş kişiyle arkadaş ol muhabbeti ilerlet ki kollasınlar seni, kimseyle zıt gitme ama çok ekstrem durumlarda da hakkını ara, giriş çıkış saatlerine dikkat et ne beş dakika geç git, ne de beş dakika geç çık.
her işi yaparım diye atlama, git yemekhanenin önüne sigara iç.
Bir şeyler yapmak için çabala, birilerinin peşinden koş.
ne kadar çabalarsan çabala çay getir götürden başka şey yaptırmayacaklar sana.
saçma salak işler isterseler tavrınızı koymaktan çekinmeyin. yüz vermeyin şu orospu çocuklarına, sonra ben gibiler tersleyince 30 gün karı gibi trip atıyorlar.
ayak işleri yapacaksın, o yüzden fazla ümitlenme. bir de görevinin ne olduğunu yazman gerekirse stajer değil stajyer yaz.
aman bi sıkıntı çıkmasın diye herkesin her dediğini yapmayın, pek göz önünde durmayin, stajınıza onay verecek kişinin her dediğini yapin, diğerlerini siktir edin.
Selam,
öncelikle uflamak puflamak yok. Senin boş durma lüksün yok. Amaç açık kapatmak, yardımcı olmak, ihtiyaç anında koşup işi en hızlı sürede bitirebilmek. Böyle böyle göstereceksin kendini. nerede okursan oku, Unutma iyi staj her şeyden önemli.
Özel sektörde büyük bir işletmede staj yapacak olanlar için:
iyi bir dinleyici olun!
Uyanık olun! Unutmayın işletme çalışanlarının öncelikli işi sizin stajınız değildir. Bu sebeple siz girişken olun.
Verilen işi layıkıyla yapın.
Stajınızda ileride hangi işi yapmanın sizi mutlu edeceğini veya ileride hangi alanda çalışmak istemeyeceğinize kesinlikle karar verebilirsiniz. Bu stajın en faydalı kısmıdır.
iyi iletişim kurun ve duygusal zekanızı iyi kullanın ve geliştirin.
işletme kurallarına riayet edin.
Mutlaka başka stajyer arkadaşlar da bulun ki stajınızın eğlenceli geçsin.
Staj bitiminde iş başvuru formu doldurun.
Mühendislik okuyan arkadaşlar için buna ek olarak şunu önerebilirim:

Departmanlar arası sirkülasyon isteyin mümkünse bir kaç departman görün.
Ölçü aletlerinin kullanımı, programlar(örneğin tasarım programları ya da yazılım programları gibi) öğrenin ve pratik yapın.
Büyük işletmelerdeki maliyet azaltmak için kullanılan Kaizen gibi çalışmaları yapın.
Zaman analizi veya ergonomi çalışmaları yapmayı talep edin.
Eğer üretim stajı yapıyorsanız mutlaka tüm hatları gezin, tezgahları öğrenin.
Risk analizi gibi konuların üzerinde durun. iş güvenliği ve çevre konusunda veya kalite konusunda sertifikasyonları olan bir fabrikada staj yapıyorsanız( 16949, 14001 veya Ohsas 18001 gibi belgeler) bunların gerekliliklerini öğrenin.

Son olarak işletmenin organizasyon yapısını öğrenin.
ücret almadan yapmayın. ücretsiz staj yaptıran şirketlerin yanından bile geçmeyin. köle değilsiniz.
Beklediğim tavsiyelerdir. Yarın staja başlayacağım çünkü. Bir de babamın kopyası saçma sapan cümleler kurmazsanız sevinirim.
işe başlamadan para meselesi yapmayın diyenleri takmayın. bu yüzden birçok arkadaşım ücretsiz yaptı yaktı stajını, ben yarım maaş kadar aldım ama üç proje teslim ettim çay taşımadım. kafayı çalıştırın yani.
orayı siklememezlik yapmayın, lazım olur.
Amirinize ukalalık yapmayın. Gerizekalı gibi ilk günden ortam kasmaya çalışmayın. Ne iş verirlerse iyi dinleyin anlamazsanız sorun.
yalaka ol.
iş teklifi alırsın. yalıycaksın. dil atcaksın sürekli
çalışanlara havalanmayın patron söndürür. He bi de her şeye burnunuzu sokmayın.
Bir yere para koyup seni denerler. Sakın alma o parayı.
Not: annen kaçta gelecek diye soruyor. Yemek hazırlayacak.
BAŞLAMAYIN.
Staj pismanliktir ama yapicaz artik bi sekilde.